صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
1397/12/14
0.0 (0)

علیرضا بیگی در دیدار با سفیر جدید ترکیه در تهران؛

مناسبات دو کشور در مسیر درستی قرار گرفته است

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه گفت: مناسبات دو کشور در مسیر درستی قرار گرفته است و مقامات دو کشور هم مصمم هستند این راه با قوت طی شده و همکاری های فیمابین بیش از پیش توسعه یابند.

احمد علیرضابیگی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی با دریا اُرس سفیر جدید ترکیه در تهران دیدار و گفتگو کرد.

علیرضابیگی در ابتدای این دیدار ضمن اشاره به نقش گروه های دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در تسهیل مناسبات دو طرف گفت: از ابتدای تشکیل گروه های دوستی پارلمانی ایران و ترکیه، رایزنی ها و گفتگوهای خوبی میان دو طرف صورت گرفته است.

وی افزد: گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس شورای اسلامی با علاقمندی آمادگی دارد در تسریع مناسبات فیمابین و رفع موانع احتمالی موجود بر سر راه همکاری های دو کشور، تلاش خود را بکار گیرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در ادامه گفت: مناسبات دو کشور در مسیر درستی قرار گرفته است و مقامات دو کشور هم مصمم هستند این راه با قوت طی شده و همکاری های فیمابین بیش از پیش توسعه یابند.

علیرضابیگی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ضرورت تقویت هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی فیمابین گفت: حل مشکلات بانکی و پولی میان دو کشور منجر به توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی فیمابین می شود.

وی افزود: تجارت با ارزهای ملی و حذف دلار می تواند به روند تقویت مناسبات اقتصادی ایران و ترکیه کمک شایانی نماید.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در پایان بر اهمیت تقویت همکاری های میان استان ها و شهرهای مختلف دو کشور تاکید کرد و گفت: با توجه به طولانی بودن مرزهای دو کشور و ظرفیت های چشمگیر موجود در استان های همجوار، بستر مناسبی برای توسعه همکاری های استانی میان ایران و ترکیه وجود دارد که باید از آنها به نفع دو ملت بهره بگیریم.

وی همچنین احداث شهرک های صنعتی مشترک میان ایران و ترکیه را واجد اهمیت ارزیابی کرد.

دریا ارس سفیر جدید ترکیه در تهران نیز در دیدار با اشاره به مشترکات دینی و فرهنگی میان ایران و ترکیه گفت: مشترکات فراوان دو ملت بستر مناسبی برای تقویت روابط فرهنگی و انسانی میان دو کشور فراهم نموده است که به ما در توسعه هر چه بیشتر همکاری های فیمابین کمک خواهد کرد.

وی افزود: امیدوارم در مدتی که در این سمت هستم با همکاری طرف های ایرانی بتوانیم دوستی ها را تقویت نماییم.

دریا ارس گفت: از گروه های دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجالس دو کشور انتظار داریم که در پارلمان-ها پشتیبان دولت ها باشند و در مواردی که پای منافع ایران و ترکیه در میان است تلاش خود را برای تسریع در همکاری های فیمابین به کار گیرند.

دریا ارس سفیر جدید ترکیه در تهران در پایان گفت: ایده هایی مانند شهرک صنعتی مشترک که برای تقویت مناسبات اقتصادی فیمابین مطرح شده اند را پیگیری خواهم کرد.

شایان ذکر است آقایان محمد وحدتی هلان، سیدتقی کبیری و اکبر ترکی از دیگر اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه نیز در این دیدار حضور داشتند./

نظرات کاربران

Parameter:393302!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین