صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)
397612 1398/01/27
0.0 (0)

فلاحت پیشه در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق:

ملت هایی که قهرمانان مشترک داشته باشند در تقابل با یکدیگر قرار نمی گیرند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ملت هایی که قهرمانان مشترک داشته باشند دیگر هیچ وقت در تقابل با یکدیگر قرار نمی گیرند و با هم نمی جنگند، بلکه همیشه در کنار هم خواهند ماند.

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه 27 فروردین ماه) در دیدار با خانم چنین هنیس پلاسخارت، نمایده جدید دبیرکل سازمان ملل در امور عراق، اظهار داشت: ایران و عراق به دلیل شیطنت های برخی از کشورها در حمایت از رژیم بعثی، ۸ سال با هم جنگیدند، ولی اکنون آنقدر به هم نزدیک شده اند که شاید باورش برای سایر کشورها کمی مشکل باشد که این دو کشور به این مرحله رسیده اند که یار و پشتیبان هم باشند. ملت هایی که قهرمانان مشترک داشته باشند در تقابل با یکدیگر قرار نمی گیرند و در کنار هم خواهند ماند.

وی گفت: ما معتقدیم غربی ها و آمریکا روی این موضوع حساب نکردند که حکومت‌ها و سیاستمداران و دولت‌های منطقه به این پختگی رسیده اند که بتوانند بدون حمایت آمریکا بر داعش غلبه کنند. ما از آمریکا چیزی نمی خواهیم فقط این درخواست را داریم که چالش جدیدی  در منطقه ایجاد نکنند.

فلاحت پیشه درخصوص تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش گفت: اگر مبارزات ما نبود تروریست ها حتی به مرزهای اروپا هم وارد می شدند. تاکنون حتی یک سرباز آمریکایی توسط یک ایرانی کشته نشده و در جنگ افغانستان و عراق، بارها سربازان آمریکایی در پناه همین سپاهی ها از مهلکه نجات یافتند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: داعش تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی بود و  سربازان و پاسداران ایرانی همزمان در سوریه و عراق با داعش جنگیدند و سه سال پس از این مبارزات بود که روسیه از طریق هوایی به کمک آمد. من در این مورد و درخصوص خطر تهدید ظهور دوباره داعش توسط آمریکا یک نامه به دبیرکل سازمان ملل نوشته ام ولی هنوز پاسخی دریافت نکردم و امیدوارم که به زودی پاسخ نامه را دریافت نمایم.

وی گفت: متاسفانه سازمان ملل تبعی از تبعات قدرت در دنیای امروز است؛ شما باید گزارشات واقعی و میدانی را به سازمان ملل بدهید. گزارشهای شما در جهت گیری سازمان ملل خیلی تاثیر دارد و باید بنیان واقع گرایانه داشته باشد. مهمترین وظیفه سازمان ملل متحد در شرایط کنونی جلوگیری از عملکرد افراطی آمریکا در منطقه آسیای غربی است.

فلاحت پیشه اظهار داشت: وقتی آمریکا نام سپاه را در لیست سازمان های تروریستی قرار داد از این نگران شدیم که توطئه ای تازه در راه است. باید بپذیریم که اگر سپاه نبود اکنون داعش یک تروریست مستقر بود. وی افزود: سازمان ملل اگر به دنبال صلح است باید مسیر خودش را از مسیر قدرت طلبانه آمریکا جدا کند و در قبال مربع خطرناک ترامپ، نتانیاهو، پمپئو و بولتون مراقب باشد. این مربع بزرگترین تهدید صلح و امنیت در دنیای امروز است که می تواند دستاوردهای گذشته را ویران کند، البته ما مقتضیات دفاعی خود را داریم و آماده هر نوع مقابله هستیم.

در ادامه این دیدار خانم چنین هنیس پلاسخارت، نمایده جدید دبیرکل سازمان ملل درامور عراق گفت: من مطمئن هستم که قرار دادن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی به نفع ثبات منطقه نخواهد بود و این امر بر امنیت عراق هم تاثیر خواهد گذاشت.

نمایده دبیرکل سازمان ملل در امور عراق اظهار داشت: در مورد نابودی داعش باید بگویم که همه باید در این امر با یکدیگر همراهی کنند و این اقدامات ادامه پیدا کند تا داعش دوباره ظهور نکند. ولی باید این مسئله را بیان نمایم که برقراری ثبات در عراق نیاز به تلاش دارد و من با مقامات عراقی هماهنگی هایی را در این خصوص انجام داده ام.

وی گفت: اگر از من سوال شود که آیا عراق در مرحله پسا منازعات قرار دارد و یا هنوز درگیر مسائل داخلی است، باید بگویم که اوضاع در این کشور هنوز متغیر است و دادن پاسخ قطعی به این سوال مشکل است.

نمایده دبیرکل سازمان ملل درامور عراق اظهار داشت: مشکلاتی در عراق وجود دارد که نیازمند مساعدت در حل آن هستیم که مهمترین آن، ایجاد ثبات و پایداری در این کشور است و دومین مورد اینکه سازمان‌های پاسخ سریع در این کشور برای پیگیری امور در هنگام وقوع حوادث تشکیل شود.

چنین هنیس پلاسخارت درخصوص نقش ایران در برقراری ثبات در عراق، اظهار داشت: مرز ۱۴۰۰ کیلومتری بین دو کشور ایران و عراق ایجاب می‌کند که بهترین روابط را با یکدیگر داشته باشند و اکنون در همین شرایط به سر می‌بریم و نسبت به تفاهم نامه هایی که میان دو کشور بسته شده بسیار خوش‌بین هستیم و اینکه می‌توان یک منطقه امن همراه با توسعه پایدار داشته باشیم.

وی مهمترین دغدغه سازمان ملل را برنامه‌ریزی و عملکرد راهبردی دانست و تصریح کرد: مطمئناً دغدغه شما نیز تلاش هایی است که در منطقه برای صلح انجام می شود ولی در برخی مواقع ممکن است به شکست بیانجامد؛ اما ضروری است تا همگی همچنان به تلاشهای خودمان در راه برقراری صلح و امنیت ادامه دهیم./

نظرات کاربران

Parameter:397612!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون