صفحه اصلی » بین الملل » بین الملل

463923 1399/07/17 18:56:39
0.0 (0)

مقابله با سیاست های تهاجمی آمریکا به برقراری ثبات و امنیت در جهان کمک می کند

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در دیدار با سفیر جمهوری خلق چین گفت: مقابله با سیاست های تهاجمی و یکجانبه آمریکا می تواند به برقراری ثبات و امنیت پایدار در جهان کمک کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، چانگ هوآ، سفیر چین در تهران امروز چهارشنبه (۱۶ مهر ماه) با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس دیدار و گفتگو کرد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، در ابتدا فرا رسیدن روز ملی چین را تبریک گفت و با اشاره به روابط دیرینه و پایدار دو کشور اظهار داشت: «پیشینه مراودات فیمابین و روند رو به رشد تعاملات جمهوری اسلامی ایران و چین نشان از پیوند عمیق، اشتراکات فرهنگی و اجتماعی دو کشور دارد».

وی در همین راستا بر توسعه و گسترش همکاری ­ها و اهمیت طرح مشارکت جامع راهبردی میان جمهوری اسلامی ایران و چین تأکید کرد.

امیر عبداللهیان ضمن ابلاغ سلام رئیس مجلس شورای اسلامی به مقامات عالی و رئیس پارلمان چین، با توجه به تشکیل گروه‌ دوستی پارلمانی ایران و چین در مجلس یازدهم ابراز داشت: «مجلس شورای اسلامی معتقد به گسترش همکاری‌های پارلمانی در فضای نوین فراروی دو کشور است و نسبت به ارتقاء مراودات دو کشور اهمیت ویژه ای قائل است».

دستیار ویژه رئیس و مدیرکل امور بین الملل با تأکید بر اهمیت تداوم گفتگو ورایزنی­های دو کشور در موضوعات منطقه­ ای و بین­ المللی تصریح کرد: اشتراک نظرات جمهوری اسلامی ایران و چین در برابر یکجانبه­ گرایی و رفتارهای زورگویانه آمریکا و مقابله با سیاست های تهاجمی این کشور می تواند به تقویت صلح، برقراری ثبات و امنیت پایدار در جهان منجر گردد.

وی همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های گوناگون را پشتوانه مهمی برای توسعه روابط دوستانه فیمابین دانست و افزود: «در راستای منافع دو ملت، بسترهای مناسبی در بخش‌های مختلف همکاری ­ها وجود دارد که توسعه این تعاملات به سود دو کشور خواهد بود».

امیرعبداللهیان مهار کرونا ویروس در چین را مهم دانست و با تبریک موفقیت این کشور در کشف و تست واکسن کرونا افزود: تبادل تجارب تهران و پکن در مبارزه با شیوع کرونا به تعمیق همکاری­های بهداشتی و درمانی فیمابین و تولید واکسن کرونا کمک خواهد کرد.

در ادامه این دیدار، چانگ هوآ سفیر چین در تهران با ابراز خرسندی از افزایش مراودات و ضمن ابلاغ سلام رئیس مجلس چین به آقای دکتر قالیباف بیان داشت: «چین توجه زیادی به توسعه همکاری‌ با جمهوری اسلامی ایران دارد و برای گسترش مناسبات دوجانبه اهمیت زیادی قائل است».

وی خاطر نشان کرد: «وضعیت همکاری‌های دوجانبه و پارلمانی مطلوب و رو به گسترش است و تعاملات اقتصادی بر اهمیت ارتقاء روابط و همکاری­ها خواهد افزود».

سفیر چین رابطه فعال گروه‌ دوستی پارلمانی دو کشور را مهم برشمرد و اظهار داشت: «دیدارهای پارلمانی در سطوح مختلف با هماهنگی و برنامه ­ریزی­ های انجام شده، کمک به تقویت همکاری همه جانبه دو کشور خواهد بود».

در این دیدار، آخرین مناسبات پارلمانی، منطقه ای و بین المللی از جمله بحران در منطقه قره‌باغ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نظرات کاربران

Parameter:463923!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون