صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

428607 1398/06/13
0.0 (0)

صبح امروز با حضور دکتر اسداللهی، معاون نظارت مجلس شورای اسلامی برگزار شد

معارفه نوذر شفیعی به عنوان مدیر کل جدید ساماندهی امور ناظرین

مراسم معارفه نوذر شفیعی و تودیع عباس میرحسینی مدیران کل جدید و سابق ساماندهی امور ناظرین برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، امروز (چهارشنبه 13 شهریور) مراسم تودیع عباس میرحسینی، مدیرکل سابق و معارفه نوذر شفیعی، مدیر کل جدید ساماندهی امور ناظرین با حضور غلامرضا اسداللهی معاون نظارت مجلس شورای اسلامی برگزار شد. 

غلامرضا اسداللهی در این مراسم ضمن قدردانی از زحمات عباس میرحسینی، معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی را نسبت به معاونت قوانین مجلس نوپا دانست و گفت: نظارت بر اجرای قوانین موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود چرا که بهترین و کاملترین قانون هم اگر اجرا نشود، در عمل هیچ کاری صورت نگرفته است.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت پرداختن به امور نظارتی در کنار مباحث قانون‌گذاری، افزود: حوزه نظارتی مجلس عملا مغفول مانده و تنها پس از ایجاد معاونت نظارت اقداماتی صورت گرفته که خوشبختانه امروز در بسیاری از حوزه‌ها اثرگذار است، البته با حد مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد چرا که بحث نظارتی نه تنها در مجلس، بلکه در بسیاری از دستگاه‌های کشور به طور کامل نهادینه نشده است. 

وی تاکید کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی توجه به نظارت کمتر از قانون گذاری نیست اما همواره به ابعاد قانون گذاری مجلس شورای اسلامی بیشتر توجه شده است و متاسفانه به لحاظ نوع نگاهی که پیش از این وجود داشته بحث نظارتی جایگاه خود را در میان قوانین و مقررات پیدا نکرده و نیازمند تلاش بیشتری است.  خوشبختانه امروز بنا به اذعان و اظهار نمایندگان، هیئت رئیسه و بدنه کارشناسی مجلس، حوزه نظارت جایگاه بهتری پیدا کرده است. 

وی با تاکید بر اینکه دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به مباحث نظارتی توجه بسیار خوبی دارند، اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام شده در دوره دهم مجلس، بیش از 70 درصد قوانین منقضی شده و آیین نامه‌های آن‌ها ازسوی دولت تدوین نشده بود که با پیگیری‌های معاونت نظارت مجلس حدود 90 درصد این قوانین در اجلاسیه سوم تعیین تکلیف شده‌اند، بنابراین می‌توان بسیاری از خلاء‌های نظارتی را با پیگیری‌ها مرتفع و زمینه اجرای قوانین را فراهم کرد.

معاون نظارت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دکتر لاریجانی همواره بر نظارت‌های محتوایی تاکید داشته‌اند، تصریح کرد: باید تلاش کنیم از نظارت‌های شکلی به سمت نظارت‌های محتوایی حرکت کرده و تاثیرگذار باشیم چرا که برای تصویب قوانین هزینه‌های بسیاری از بیت المال می‌شود و نتیجه و بازخورد اجرای آن باید در زندگی مردم کاملاً محسوس باشد.

اسداللهی انتصاب نوذر شفیعی را تصمیمی ارزشمند خواند و گفت: امیدواریم ایشان دوران موفقیت آمیزی را در حوزه نظارتی رقم بزند.

همچنین در این مراسم عباس میر حسینی مدیرکل سابق ساماندهی امر ناظرین ضمن تشکر و قدردانی از اعتماد اسداللهی معاونت نظارت مجلس، تصریح کرد: در طول مدتی که مسئولیت اداره ساماندهی امور ناظرین را بر عهده داشتم، حجم کار و پیگیری‌ها علی‌رغم کاهش نیرو افزایش محسوسی داشت. 

میرحسینی ادامه داد: باید تلاش کنیم تمهیدات نظارتی را برای نمایندگان مجلس فراهم کنیم، همچنین هماهنگی دستگاه‌های نظارتی از موضوعات مغفول است که امیدوارم با تلاش آقای شفیعی، فعال شود.

در این مراسم نوذر شفیعی نیز ضمن تشکر و قدردانی از اسداللهی، معاونت نظارت مجلس و آرزوی موفقیت و سلامتی برای عباس میر حسینی با اشاره به اهمیت نظارت، تصریح کرد: برای امورات نظارتی و ساماندهی امور ناظرین شرح وظایفی تعیین شده است، اما بنده معتقدم علی رغم فعالیت در چهارچوب این شرح وظایفها باید تفسیر جامعی از این مفاد به عمل آوریم و کارکردهای نظارتی را بیش از پیش تقویت کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، در پایان مراسم لوح تقدیری به پاس قدردانی از زحمات عباس میرحسینی در ساماندهی امور ناظرین به ایشان اهدا شد.

نظرات کاربران

Parameter:428607!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون