صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
408182 1398/02/16
0.0 (0)

کرد:

مسئولان از نقش روانشناسان غیرحرفه‌ای در بروز مشکلات اجتماعی غافل نشوند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، بابیان‌اینکه ارائه خدمات مشاوره‌ای غیرکارشناسانه انحراف از مسیر صحیح تصمیم‌گیری یا درمان مشکلات روحی افراد را دربر دارد از وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی خواست تا شاخص‌هایی را برای اخذ مجوز تاسیس مرکز ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط روانشناسان تعریف کنند.

علی کرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد اظهارنظر رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره مبنی‌براینکه مشاوره‌های نادرست سلامت مردم را تهدید می‌کند، گفت: بی‌تردید این امکان وجود دارد که افراد تحت تاثیر معضل‌های اجتماعی، حوادث ناگهانی، مشکلات زندگی و خانوادگی و تعارض‌هایی که وجود دارد دچار بیماری‌های روحی-روانی شده و یا در تصمیم‌گیری‌ها با مشکل مواجه شود.

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه، کورین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آنچه مسلم است افرادی که با مشکلات روحی-روانی مواجه شده یا در اخذ تصمیم نیاز به مشاوره دارند باید به مراکزی که مورد تایید وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی کشور و سایر دستگاه‌های متولی بوده، مراجعه کنند تا در فضایی مملو از و برخوردار از امکانات رفاهی از خدمات آموزشی و مشاوره‌ای  معقول و عملیاتی در جهت رفع مشکلی که دارند، بهره‌مند شوند.

برخی روانشناسان بدون طی دوره کارآموزی اقدام به تاسیس مطب کرده‌اند

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی روانشناسان برغم برخورداری از تحصیلات عالی دانشگاهی اما برای کسب مهارت لازم دوره‌های کارآموزی را طی نکرده‌اند، بنابراین در محل‌هایی که دارای فضای مناسب نبوده اقدام به تاسیس مطب می‌کنند که باعث می‌شود بیماران به دلیل دریافت مشاوره‌های غیرکارشناسانه از مسیر صحیح درمان منحرف شوند.

کرد یادآورشد: روانشناسان باید به گونه‌ای به افرادی که با مشکلات روحی-روانی مواجه شده‌اند، آموزش دهند که با شرایط سنین کودکی، بافت فرهنگی خانواده‌هایشان، محیط اجتماعی که در آن پرورش یافته‌اند، سطح سواد و اعتقادات مذهبی آنها همخوانی داشته باشد.

مسئولان نظارت دقیقی بر روند ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط روانشناسان داشته باشند

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: یکی از معضل‌های کنونی این است که روانشناسانی بدون رعایت استانداردهای لازم اقدام به تاسیس مطب می‌کنند و مطابق با معیارهای تعیین‌شده از سوی وزارت بهداشت و درمان و سازمان بهزیستی فعالیت نمی‌کنند و با انحراف از مسیر صحیح درمان به افرادی که از آنها مشاوره می‌گیرند، آسیب می‌رسانند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این موضوع می‌طلبد که دستگاه‌های مربوطه اعم از وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی بر روند فعالیت روانشناسانی که اقدام به تاسیس مطب کرده‌اند، نظارت دقیقی داشته باشند، ضمن اینکه شاخص‌هایی را برای اخذ مجوز تاسیس مرکز ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط روانشناسان تعریف کنند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:408182!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین