صفحه اصلی » پروفایل گروه دوستی » اخبار گروه دوستی

500160 1400/10/01 18:06:22
0.0 (0)

مجلس شورای اسلامی آماده رفع موانع توسعه روابط تهران - ایروان است

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی، آمادگی افزایش سطح رایزنی ها با همتایان خود در ارمنستان، برای رفع موانع احتمالی موجود بر سر راه توسعه روابط فیمابین را دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، سید مهدی فرشادان رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در ادامه سفر به ایروان با گئورگ پاپویان رییس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران دیدار و گفتگو کرد.

فرشادان در ابتدای این دیدار اهمیت گفتگوی گروه های دوستی پارلمانی در تسهیل مناسبات فیمابین را مورد اشاره قرار داد و گفت: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در مجلس شورای اسلامی، آمادگی افزایش سطح گفتگوها و رایزنی ها با همتایان خود در ارمنستان، جهت فراهم کردن بسترهای قانونی همکاری های دو کشور و رفع موانع احتمالی موجود بر سر راه توسعه روابط فیمابین را دارد.

وی در ادامه بیان کرد: دو ملت قرن هاست با هم روابط دوستانه دارند. سال آینده نیز دو کشور ۳۰ سال روابط دیپلماتیک رسمی خود را جشن می گیرند. این پیشینه موجب شده است که همکاری های دو کشور براساس اعتماد و احترام متقابل شکل گیرد و توسعه یابد.

این نماینده در پایان به وقوع برخی مناقشات در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها حمایت می کند. این موضع بارها بصورت رسمی اعلام شده است.

گئورگ پاپویان رییس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر هیات پارلمانی کشورمان به ارمنستان بر ضرورت تقویت همکاری های پارلمانی دو کشور تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد این گفتگوها در تهران و ایروان تداوم یابد.

وی در ادامه ضمن قدردانی از مواضع سازنده ایران در مورد مناقشات منطقه و حمایت از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان گفت: ما از نقش آفرینی هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه ای و بین المللی استقبال می کنیم.

رییس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران در ادامه افزود: دو طرف به این درک رسیده اند که باید در چالش هایی که پیش روی دو طرف است در کنار هم باشیم. یقین دارم با گفتگو و تلاش مشترک، می توانیم سطح کیفی روابط را در جنبه های مختلف از جمله اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ارتقاء دهیم.

گئورگ پاپویان در پایان گفت: از آزادی های ارامنه مقیم ایران در ادای فرایض دینی خود و فعالیت و نقش آفرینی آنها در حوزه های مختلف اطلاع داریم. حضور نمایندگان جوامع ارامنه در مجلس شورای اسلامی نیز گواهی از احترام به حقوق اقلیت های دینی در ایران است. این موضوع موجب قدردانی گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران است.

شایان ذکر است در این جلسه آرا شاوردیان، روبرت بگلریان، پرویز اوسطی، جلال محمودزاده، صمدالله محمدی و محمود احمدی بیغش نمایندگان ارامنه شمال و جنوب، قروه، مهاباد، بافت و شازند در مجلس شورای اسلامی و از اعضای گروه دوستی پارلمانی اعزامی به ارمنستان نیز حضور داشتند که در خصوص تقویت مناسبات دوستانه فیمابین بویژه همکاری های اقتصادی دو کشور با همتایان خود گفتگو و مذاکره کردند.

نظرات کاربران

Parameter:500160!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر