صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
410322 1398/02/28
0.0 (0)

نماینده مردم اراک در مجلس :

مجازات صادر کنندگانی که ارزشان را به کشور برنگرداندند چیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت : در بودجه سال ۹۸ مجازات‌هایی برای صادر کنندگانی که ارزشان را به کشور برنگرداندند پیش بینی شده است. از جمله حذف معافیت مالیاتی آنها در تبصره ۸ قانون بودجه سال ۹۸. اما اکنون باید یک ساز و کار منطقی برای بازگرداندن ارز صادرکنندگان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی اکبر کریمی با اشاره به عدم بازگشت ۳۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور گفت: هنوز در کمیسیون اقتصادی بحثی در این زمینه صورت نگرفته است. ولی ما در فراکسیون توسعه صادرات مجلس در این باره جلساتی را برگزار کردیم. واقعیتی که وجود دارد این است که بخش عمده‌ای از ارز حاصل از صادرات به چرخه داخل برنگشته است.

وی افزود: در بودجه سال ۹۸ نیز مجازات‌هایی برای صادر کنندگانی که ارزشان را به کشور برنگرداندند پیش بینی شده است. از جمله حذف معافیت مالیاتی آنها در تبصره ۸ قانون بودجه سال ۹۸. اما اکنون باید یک ساز و کار منطقی برای بازگرداندن ارز صادرکنندگان ایجاد کنیم.

نماینده مردم اراک در مجلس با بیان اینکه «حرکت‌های دستوری و پلیسی در این زمینه خیلی جوابگو نیست»، گفت: ما باید انگیزه لازم را برای صادرکنندگان فراهم کنیم و ببینیم صادر کننده قیمت تمام شده کالای خود را با چه ارزی پرداخت می‌کند. خیلی از تولید کنندگان کالایشان را با ارز آزاد تولید می‌کنند و در چنین شرایطی نمی‌توان از آنها انتظار داشت ارز حاصل از صادراتشان را با ارز نیمایی و زیر قیمت ارز آزاد به دولت بدهند.

به گزارش ایسنا کریمی یاد آور شد: دولت باید زمینه‌ای فراهم کند تا انگیزه صادر کنندگان برای بازگشت ارز بیشتر شود. یکی از اینها بحث بازار متشکل ارزی است که بانک مرکزی مطرح کرده و فعال کردن این ساز و کار می‌تواند در این امر مؤثر باشد. علاوه بر این دادن مجوز واردات در قبال صادرات به صادر کنندگان برای کالاهایی که اولویت کشور است نیز می‌تواند از عوامل دیگر افزایش انگیزه صادرکنندگان برای بازگشت ارز باشد.

 

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:410322!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین