صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » لوایح و طرح های کمیسیون

438366 1398/08/26 16:39:00
0.0 (0)

لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌ المللی فضانوردی

لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی  در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن مجلس است.

به گزارش   پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر لاریجانی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

لایحه عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی که به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه 6/12/1396 هیأت‌وزیران به‌تصویب رسیده است، برای طی تشریفات قانونی به پیوست

تقدیم می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهور

مقدمه (دلایل توجیهی):

به‌منظور گسترش حضور فعال و هدفمند جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای و بهره‌گیری از آن در جهت تأمین منافع ملی و تحقق هرچه بیشتر همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای اصول و اهداف راهبردی سیاست خارجی کشور و لزوم توسعه و به‌کارگیری امکانات و ظرفیت‌های بالقوه در راستای اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور و با توجه به اهمیت و لزوم توسعه و کاربرد فعالیت‌های فضایی برای مقاصد صلح‌آمیز، ارائه اطلاعات، غلبه بر چالشهای پیش‌رو، دسترسی به شبکه جهانی و به رسمیت شناختن دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، لایحه زیر برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود:

عنوان لایحه: عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی

ماده‌واحده- به سازمان فضایی ایران اجازه داده می‌شود در فدراسیون بین‌المللی فضانوردی به شرح اساسنامه پیوست عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط، اقدام نماید. تغییر دستگاه طرف عضویت برعهده دولت است.

تبصره- رعایت اصل هفتاد و هفتم (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در مورد اصلاح اساسنامه، موضوع ماده (36) آن، الزامی است. 

بسم الله الرحمن الرحیم

اساسنامه فدراسیون بین‌المللی فضانوردی

فصل 1- نام و اهداف

ماده 1- نام

نام این انجمن، فدراسیون بینالمللی فضانوردی است. فدراسیون، یک سازمان بین‌المللی غیرانتفاعی غیردولتی است. فدراسیون بین‏المللی فضانوردی می‏تواند از نام اختصاری «آی.ای.اف» استفاده کند.

ماده 2- اهداف

با تصدیق اینکه فعالیت‏های فضایی، مزایای قابل توجهی برای بشریت فراهم نموده و همواره خواهد نمود؛ و با تصدیق این که ترویج دادن و نمایان کردن مزایای چنین فعالیت‏هایی ضرورتی پیوسته و بی‌وقفه است، فدراسیون بین‌المللی فضانوردی در سال 1951 (1330) تأسیس گردیده است تا تحقیقات فضایی، توسعه و کاربرد فعالیت‏های فضایی به‌منظور مقاصد صلح‌آمیز، و برای روشنگری، غنی‌سازی و غلبه بر چالشهای پیش روی تمام جامعه رواج یابد، و سعی می‌نماید تا مزایای توانمندساز فعالیت‏های فضایی برای کیفیت زندگی، بر عموم مردم نمایان گردد. برای تحقق اهداف مذکور، فدراسیون با عضویت مؤسسات، صنایع، ارائه‌دهندگان خدمات، محافل دانشگاهی و انجمن‌های حرفه‏ای ملی و بین‏ المللی، قصد دارد به‌عنوان سازمانی مستقل و جهانی شناخته شود که با همکاری سازمان‏های دیگر، به توسعه و انتشار اطلاعات فضایی پرداخته و پیشرفت فعالیت‏های فضایی را حمایت کند.

فدراسیون به‌طور خاص باید:

1- یک شبکه جهانی را به نفع اعضای خود تأسیس، حفظ و توسعه بیشتری دهد؛

2- فعالیت‏های مؤسسه بین‏المللی حقوق فضا را ترویج و حمایت کند؛

3- کنگره‏ ها، هم‌نشست(سمپوزیوم)ها، کارگاه ها و برنامه‏های آموزشی و پرورشی و دیگر رویدادها را سازماندهی کند؛

4- به اعضای خود کمک کند تا فعالیت‌ها و محصولات فضایی خود را ارتقاء دهند؛

5- نشریات و مقالات در زمینه موضوعات مرتبط با فضا را تولید نماید؛

6- با مؤسسات، دانشگاه ها، شرکت های تجاری، تأمین‌کنندگان خدمات و یکایک کارشناسان ملی و بین‌المللی مرتبط در تمام جنبه‏ های مربوط به فعالیت‏ های فضایی همکاری و مشاوره نماید؛

7- برای ایجاد علاقه‌مندی عمومی نسبت به فضا و برای حمایت از توسعه همه جنبه‏های فعالیت‏ های فضایی، از رسانه‏ های مختلف استفاده کند؛

8- توسعه نهادهای مرتبط با فعالیت‏های فضایی را در صورت اقتضاء، تشویق کند؛

9- دستاوردها یا عملکردهای برجسته افراد و اعضای فدراسیون را به رسمیت بشناسد؛

10- مشارکت دانشجویان در رویدادهای مذکور در بند (3) ماده (2) را تشویق نماید.

فصل 2- محل استقرار قانونی و قانون حاکم

ماده 3- محل استقرار قانونی فدراسیون و مقر آن در پاریس (فرانسه) قرار دارد. فدراسیون در فعالیت‏های خود، قانون انجمن‏های فرانسه مصوب 1901 (1280) را رعایت خواهد کرد.

فصل3- عضویت

ماده 4- شایستگی

1- فدراسیون بین‏المللی فضانوردی، انجمنی است متشکل از سازمان‌ها و مؤسساتی که به‌موجب قوانین ملی یا موافقتنامه‏ های بین‌المللی به‌طور مقتضی تأسیس و در اهدافی که در ماده (2) درج شده است سهیم و طبق مواد (6) و (7) این اساسنامه انتخاب شده‌اند.

2- طبقه‌بندی اصلی اعضای فدراسیون برای محاسبه حق عضویت به‌شرح زیر است:

- سازمان‏های فضایی، مؤسسات و مراکز تحقیقات فضایی؛

- جوامع دانش‌آموخته، دانشگاهها، مدارس و انجمن‏های حرفه‏ای؛

- تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان خدمات و کاربران فضایی؛

- شرکت های تخصصی مشاوره‏ای و حقوقی مربوط به اهداف فدراسیون.

ماده 5- حقوق اعضاء

1- هر عضوی از فدراسیون حق شرکت در تمام فعالیت ‏های آن، دریافت خدمات آن، حضور در نشست‏های عمومی مجمع عمومی، ارائه نظرات و شرکت در مباحثات، مشارکت در تلاش برای رسیدن به تصمیم از طریق توافق و تصمیم‌گیری از طریق رأی‌گیری در صورت عدم حصول توافق جمعی نسبت به تصمیمی درخصوص موضوعی راجع به فعالیت‏های فدراسیون را خواهد داشت.

2- تنها آن اعضائی که حق عضویت خود را به‌طور کامل پرداخت کرده ‏اند می‏توانند حق رأی خود را اعمال کنند.

ماده 6- درخواست

1- هر متقاضی برای پذیرش در فدراسیون، دو نسخه از مدارک اصلی یا دیگر مدارک صلاحیت خود برای عضویت را همان‌گونه که در ماده (4) توصیف شده است، به مدیر اجرائی فدراسیون ارائه خواهد نمود. اعتبار این اسناد به‌وسیله دفتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

2- دفتر شایستگی متقاضی برای عضویت را تعیین و پیشنهاد خود را به نشست عمومی آتی مجمع عمومی گزارش خواهد داد.

ماده 7- انتخاب اعضای جدید

اعضای جدید فدراسیون توسط مجمع عمومی در نشست عمومی آن، انتخاب خواهند شد. اعضای برگزیده فدراسیون استقلال کامل خود را حفظ خواهند کرد.

ماده 8- نظارت مستمر بر شرایط عضویت

هرگاه مقاصد و فعالیت‏های هر عضو، یا عضویت داخلی آن، مورد بحث باشد، چنین عضوی، به درخواست دفتر، موظف به ارائه مدارک مربوط به نظارت مستمر برشرایط عضویت خود خواهد بود. چنانچه چنین مدارکی رضایت بخش نباشد، دفتر می‏ تواند تعلیق موقت حقوق چنین عضوی را به مجمع عمومی پیشنهاد نماید.

ماده 9- اصلاحات مدارک اصلی توسط اعضاء و ثبت امضاءها

1- هرگاه عضوی مدارک اصلی خود را به‌طور اساسی اصلاح کند، موظف است بی‏درنگ دو نسخه از مدارک اصلاحی را به مدیر اجرائی فدراسیون ارائه دهد.

2- هر عضو موظف است امضای مقام های خود را نزد مدیر اجرائی فدراسیون به ثبت رساند.

ماده 10- پایان عضویت

1- با پیشنهاد دفتر، مجمع عمومی در نشست عمومی خود می ‏تواند در مورد پایان عضویت عضو، زمانی تصمیم ‏گیری کند که دلیل جدی چنین عملی را ایجاب کند.

2- چنانچه عضوی حق عضویت خود را برای بیش از دو سال پرداخت نکرده باشد یا به‌گونه دیگری در پیروی از مفاد این اساسنامه قصور سنگین داشته باشد، دفتر چنین پیشنهادی را ارائه خواهد کرد.

3- در هر صورت، تا زمان تصمیم‌گیری مجمع عمومی، حقوق این عضو مزبور توسط دفتر به حالت تعلیق درخواهد آمد. مدیر اجرائی فدراسیون مراتب را به آگاهی عضو مربوط خواهد رساند.

ماده 11- خروج از عضویت

1- همه اعضای فدراسیون حق خروج از عضویت در فدراسیون را خواهند داشت.

2- هر عضوی می‏تواند مراتب مزبور را از طریق ارائه نامه به مدیر اجرائی فدراسیون در زمان مقتضی پیش از نشست عمومی مجمع عمومی انجام دهد که در آن، به موضوع رسیدگی خواهد شد. در هر حال هر عضو خارج‌شونده ملزم خواهد بود تمام حق عضویت خود را تا پایان دوره سال خروج خود بپردازد.

ماده 12- فسخ عضویت و جانشین آن

1- در صورت فسخ یا نوع دیگری از پایان عضویت یک عضو، مجمع عمومی بنابر توصیه دفتر، پایان عضویت عضو مذکور را در فدراسیون اعلام خواهد کرد.

2- مجمع عمومی بنابر توصیه دفتر، جانشین در عضویت عضو غیرفعال را در صورت وجود شرایط مقرر در مواد (4) و (6) مورد تأیید قرار خواهد داد.

ماده 13- تغییرات در طبقه‌بندی اعضاء

مجمع عمومی بنا بر توصیه دفتر، در نشست عمومی خود می‏تواند در مورد تغییر مقتضی در طبقه‌بندی عضویت اعضاء، موضوع بند (2) ماده (4)، تصمیم‌گیری کند.

ماده 14- ناظرین

1- از نمایندگان سازمان‏ ها، انجمن‌ها، نهاد‏ها و مؤسسات ملی و بین ‏المللی علاقه‌مند به توسعه فعالیت‌های فضایی که از اعضای فدراسیون نیستند، می‏توان جهت شرکت در فعالیت‏های فدراسیون به‌عنوان ناظر دعوت به‌عمل آورد.

2- دعوت نامه برای مقام ناظر باید توسط دفتر فدراسیون ارائه گردد. چنانچه ناظرین برای حضور در نشست عمومی مجمع عمومی دعوت شوند، وضعیت ناظر آنها باید در شروع جلسه توسط مجمع تأیید شود.

3- بنا بر توصیه دفتر، مجمع عمومی می‏تواند عنوان وضعیت ناظر دائمی را به سازمان‏ها یا سایر نهادهایی اعطاء نماید که همکاری آنها برای توسعه فعالیت‏های فضایی و فدراسیون ضروری تلقی خواهد شد.

فصل 4- مجمع عمومی

ماده 15- ترکیب

رکن عالی حاکمه فدراسیون، مجمع عمومی خواهد بود که متشکل از نمایندگان هر یک از اعضای فدراسیون خواهد بود.

ماده 16- اختیارات و وظایف

مجمع عمومی دارای اختیارات و وظایف زیر خواهد بود:

1- بررسی و تأیید اعتبارنامه ‏های نمایندگان؛

2- تأیید و اصلاح دستورجلسه نشستهای عمومی خود که از سوی دفتر پیشنهاد شده است؛

3- انتخاب اعضای جدید فدراسیون؛

4- تعلیق موقت حقوق اعضاء، به‌گونه پیش‌بینی‌شده در ماده (8) و بند (3) ماده (10)، پایان عضویت مقرر در ماده (10)، بررسی خروج از عضویت مقرر در ماده (11)، اعلام فسخ عضویت و جانشینی در عضویت مقرر در ماده (12) و تصمیم‌گیری درخصوص تغییرات طبقه‌بندی اعضاء طبق ماده (13)؛

5- تأیید گزارش‌ها، صورتهای مالی، حسابها، برآوردهای بودجه‏ای و پرداخت وجوه سالانه و خاص توسط دفتر؛

6- تصمیم‌گیری در خصوص سازماندهی رویدادهای فدراسیون، به‌ویژه همایش‏های بین‌المللی فضانوردی؛

7- تعیین کارگروههای لازم برای اجرای وظایف خود؛

8- انتخاب مقام های فدراسیون؛

9- تصویب دستورالعمل‌های تهیه‌شده توسط دفتر که طبق آن، فدراسیون می‏تواند در صورت اقتضاء، تأسیس و توسعه نهادهای مرتبط با فعالیت‏های فضایی را تشویق نماید؛

10- تصویب دستورالعمل‏ های تهیه‌شده از سوی دفتر که طبق آن فدراسیون باید با سازمان‏های ملی و بین‏ المللی در زمینه فعالیت‏های فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو همکاری کند؛

11- تصویب قواعد و مقررات تهیه‌شده توسط دفتر در مواقع ضروری؛

12- اعمال سایر اختیارات و وظایفی که ممکن است برای نیل به اهداف فدراسیون لازم و مناسب باشد.

ماده 17- نشستهای عمومی

مجمع عمومی، نشستهای عمومی خود را سالانه، یا در صورت توصیه دفتر و با توافق اکثریت اعضاء، به‌گونه مقرر در مواد (18) و (20)، هر از چندگاهی برگزار خواهد نمود. مجمع عمومی در هر نشست عمومی، زمان و مکان نشست عمومی آتی خود را مشخص خواهد کرد.

ماده 18- حد نصاب و تصمیم‏ها

1- حد نصاب برای اینکه مجمع بتواند تشکیل جلسه دهد و از طریق توافق کلی یا رأی‌گیری تصمیم‌گیری کند، حضور یک‌سوم کل اعضای فدراسیون خواهد بود. اگر چنین حد نصابی حاصل نشود، مجمع عمومی جلسه خود را با سی دقیقه تأخیر و با حضور هر تعداد از اعضاء شروع می‏کند.

2- مجمع عمومی در ابتداء کوشش خواهد کرد تصمیم‌گیری‌ها در خصوص هر موضوع مربوط به فعالیت‏های فدراسیون با توافق عمومی کل اعضای حاضر در نشست عمومی صورت گیرد.

3- تصویب هرگونه اقدام رکن مزبور که در آن توافق عمومی حاصل نشده است مستلزم موافقت اکثریت اعضای حاضر در نشست عمومی مجمع عمومی خواهد بود مگر اینکه به نحو دیگری در این اساسنامه قید شده باشد.

4- تصمیم‌گیری‌های مجمع عمومی چه به‌صورت توافق عمومی یا به‌صورت رأی، برای تمام اعضاء الزام‌آور خواهد بود.

ماده 19- رأی وکالتی

اگر هیچ‌یک از اعضای هیأت نمایندگی عضو فدراسیون در مجمع عمومی حضور نداشته باشد، می‏توان رأی عضو مزبور را با وکالت امضاء‌شده توسط رئیس یا مقام دیگر که به‌طور مقتضی از طرف آن عضو مجاز شده است، در مجمع عمومی أخذ نمود.

ماده 20- رأی‌گیری از طریق پست

در صورت ضرورت، هرگاه که دفتر چنین تعیین کند، یا مجمع عمومی پیش از آن تصمیم بگیرد، رأی‌گیری می‏ تواند از طریق پست صورت گیرد. در این حالت ورقه رأی باید به‌وسیله مدیر اجرائی فدراسیون برای تمام اعضاء فرستاده شود. ورقه‏های رأی باید به همراه توضیح کتبی کامل و روشن از موضوع رأی‌گیری باشد. تصویب هر اقدامی که به آن رأی داده‏ شده است، مستلزم پاسخهای حداقل یک‌سوم اعضاء و اکثریت آرای مثبت اعضای پاسخ‌دهنده است. نتایج رأی‌گیری پستی که توسط رئیس فدراسیون اعلام می‏شود بی‌درنگ پس از اتمام رأی‌گیری به تمام اعضاء گزارش خواهد شد.

ماده 21- کارگروه مشورتی سیاستگذاری

اعضای مؤسس (سازمان‏های عضو مؤسس فدراسیون) و اعضای ارشد ملی (سازمان‏های ملی عضو که تا 22 سپتامبر 2003 (31 شهریور 1382) حق رأی خود را حفظ نمودند)، کارگروه مشورتی سیاستگذاری را به‌عنوان رکن مشورتی مجمع عمومی جهت رسیدگی به موضوعات سیاستگذاری و برنامه‌ریزی تشکیل خواهند داد. نقشها و وظایف کارگروه مشورتی سیاستگذاری توسط مجمع عمومی و با پیشنهاد دفتر تعیین خواهد شد.

فصل 5- مقامها

ماده 22- طبقه‌بندی مقام ها

1- فدراسیون دارای مقامهای انتخابی و مقام های انتصابی خواهد بود.

2- مقام های انتخابی، رئیس و ده معاون رئیس خواهند بود.

3- مقام های انتصابی، مشاور کل، دبیر افتخاری و مدیر اجرائی خواهند بود.

ماده 23- شایستگی، انتخاب و دوره تصدی مقامهای انتخابی

1- شخصی که نماینده عضو فدراسیون نیست نمی‌ تواند مقام انتخابی فدراسیون باشد. در انتخاب مقامها به نامزدهای اعضای سازمان‏های ملی یا بین‏المللی که به درجه بالایی از توسعه در فعالیت‏های فضایی دست یافته‌اند و ضرورت توزیع جغرافیایی مساوی، توجه ویژه‏ ای خواهد شد.

2- مجمع عمومی مقامها را در نشست عمومی خود انتخاب خواهد کرد. دوره تصدی دو سال یا، چنانچه نشست عمومی آتی مجمع عمومی طبق ماده (17) به تعویق افتد، تا انتخاب جانشینان آنها خواهد بود. مقامها برای بیش از دو دوره متوالی انتخاب نخواهند شد.

ماده 24- اختیار امضای مدارک

مقامها طبق صلاحیت‏های خود اختیار انحصاری امضای اسناد و نامها را از جانب فدراسیون خواهند داشت.

ماده 25- رئیس

1- رئیس، مقام اجرائی ارشد فدراسیون خواهد بود. وی تنها یک‌بار می‏تواند مجدداً انتخاب شود.

2- رئیس، فدراسیون را در تمام مراسم یا رویدادهای عمومی که در آنها شرکت می‏کند، نمایندگی خواهد کرد. هنگامی که رئیس نمی‏تواند در چنین مناسبت‏هایی شرکت کند، به یکی از معاونان خود یا نماینده عضوی از فدراسیون اجازه خواهد داد تا فدراسیون را نمایندگی کند. رئیس تمام اعلامیه‏های عمومی صادرشده از جانب فدراسیون را تأیید خواهد کرد.

3- رئیس ریاست نشستهای عمومی مجمع را برعهده خواهد داشت. هنگامی که رئیس نتواند عهده‌ دار ریاست شود، یکی از معاونان منصوب وی، یا در صورت عدم انتخاب، یکی از معاونان برگزیده مجمع عمومی یا نماینده یکی از اعضای حاضر در نشست مجمع عمومی که توسط مجمع برای این مقام برگزیده می‏شود، ریاست جلسه را برعهده خواهد گرفت. رئیس یا معاون وی در این مقام در مجمع عمومی به‌عنوان نماینده هیچ‌یک از اعضاء عمل نخواهد کرد و تنها در صورت تساوی آراء، رأی خواهد داد.

4- رئیس، ریاست تمام جلسات دفتر را برعهده خواهد داشت و نتایج و توصیه‏ های آن را به مجمع عمومی گزارش خواهد داد. هنگامی که رئیس نتواند ریاست جلسه دفتر را برعهده گیرد، به یکی از اعضای رأی‌دهنده دفتر اجازه اعمال اختیارات و انجام مسؤولیت ‏های رئیس نسبت به نشست را خواهد داد. چنانچه رئیس چنین اجازه‏ای را ندهد، اعضای رأی‌دهنده دفتر که در چنین جلسه‏ای حضور دارند یکی از اعضای مزبور را برای اعمال اختیارات و انجام مسؤولیت‏های رئیس نسبت به نشست انتخاب خواهند کرد.

ماده 26- معاونان

1- معاونان در برابر رئیس پاسخگو خواهند بود و طبق ماده (25) این اساسنامه به نیابت از طرف وی عمل خواهند کرد.

2- یکی از معاونان که توسط دفتر تعیین می‏شود، مسؤول موضوعات مالی فدراسیون خواهد بود. وی، رئیس کارگروه مالی فدراسیون خواهد بود، که توسط مجمع عمومی به‌موجب جزء (7) ماده (16) منصوب می‏شود.

3- حداقل پنج معاون در هر دوره انتخاباتی جایگزین خواهند شد، تا میان مقام های انتخابی دفتر گردش مناسب صورت پذیرد.

4- رئیس فدراسیون طبق نیازهای فدراسیون وظایف معاونان را به آنها محول خواهد نمود.

5- معاونان به موضوعات محوله از سوی رئیس، رسیدگی و گزارش ‏های مکتوب مربوط را به وی ارائه خواهند کرد.

ماده 27- مشاور کل

1- مشاور کل فدراسیون توسط دفتر منصوب و توسط مجمع عمومی تأیید خواهد شد و تا زمان استعفاء یا جابه‌جایی، خدمت خواهد کرد. درصورت درخواست، وی مشاوره حقوقی در مورد تمام مشکلاتی که مستلزم توجه است را ارائه خواهد کرد.

2- اصلاحات اساسنامه، دستورالعمل‏ها، قواعد و مقرراتی که برای دستیابی به اهداف فدراسیون قرار است اتخاذ شوند، پیش از ارائه برای تأیید مجمع عمومی توسط مشاور کل بررسی خواهند شد.

3- مشاور کل بنا به درخواست خود، می‏ تواند از کمک های یک یا چند وکیل شناخته‌شده منتصب از سوی رئیس بهره‌مند شود.

ماده 28- دبیر افتخاری

دبیر افتخاری تمام فرآیندهای قانونی را خواهد پذیرفت و تمام مدارک رسمی را تصدیق خواهد کرد و وظایف قانونی را که ممکن است طبق قانون فرانسه لازم باشد، ایفاء خواهد نمود. وی توسط دفتر منصوب و توسط مجمع عمومی تأیید خواهد شد  و تا زمان استعفاء یا جابه‌جایی خدمت خواهد کرد.

ماده 29- مدیر اجرائی فدراسیون

مدیر اجرائی فدراسیون به‌عنوان دبیر دفتر و مجمع عمومی عمل خواهد کرد و وظایفی را انجام خواهد داد که در شرح وظایف رسمی تهیه‌شده از سوی دفتر به وی محول شده است. وی توسط دفتر منصوب و توسط مجمع عمومی تأیید خواهد شد و تا زمان استعفاء یا جابه‌جایی خدمت خواهد کرد.

فصل 6- دفتر

ماده 30- ترکیب دفتر

1- دفتر شامل مقامهای انتخابی فدراسیون به‌عنوان اعضای رأی‌دهنده خواهد بود.

2- آخرین رئیس بازنشسته فدراسیون، رؤسای فرهنگستان بین‏المللی فضانوردی و مؤسسه بین‏المللی حقوق فضا، مشاور کل، دبیر افتخاری و مدیر اجرائی فدراسیون از اعضای بدون رأی دفتر خواهند بود.

3- در صورت ضرورت، رؤسای کارگروهها یا نمایندگان منتصب آنها طبق جزء (7) ماده (16) و جزء (10) ماده (33) اساسنامه، هنگام بررسی مسائل مرتبط با فعالیت‏های آنها، می‏توانند جهت شرکت و ارائه گزارش در جلسات مرتبط دفتر بدون حق رأی دعوت شوند.

4- رئیس می‏تواند از اشخاص برجسته یا نمایندگان اعضاء دعوت کند تا بدون حق رأی با جلسات دفتر همکاری کنند.

ماده 31- جلسات و حد نصاب

1- دفتر در زمانها و مکان هایی که به‌طور مقتضی توسط اکثریت اعضای آن معین می‏شود، تشکیل جلسه خواهد داد. جلسات دفتر توسط رئیس تشکیل خواهد شد.

2- حضور یا پاسخهای کتبی شش عضو رأی‌دهنده در یک جلسه دفتر،

حد نصاب را تشکیل خواهد داد.

ماده 32- تصمیم ‏ها

1- تصمیم‏های دفتر در مورد مسائل آیین کار توسط اکثریت اعضای رأی‌دهنده حاضر در جلسه اتخاذ خواهد شد.

2- تصمیم‏ها در مورد مسائلی غیر از مسائل آیین کار به‌اتفاق آرای همه اعضای رأی‌دهنده دفتر حاضر در جلسه اتخاذ خواهد شد.

3- در صورت ضرورت، و چنانچه رئیس تصمیم بگیرد، رأی‌گیری می‏تواند از طریق پستی صورت گیرد. در این صورت، ورق رأی باید به تمام اعضای رأی‌دهنده دفتر، به همراه توضیح کتبی کامل و شفاف موضوعاتی که به آن رأی داده می‏شود ارسال شود. تصمیم به‌موجب شرایط مشابه مندرج در بند‏های(1) و (2) این ماده اتخاذ خواهد شد. به محض اینکه رأی‌گیری انجام شد، نتایج رأی‌گیری پستی پس از اعلام رئیس فدراسیون به تمام مقام های دفتر و در صورت لزوم به مقامهای دیگر گزارش خواهد شد.

4- در صورت تساوی آراء، رأی رئیس تعیین‌کننده خواهد بود.

ماده 33- وظایف

دفتر موظف است:

1- درخواست‏ های پذیرش را دریافت و شایستگی متقاضی را جهت عضویت مشخص کند و پیشنهاد خود را به نشست عمومی آتی مجمع عمومی گزارش دهد.

2- متقاضیان عضویت را پیش از انتخاب آنها به نشستهای عمومی مجمع به‌عنوان ناظر دعوت کند. به شرط تأیید مجمع عمومی، دفتر می‏تواند از سازمان‌ها و نهادهای غیرعضو که علاقه عمیقی به توسعه فعالیت‏های فضایی دارند، به‌عنوان ناظر در نشستهای عمومی مجمع، دعوت کند.

3- هرگاه هویت یک عضو مورد بحث باشد، مدرکی دال بر هویت اعلام‌شده فضایی و عضویت داخلی آن عضو را درخواست نماید، و در صورت نتیجه منفی، به مجمع عمومی تعلیق موقت حقوق چنین عضوی را توصیه نماید.

4- پایان عضویت هر عضو به‌موجب شرایط درج‌شده در ماده (10) این اساسنامه، اعلام فسخ عضویت به‌موجب ماده (12)، تأیید جانشینی در عضویت طبق بند (2) همان ماده و تغییر در طبقه‌بندی اعضاء طبق ماده (13) این اساسنامه را جهت بررسی به مجمع عمومی توصیه نماید.

5- ترتیبات انجام نشستهای عمومی مجمع عمومی، با همکاری مؤسسات مذکور در بند (6) ماده (2) و بند (10) ماده (16)، را برای همایش‌ها، هم‌نشست(سمپوزیوم)ها و دیگر نشستهای فدراسیون پیشنهاد و بر آنها نظارت کند و تمام اقدامات لازم را برای این منظور انجام دهد.

6- دستورجلسه موضوعات مورد بررسی در نشستهای عمومی مجمع عمومی را آماده کند و ارائه دهد. تمام موضوعاتی که قرار است مجمع عمومی در مورد آنها تصمیم بگیرد، باید در ابتداء توسط دفتر بررسی شوند.

7- بر تهیه صورتحساب‏ها و پرداخت وجوه نظارت کند، بودجه سالانه را پیشنهاد و تمام اطلاعات مرتبط را در قالب گزارش سالانه به مجمع عمومی ارائه نماید.

8- پیشنهاداتی را به مجمع عمومی در خصوص حق عضویت‏های سالانه هر عضو فدراسیون ارائه نماید.

9- از طرف فدراسیون، کمکها و هدیه‏های خصوصی را از سازمان‌های ملی و بین‏ المللی یا دولت ها بپذیرد.

10- کارگروههای موقت برای انجام وظایف ناشی از نشست عمومی پیشین مجمع را تعیین کند.

11- اقدامات مقتضی را برای توسعه همکاری‏های فدراسیون با سازمان‌ها، انجمن‌ها، نهادها و مؤسسات ملی و بین‏المللی در زمینه فعالیت‏های فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو براساس دستورالعمل‏های وضع‌شده توسط مجمع عمومی اتخاذ کند.

12- وظایف دیگری را که ممکن است مجمع عمومی مقرر کند، انجام دهد.

فصل 7- انحلال

ماده 34- آیین دادرسی و انتقال دارایی‏ ها

فدراسیون با توافق دوسوم تمام اعضاء می‏تواند منحل گردد. همه دارایی‏ های باقی‌مانده پس ازانجام تمام تعهدات به یک مؤسسه بین‏المللی، که اهداف مشابه با اهداف مذکور در ماده (2) این اساسنامه دارد، پیشنهاد و انتقال داده خواهد شد. چنانچه این انتقال به چنین مؤسسه‏ای نتواند صورت گیرد، باید به هر مؤسسه بین‏المللی تعیین‌شده توسط دفتر که به تحقیقات اختصاص یافته است صورت پذیرد.

ماده 35- انحلال

دفتر مسؤول انحلال امور فدراسیون خواهد بود.

فصل 8- اصلاحات

ماده 36- تشریفات اصلاحات

1- اصلاحات این اساسنامه با تصویب دوسوم اعضاء صورت خواهد گرفت. تمام اصلاحات به محض تصویب مزبور نافذ خواهند شد، مگر به‌نحو دیگری در آن مقرر شده باشد.

2- اعلامیه هر اصلاحیه پیشنهادی حداقل سه‌ماه پیش از تاریخ تعیین‌شده برای رأی‌گیری در خصوص چنین اصلاحاتی به تمام اعضای فدراسیون توسط مدیر اجرائی از طریق پست سفارشی، مکاتبه خواهد شد.

فصل 9 - زبانهای رسمی

ماده 37- زبانهای رسمی فدراسیون انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی و اسپانیولی خواهد بود.

نظرات کاربران

Parameter:438366!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون