صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

434167 1398/07/22 10:09:38
0.0 (0)

موافقان طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری؛

قوه قضائیه و دولت با اصلاح قانون دیوان عدالت اداری موافق هستند

نمایندگان موافق طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، اصلاح قانون دیوان عدالت اداری را یک ضرورت دانسته و از موافقت رئیس قوه قضائیه و دولت با اصلاح قانون دیوان عدالت اداری خبر دادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی نوبت صبح امروز (دوشنبه، 22 مهر ماه) مجلس شورای اسلامی در بیان دلایل موافقت خود با طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری، عنوان کرد: با اصلاح این قانون زمان اطاله دادرسی در دیوان کاهش چشمگیری می یابد.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ترکیب هیات دیوان نیز در این قانون از 120 نفر به 60 نفر کاهش خواهد یافت، عنوان کرد: به این ترتیب آرایی که در دیوان صادر می شود دقیق تر و کارشناسی تر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری موجب افزایش بازدهی دستگاه های دولتی به موجب نظارت بیشتر دیوان بر این دستگاه ها خواهد شد، اضافه کرد: یکی از موارد دیگری که در این طرح آمده تخصصی شدن هیات عمومی دیوان در 2 سطح شده است که به صورت تخصصی به موضوعات ورود پیدا خواهد کرد.
محمد کاظمی دیگر نماینده موافق با طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری نیز عنوان کرد: به موجب اصل 103 قانون اساسی دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به اعتراضات مردم نسبت به دستگاه های دولتی از ابتدای انقلاب تشکیل شده ولی متاسفانه در سال های اخیر تشکیلات دیوان سالارانه این مجموعه نه تنها موجب کاهش شکایات مردم نشده بلکه نارضایتی های بیشتری را به دنبال داشته است.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: متاسفانه روند رسیدگی ها در دیوان کند بوده که در این طرح سعی شده بر کاهش زمان اطاله دادرسی تمرکز ویژه ای شود.

وی ادامه داد: البته باید قبول کرد که بخشی از ایرادات وارده به دیوان عدالت اداری به علت کمبود عده و بودجه این مجموعه است اما بخشی از آن نیز مربوط به قوانین این مجموعه بوده که نیاز به اصلاح دارد.

کاظمی در پاسخ به مخالفانی که از عدم ارائه لایحه برای اصلاح قانون دیوان عدالت اداری انتقاد کردند، گفت: رئیس قوه قضائیه و نماینده دولت با طرح مذکور موافقت کردند و این طرح با نظر قوه قضائیه و دولت تدوین شده است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه محور اصلی طرح کاهش اطاله دادرسی و رسیدگی دو مرحله ای به پرونده ها به جای سه مرحله است، خواستار رأی مثبت نمایندگان به کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری شد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:434167!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون