صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

482276 1400/01/17 20:00:00
0.0 (0)

قوانین در راستای تقلیل جمعیت کیفری اصلاح می شود

کمیسیون اصل ۹۰ قصد دارد قوانین را در راستای تقلیل جمعیت کیفری اصلاح کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، در نشست امروز (سه شنبه، 17 فروردین) کمیسیون اصل 90 مسئولین سازمان زندان ها پیرو بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 از مجتمع ندامتگاهی تهران بزرگ در بهمن ماه سال 99 حضور پیدا کردند و این جلسه با حضور معاون قضایی سازمان زندان ها، معاون اصلاح و تربیت، مدیرکل زندان های تهران و مدیرکل دفتر فنی و برنامه ریزی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیت، برگزار شد.

در این جلسه سوالاتی از نحوه اجرای قوانین از مسئولان پرسیده شد. تکلیف مهم و اساسی مندرج در بند ج ماده 38 قانون احکام دائمی توسعه که با همکاری سایر مراجع باید اجرایی شود مورد ارزیابی قرار گرفت، طبق این قانون اصلاح محیط زندان، آموزش زندانی ها، رفع مشکل معیشتی خانواده زندانیان کم بضاعت، تسهیل بازگشت محکومان پس از تحمل کیفر به زندگی شرافتمند، معرفی زندانیان نیازمند اشتغال به مراجع ذیربط پس از آزادی باید اجرایی شود که از مسئولان شد چه اقداماتی در راستای تکالیف قانونی انجام دادند و همکاری وزارت بهداشت و درمان، وزارت آموزش و پرورش، کمیته امداد و سازمان بهزیستی به چه میزان و کیفیت بوده است.

وفق تکلیف جزء 3 بند ت ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه باید سیستم اعلام برخط وضعیت و آمار زندانیان و همچنین فضای آزاد زندانیان جهت دسترسی قضات اجرایی می شد، نحوه اجرای این موارد مورد سوال قرار گرفت. همچنین اجرای نظارت سامانه ای یا سیستم الکترونیکی که مشهور به پابند و دستبند موضوع ماده 62 قانون مجازات اسلامی نیز سوال شد و بیان شد تا چه اندازه از توان بخش خصوصی جهت پیشبرد طرح استفاده شده است.

همچنین از مسئولین سازمان زندان ها سوال شد که چه تعداد زندانی از ظرفیت مقرر مربوط به مجازات های جایگزین حبس موضوع ماده 69 قانون مجازات اسلامی استفاده شده است و سازمان زندان ها به عنوان نهاد پذیرنده در اعلام ظرفیت چه اقداماتی را انجام داده است.

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در زمینه توسعه و بهره برداری پیرامون حرفه آموزی و اشتغال حین حبس و پس از آزادی، حمایت از خانواده های زندانی و کمک به خودکفایی زندان ها مورد سوال قرار گرفت چرا که این موضوع جزء 5 بند پ ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه است.

پس از طرح سوالات مسئولین سازمان زندان ها توضیحات و پیشنهاداتی برای رفع موانع قانونی مطرح کردند، بیان شد که آسیب ها و موانعی در قانون وجود دارد که مانع اجرا و تحقق اهداف قانون می شود از این رو پیشنهادات در کمیسیون مشترک اصل 90 و قضایی حقوقی دنبال خواهد شد.

کمیسیون اصل 90 مجدانه پیگیر اجرایی شدن پیشنهادات است تا در اسرع وقت با اصلاح قوانین و اضافه کردن تبصره ها بتوانیم از مجازات های جایگزین در بازه های بیشتری استفاده کرد تا از میزان ورود متهمین به زندان ها جلوگیری شود.

اولویت سازمان زندان ها تقلیل جمعیت کیفری است، کمیسیون نیز با پیگیری پیشنهادات تلاش در اصلاح قانون دارد هرچند که می توان این پیشنهادات را در قانون برنامه هفتم توسعه گنجاند.

نظرات کاربران

Parameter:482276!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون