صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
1398/02/24
0.0 (0)

امیرحسنخانی در تشریح نشست کمیسیون اصل نود مجلس:

قانون ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌ها باعث نفس کشیدن منابع طبیعی کشور شد

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس در تشریح نشست کمیسیون متبوع خود که با حضور رئیس سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها تشکیل شد، گفت: بسیاری از مشکلات جنگل‌ها ناشی از سیاست‌های اجرایی 20 سال گذشته است که اجازه تغییر کاربری به جنگل‌ها داد که نیاز به تغییر دارد.

محمدرضا امیرحسنخانی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به نشست عصر امروز(یکشنبه، 15 اردیبهشت ماه) کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس که با حضور رئیس سازمان محیط زیست، رئیس سازمان جنگل ها، معاون دادستان و رئیس ستاد بحران پیرامون وضعیت جنگل ها برگزار شد، گفت: کمیسیون به دنبال موضوع کاهش تعداد جنگل ها و تخریب آنها بود که همواره آسیب های بعدی را نیز در پی دارد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در این جلسه گزارشی درباره عدم کنترل آتش سوزی در جنگل ها از سوی سازمان جنگل ها و دادستانی تهران ارائه شد.

وی در ادامه جنگل را سرمایه ملی دانست و افزود: شکایات متعددی از تخریب جنگل ها به دست کمیسیون رسید که از جنگل ها به درستی حراست نمی شود و تعداد آنها رو به کاهش است لذا در این جلسه موضوعات مختلفی مطرح شد که مهم ترین آن این بود که بسیاری از اشکالات ناشی از سیاست های اجرایی 20 سال گذشته و مربوط به زمانی است که اجازه دادیم جنگل ها به زمین زراعی تبدیل شود.

امیرحسنخانی در ادامه به قانونی اشاره کرد که اجازه اجاره یا واگذاری جنگل ها برای بهره برداری از چوب را می داد و یادآور شد: بر این اساس مجلس در سال 96 قانون موقتی تصویب کرد که به موجب آن بهره برداری از جنگل ممنوع باشد و همین قانون باعث شد جنگل ها اندکی نفس بکشند.

این نماینده مردم در مجلس به اظهارات رئیس سازمان جنگل ها در این جلسه اشاره و بیان کرد: از آنجایی که جنگل ها ضعیف شده اند برخی انواع قارچ ها و باکتری ها در جنگل رشد کرده و همچنین به دلیل کمبود آب و خاک مناسب جنگل ها رو به خشکی رفته اند.

وی در ادامه با بیان اینکه طرح کاداستر که باعث ثبت محدوده جنگل ها می شود، می تواند در راستای صیانت از جنگل ها مثمر ثمر باشد، عنوان کرد: طبق آمار ارائه شده در سال 97 نسبت به سال 96، 50 درصد کاهش آتش سوزی و نسبت به 12 سال گذشته 70 درصد کاهش آتش سوزی داشته ایم ضمن اینکه در مهار آتش سوزی ها از نیروهای نظامی نیز کمک گرفته ایم که البته باید مطالبات آنها را نیز پرداخت کنیم.

امیرحسنخانی در ادامه با تأکید بر تقویت سمن ها و اجازه ورود به مردم برای صیانت از جنگل ها، اظهار داشت: لازم گزارش هایی از قاچاق چوب، جنگل سوزی عمدی برای تهیه ذغال، تغییر کاربری جنگل ها و منابع طبیعی به صورت مبسوط در کمیسیون تهیه شده و در نهایت در صحن علنی قرائت شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: قرار است لایحه ای درباره حفاظت از جنگل ها به مجلس بیاید که مسائل مربوط به حمایت از حافظان جنگل نیز در آن مطرح خواهد شد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:409773!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین