صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

480280 1399/12/20 17:47:18
0.0 (0)

فرشادان در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس در استان کردستان:

فقط 150 کیلومتر از کریدور شمال - جنوب در استان کردستان آسفالت شده است

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی گفت: کردستان منبع و سرچشمه آب چند استان کم آب کشور است اما مردم نجیب سنندج از آب سالم و زلال و بدون بو محرومند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید مهدی فرشادان در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس خطاب به دکتر قالیباف گفت: قبل از اینکه از نواقص، کمبودها، نارسایی ها و محرومیت‌ها، بیکاری‌ها، تعطیلی‌ها، ضعف‌ها و بی‌تدبیری‌ها حرفی بزنم امیدوارم به تریج قبای عده‌ای بر نخورد، چون از یک قاعده کلی حرف میزنم که نمونه های بارز و مستثنای آن را ذکر خواهم کرد و اعلام می کنم استان محروم و عقب افتاده‌ی کوردستان، خارج از نگاه توسعه محور است. شاید، شاید برخی از مدیران از این خواب بر تخت پست و قدرت بیدار شوند و به جلو فرار نکنند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس یازدهم ادامه داد: آقای دکتر؛ من مطمئن هستم شما استان کوردستان را آنطوری که بنده میشناسم، نمیشناسید. بنابراین به شما ریاست محترم مجلس خیرمقدم عرض می کنم. به استانی خوش آمدید که در آمار بیکاری و تولید توت فرهنگی رتبه اول کشور است. به استانی خوش آمدید که در بخش‌های کارآفرینی و صنعت و آمار راه روستایی، آخرین استانهاست.

وی با بیان اینکه به استانی خوش آمدید که در تولید گندم و دست فروشی و میوه فروشی در کنار خیابان و زباله گردی و سیگار فروشی و شغل های کاذب هم از اولین های کشور است، بیان کرد: کوردستان بالاترین رای را به دولت آقای روحانی داد و همزمان بالاترین آسیب را دید از این دولت بدعهد.

وی افزود: کردستان منبع و سرچشمه آب چند استان کم آب کشور است و همزمان مردم نجیب سنندج از آب سالم و زلال و بدون بو محرومند، بیشترین فریاد کمک به اقتصاد را سر داده و کمترین پاسخ را شنیده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: چرا برخی از دولتمردان و مسئولان ، روح سخنان رهبر انقلاب را درک نمی کنند و تفسیر منفعت طلبانه ای از آن دارند. استان فرهنگی به چه معناست؟ آیا استان فرهنگی فقط پوسته‌ای خالی است با یک پیام تاریخی است؟ چرا برخی نمی خواهند باور کنند باید حق این استان فرهنگی را بدهند؟ چرا برخی نمی خواهند، کم کاری در این استان فرهنگی را جبران کنند؟ برخی به کوردستان بدهکارند، دولتمردانی که از مرکز به کوردستان می آیند یا دست پر بیایند یا به کوردستان نیایند. استان فرهنگی؛ یعنی اقتصاد شکوفا و شایسته ی این مردم با فرهنگ و تجیب.

نقش برجسته رئیس مجلس بر افزایش اعتبارات استان کردستان در بودجه 1400

فرشادان اظهار کرد: البته ضروری است توضیح بدهم، مردم کورد در مهمان نوازی مشهورند و این سخنان بنده را به عنوان درد دل و همفکری تعبیر بفرمایید. من امروز در حضور همه به حسن نیت آقای دکتر قالیباف نسبت به کوردستان اعتراف می کنم، اگر ما توانستیم در کمیسیون تلفیق بودجه امسال و از محل اعتبارات محرومیت زدایی، اعتبارات کوردستان را ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش بدهیم، این کار به سرانجام نمی رسید، اگر دلسوزی و نقش جناب آقای دکتر قالیباف نبود. در جریان بررسی بودجه افزایش 1000 میلیاردی بودجه استان کردستان به حدود 700 میلیارد کاهش داده شد، اما آقای قالیباف در جریان این سفر میزان آن را به 1000 میلیارد تومان افزایش دادند. من شخصا سفر ایشان به کوردستان را به فال نیک می گیرم و همیشه گفته ام، آقای قالیباف هم در گذشته از دلسوزان کوردستان بوده و انشاالله در آینده نیز بیشتر به کوردستان عنایت خواهند کرد.

وی خطاب به رئیس قوه مقننه کشور، گفت: به استانی خوش آمدید که کولبری سخت ترین شغل کاذب است و کولبران سخاوتمندترین انسانها هستند؛ مطمئنم با دیدن آن کولبر در مریوان که به شما کادویی هدیه کرد، این حرف مرا تایید می کنید که کولبران دلی بزرگی دارند و باید به دادشان برسیم که در سرما و گرما از بین نروند و به فکر ساماندهی کولبران باشیم در عمل نه در شعار، بیشترین معادن را دارد، هم زمان بیشترین جوانان تحصیلکرده‌ی بیکار و بیشترین خام فروشی را دارد.

فرشادان بیان کرد: شما به استانی آمده اید که مردمانش هر دوره از انتخابات به ندای رهبری و مسئولان نظام لبیک گفته اند و به پای صندوق رای امده اند تا در کنار آن گشایش اقتصادی و احداث کارخانه ای بزرگ و اشتغالزایی اتفاق بیفتد اما متاسفانه جوابشان وعده سر خرمن بوده است. شما به استانی آمدیده اید که بارها به مردمانش، ایجاد مناطق آزاد تجاری بانه و مریوان وعده داده شده و تا کنون عملی در کار نبوده؛ اما این مردم نجیب باز هم با آغوشی باز از مسئولان استقبال کرده اند به امید گشایش و پیشرفت و رفاه عمومی. اینطور نیست که مدیر متخصص و متعهد نداشته باشیم، کاملا برعکس، کسانی که از توسعه در کوردستان دفاع می کنند، یا مورد بی مهری قرار گرفته اند یا سرخورده شده اند.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس یازدهم افزود: امروز کسانی که گوش شنوایی ندارند و راس امور هستند، شاید تعدادشان به انگشتان دست هم نرسد، محفلی عمل می کنند و فقط دور یک میز برای حل مشکلات کوردستان نقشه می کشند، و وعده ها را فراموش می کنند، این عده ی قلیل در مدیریت و همفکری با نمایندگان مجلس جفا کردند، سرمایه گذاران را فراری دادند، فکر نکنند اگر حرمت پیشنهادات و جایگاه نمایندگان را حفظ نکردند، سیاستمدارند؟ برعکس در حق مردم جفا کردند.

150 کیلومتر از کریدور شمال - جنوب در استان کردستان آسفالت شده است

وی ادامه داد: فکر می کنم همه شما عزیزان با بنده هم عقیده هستید که راه؛ زیرساخت توسعه است، کریدور شمال - جنوب در کوردستان از سال ۸۳ تاکنون، چقدر پیشرفت داشته؟ هفده سال از شروع این پروژه و سالها از عمر چندین دولت گذشته، اما هنوز حدود ۱۵۰ کیلومتر این پروژه آسفالت شده است، واقعا این زیبنده استان فرهنگی کوردستان است؟ در همین جاده ها که بنده به آن می گویم (قتلگاه انسانی)، هر روز خبر مرگ عزیزان را می شنویم، هر روز خبر مرگ و مصدومیت کولبران در مرزها را می شنویم. بیشترین آمار خودکشی و اعتیاد هم، معلول همین مشکلات اقتصادی است.

فرشادان تصریح کرد: شاید همین الان به ذهنتان خطور کرده که فرشادان سیمای استان را کمی عقب افتاده ترسیم کرد ولی باید یک روز یکی از شما عزیزان در دفتر بنده با مردم ملاقات بفرمایید، دلیل محکمه پسند دارم که کوردستان عقب افتاده است و عده ای در پشت میزشان آن را نمی بینند. بارها از مردم شنیده ایم که زمانی آقای قالیباف شهردار تهران بود، سیمای شهر تغییر کرد، مترو توسعه پیدا کرد، بارها شنیده ام که آقای قالیباف آدم عملیاتی است.

این نماینده مجلس یازدهم با اشاره به اینکه مردم و رسانه ها بدون دلیل درباره آقای قالیباف نظر نمی دهند، اظهار داشت: همچنانکه بارها در رسانه ها، فضای مجازی و محافل عمومی استان کوردستان از مسئولان و ما نمایندگان انتقاد شده است، این همه گله مندی هست، چرا؟ چون محرومیت کوردستان اظهر من الشمس است و با تبلیغات نمی توان مهر استان توسعه یافته بر پیشانی کوردستان زد.

فرشادان گفت: عده ای که از رونق بنگاه‌های صنعتی در کوردستان حرف می زنند، اولا: باید بنگاه های صنعتی را تعریف کنند که آیا کوردستان در این چارچوب قرار می گیرد یا نه؟ دوم: در همین به اصطلاح بنگاههای صنعتی کوردستان، دیروز فردی در حین بازدیدهای میدانی، به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته است، برادر من که صاحب کارخانه ای در بانه است، در حال حاضر به دلیل بدهی مالیاتی به زندان افتاده است.

وی با طرح این سوالات که آیا هنوز عده ای اصرار دارند که بگویند، اقتصاد کوردستان ورشکسته نیست؟ آیا با زندانی کردن مدیر این کارخانه مشکلات حل شد؟ اگر بدهی این فرد تقسیط میشد بهتر نبود؟، گفت: این موضوع نمونه‌ای دیگر از ناهماهنگی در بروکراسی اداری ماست. یک کارآفرین تمام زندگیش را حراج کرده و وارد بخش خدمات شده است، تا در مسیر دیواندره سنندج، سیلو احداث نماید، هنوز بعد از حدود ۱۰ سال نتوانسته استارت کارش را بزند، به نظر شما با گذشت ۱۰ سال برای احداث یک سیلو ، آیا دیگر رمقی برای کارفرما خواهد ماند؟ در صورتی که هنوز نیمه کاره است، این مورد را یکی از خبرنگاران به بنده گفته است. ده‌ها نمونه این چنینی را برایتان ذکر می کنم از حوزه های شهرسازی و پیاده راه سنندج و جامعه فرهنگی و ضمانت بانکی گرفته تا نبود صنایع تبدیلی، مشکلات گردشگری، کشاورزی، باغداری و دامپروری استان، ولی خارج از حوصله این جلسه است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:480280!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون