صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

462737 1399/06/25 14:48:00
0.0 (0)

علنی و غیرعلنی جلسه 25 شهریور مجلس/ بررسی عملکرد وزارت نفت و تغییر ساختار مجلس

تغییر ساختار مجلس، گزارش عملکرد وزارت نفت با حضور زنگنه و سوال از وزیر کار از اهم دستور کار جلسه امروز مجلس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی،  مجلس شورای اسلامی جلسه امروز (سه‌‍شنبه 25 شهریورماه) خود را به صورت غیرعلنی و در خصوص ساختار مجلس برگزار کرد.

نشست علنی مجلس نیز به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف ساعت 9:6دقیقه و با حضور  225 نفر از نمایندگان آغاز شد. رئیس مجلس پس از پایان نشست غیرعلنی مجلس شورای اسلامی گفت: این جلسه از ساعت 8:15 آغاز شد و در ارتباط با مسائل داخلی مجلس و هماهنگی های امور مجلس با نمایندگان بود.

گزارش بیژن نامدار زنگنه در تشریح عملکرد وزارتخانه متبوعش نخستین دستور جلسه علنی امروز بود. وی با بیان اینکه راه‌های جدید و صادرات مویرگی نفت را دنبال می کنیم و در تولید از میادین مشترک نفت و گاز از همسایگانمان عقب نیستیم، گفت: پیش از انقلاب در زمینه صنعت گاز و پتروشیمی اقدامات ناچیزی انجام شده بود و امروز هر چه در این حوزه داریم از اقدامات جمهوری اسلامی است.

در ادامه تعدادی از نمایندگان نقطه نظرات خود را در این حوزه مطرح کردند. فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: ابهامات موجود در خصوص قراردادهای نفتی با حضور وزرای گذشته نفت طی یکسال آینده در مجلس بررسی و رفع شود.

سیدغنی نظری خانقاه نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس افزود: 99 درصد شهرها و 87 درصد روستاها از گاز طبیعی استفاده می کنند و از آنجا که گاز مورد استفاده برای این مناطق از یک منبع یعنی عسلویه به دست می آید وزارت نفت اقدام مناسبی برای راه اندازی پدافند غیرعامل در این منطقه انجام نداده است تا کشور دچار مشکل نشود.

همچنین مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران گفت: متاسفانه در ارتباط با میادین مشترک آنچه شاهدیم توسعه نامتوازن به ویژه در میدان آزادگان جنوبی است که به رغم احداث بیش از 207 چاه که هر حلقه 8 میلیون دلار هزینه دارد، تاسیسات فرآورش مرکزی را نتوانستیم به موقع راه اندازی کنیم و از این فرصت محروم شدیم.

حسین حسین زاده عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز از وزیر نفت خواست توضیح دهد که در بحث پتروپالایشگاه ها و مینی‌ریفاینرها چه کارهایی انجام شده و در بخش تخصیص خوراک چه اقدامی انجام شده است.

علی آذری نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس گفت: در گزارش وزیر نفت چیزی در خصوص برنامه عبور از تحریم ها شنیده نشد آیا غیر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که 90 درصد آن قبل از دوران وزیر فعلی ساخته شده کار دیگری صورت نگرفته است.

در ادامه احمد مرادی افزود: اجرای طرح راهبردی و ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک به طول یک هزار کیلومتر کار بزرگی در نظام جمهوری اسلامی ایران است، اما با توجه به اینکه ثقل و مقصد این خط انتقال در شهرستان جاسک است، لازم است این منطقه به عنوان قطب انرژی کشور مورد توجه قرار بگیرد و در طول خط انتقال به وضعیت و شرایط مردم هم توجه شود.

علیرضا زاکانی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به توضیحات وزیر نفت گفت: جمهوری اسلامی ایران تحریم‌پذیر نیست و ما می‌توانیم از شرایط فعلی فرصت‌های طلایی را ایجاد کنیم و با حرکت در مسیر پیشرفت و آبادانی اهداف انقلاب اسلامی را محقق سازیم اما متأسفانه خسارت جدی در این زمینه دیدیم، خسارت‌هایی که بیش از صدها میلیارد دلار به ما آسیب زده است.

بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پیشنهادات نمایندگان با تاکید بر اینکه پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم، از رئیس و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواست ترتیبی دهند تا با محوریت کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی مشخص ۴ سندی  که ارائه شد مورد بررسی قرار گیرند.

ناطقان میان دستور در نشست امروز حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان و فامنین، غلامحسین کرمی نماینده دشتی و تنگستان، فرهاد طهماسبی نماینده نی ریز، سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج، دیوان دره و کامیاران و خلیل بهروزی فر نماینده مردم فومن و شفت بودند.

دکتر قالیباف پس از ارائه گزارش وزیر نفت با تاکید بر اینکه با توجه به‌ فشار دشمن، با برنامه ریزی های قبلی نمی‌توان پیش برویم، گفت: با توجه به شرایط کنونی و اعمال تحریم‌ها و فشار بر کشور وزارت نفت نمی‌تواند با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های قبلی پیش رود، همه باید در مجلس، دولت، پژوهشگاه‌ها و صنایع بپذیریم که تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کنیم.

دستور بعدی جلسه امروز، سوال محمد رشیدی وعبدالرضا مصری نمایندگان کرمانشاه از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که تعداد 10 نفر از نمایندگان خواستار ادامه نشست و بررسی سوال نمایندگان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت غیرعلنی شدند که با 160 رأی موافق، 42 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 226 نماینده حاضر در صحن مورد موافقت قرار گرفت.

هرچند این درخواست با تذکر و اخطار تعدادی از نمایندگان مواجه شد.

در پایان جلسه عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، 25 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 41 به صدا درآورد.

 

 

نظرات کاربران

Parameter:462737!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون