صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
410360 1398/02/28
0.0 (0)

لطفی:

عقب ماندگی رو‌ش‌های بازیافت پسماند در کشور

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه متولی مدیریت پسماند‌ها باید بر نحوه جمع آوری و دفع پسماند‌ها نظارت دقیقی داشته باشد، گفت: سیستم بازیافت و دفع پسماندها در کشور ما سنتی بوده و  بدون توجه به آثار زیست محیطی انجام می‌شود.

حسن لطفی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با ضرورت ساماندهی پسماندهای شهری گفت: ساماندهی و مدیریت پسماند‌های شهری و بازیافت زباله‌ها با رویکرد‌های زیست محیطی در تمامی کشور‌های جهان بر پایه سیستم‌های علمی و کارشناسی اداره می‌شود، اما در کشور ما نگاه به ساماندهی پسماند شهری و سیستم تفکیک و بازیافت زباله  توسعه پیدا نکرده است.

 نماینده مردم رزن در  مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان محیط زیست باید از پژوهشکده‌های زیر نظر خود برای توسعه سیستم بازیافت و دفن پسماند‌های شهری با مبنای علمی و مهندسی استفاده کند.  

 نماینده مردم رزن در  مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مدیریت پسماند  به صدور مجوز برای  شرکت‌های جمع آورری و دفع زباله محدود شده است،  تصریح کرد: نظارت و کنترل بر جمع آوری و دفع پسماند‌ها و روش‌ها بازیافت به خوبی انجام نمی‌شود، چرا که متولی واحدی برای آن وجود ندارد.

 دفع و بازیافت پسماند‌ها  بدون توجه به آثار زیست محیطی انجام می‌شود

لطفی استفاده از روش‌های علمی و تعیین متولی واحد جهت مدیریت پسماند‌ها را تنها راه ساماندهی پسماند‌‌ها دانست و گفت: سیستم دفع و بازیافت زباله در کشور ما سنتی و بدون توجه به آثار زیست محیطی بوده و هیچ جایگاه علمی برای آن تعریف نشده است.  

وجود خلاء نظارتی در نحوه جمع آوری، دفع و بازیافت پسماند‌ها

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآورشد: متولی مدیریت پسماند‌ها باید ضمن ارائه مجوز به شرکت‌ها، بر نحوه جمع آوری، تفکیک، دفع و بازیافت پسماند‌ها نظارت دقیقی داشته باشد. در حال حاضر این مسئولیت بر عهده شهرداری‌ها بوده که بدون مراعات اثرات محیط زیستی، پسماند‌ها رادر اطراف شهر‌ها رها کرده و هیچ نظارتی بر آنها ندارند.  

وجود کوهی از زباله در اطراف روستاها خلاء برنامه‌ریزی برای دفع پسماند‌ها را نمایان می‌کند

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه اطراف 130 روستای همدان کوهی از زباله وجود دارد که نشان دهنده عدم توجه و برنامه ریزی صحیح برای دفع پسماند‌ها است، اظهار کرد: اکثر شرکت‌های جمع آوری پسماند به بهانه به صرفه نبودن جمع‌آوری زباله روستا‌ها و شهر‌های کوچک و عدم توجیه اقتصادی، اقدام به این کار نمی‌کنند، از طرفی تمامی محل‌های دفع زباله صرفاً توسط فَنس، از محیط اطراف تفکیک شده ، در صورتی که آثار منفی محیط زیستی آنها به هیچ عنوان قابل تفکیک نبوده و محیط اطراف را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآورشد: زباله در دنیا به عنوان طلای کثیف شناخته می شود و سالیانه میلیون‌ها دلار درآمد برای بسیاری از کشورها به همراه دارد. بنابراین در ایران نیز باید با تامین مالی، بالابردن آگاهی، ارایه راه حل های فنی و مدیریت شهری ساماندهی پسماندها را از وضعیت بحرانی خارج کرد./

 پایان پیام   

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:410360!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون