صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » لوایح و طرح های کمیسیون

438502 1398/08/27 14:29:00
0.0 (0)

طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی

طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی در دستور کار کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی در دستور کار کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس قرار دارد.

 

متن این طرح به شرح زیر است:

باسمه‌تعالی

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 35 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

 

مقدمه (دلایل توجیهی):

امروز کشور جمهوری اسلامی ایران در شرایطی قرارگرفته که نیازمند ارتقای بهره‌وری جهت توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در سایه تقسیمات کشوری مناسب و کارآمد است. به‌طوری‌که با کوچکتر کردن استان‌ها و همگن و یکپارچه‌تر کردن فاصله شهرها و روستاها تا مراکز استان‌ها می‌توانیم به توسعه متوازن و عادلانه‌تری دست یابیم که تشکیل استان‌های خراسان شمالی و خراسان جنوبی مصداق عینی این مدعا است.

چه بسیار ظرفیت‌های بزرگ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در شهرستان‌های قدیمی و تاریخی و بزرگ کشور وجود دارد که به دلیل بی‌توجهی و تنگ‌نظری، هرگز فرصت بروز و ظهور پیدا نمی‌کنند. مثال بارز آن شهرستان خوی و شهرهای شمال استان آذربایجان غربی است.

شهرستان‌های شمال استان آذربایجان غربی با محوریت شهرستان خوی بزرگترین شهرستان شمال غرب کشور و دومین شهرستان استان از نظر جمعیت است. این شهرستان از طریق مرز رازی با شهر وان ترکیه هم‌مرز بوده و ارتباط زمینی، ریلی و هوایی رو به گسترش دارد. همچنین شهرستان ماکو با داشتن ظرفیت‌های ترانزیتی و منطقه آزاد تجاری و شهرستان پلدشت با ارتباط مرزی توسعه‌یافته و ظرفیت‌های کم‌نظیر شهرستان‌های سلماس، شوط، چایپاره و چالدران، فرصت بی‌نظیری را برای تشکیل یک استان مستقل ایجاد کرده است. به همین دلیل و برای تقویت انسجام اجتماعی و افزایش مشارکت مردمی در عرصه رشد و‌ آبادانی منطقه‌ای، طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی پیشنهاد می‌شود. لذا طرح ذیل به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود:

کبیری- بهمنی- خالدی‌سردشتی- بختیارگلپایگانی- حسینی‌شاهرودی- پورابراهیمی‌داورانی- انارکی‌محمدی- محمدابراهیم رضایی- هزارجریبی- ابطحی- خانلری- عبدالرضا عزیزی- شیویاری- زارع- دلخوش‌اباتری- زاهدی- مقصودی- کرم‌پورحقیقی- قمی- محمدرضا نجفی- سلام امینی- کعبی- علیرضا سلیمی- امیری‌خامکانی- حسینی‌کیا- هاشم‌زائی- نظر افضلی- نوری- محمدی (قزوین)- حسنی‌جوریابی- کاظمی‌باباحیدری- بختیاری- نانواکناری- حمداله کریمی- وقف‌چی

عنوان طرح: تشکیل استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی

 

ماده‌واحده- نظر به وسعت جغرافیایی و طولی بودن آن  و کثرت شهرستان‌های استان آذربایجان غربی و مسافت زیاد شهرستان‌های شمال استان با مرکز استان که باعث اتلاف وقت و افزایش هزینه‌ها و طبیعتاً عدم رضایت مردمی در پیگیری کارها و هزینه‌های زیاد تردد شهرستان‌های شمال استان برای مراجعه به مرکز استان را به‌دنبال دارد، لذا با توجه به موقعیت و شرایط حاکم بر اوضاع اجتماعی و فرهنگی منطقه شمال استان آذربایجان غربی، تشکیل استانی مرکب از شهرستان‌های خوی، ماکو، سلماس، چایپاره، چالدران، شوط و پلدشت با نام استان آذربایجان مرزی با مرکزیت شهر خوی پیشنهاد می‌شود.

نظرات کاربران

Parameter:438502!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون