صفحه اصلی » نظارت » اصل نودم
395401 1397/12/28
0.0 (0)

پارسایی:

صنعت خودروسازی به باتلاقی تبدیل شده که هر روز وضعیتش بدتر می شود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس بابیان اینکه پیش بینی افزایش قیمت خودرو با مدیریت موجود موضوع دور از انتظاری نبود، افزود: در صورتی که طرح ساماندهی بازار خودرو درزمان مناسب مورد بررسی قرار می گرفت از افزایش قیمت خودرو جلوگیری می کرد.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از گرانی خودروها در روزهای اخیر گفت: اگرچه به زعم مسئولان وزارت صمت، فروش خودرو 5 درصد زیر قیمت بازار باعث کاهش تنش موجود در بازار و ارزانی چهارچرخ ها می شود اما در روزهای اخیر شاهد جهش قیمت در حوزه خودرو هستیم. در صورت ادامه این روند سنگ روی سنگ بند نمی شود.

افزایش قیمت خودرو با مدیریت موجود موضوع دور از انتظاری نبود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش بینی افزایش قیمت خودرو با مدیریت موجود موضوع دور از انتظاری نبود افزود: در صورتی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان مناسب مورد بررسی قرار می گرفت می توانست تا حدود زیادی از افزایش قیمت خودرو جلوگیری کند.

وی اظهار کرد: در جریان بررسی طرح ساماندهی بازار خودرو در صحن علنی، بنده میزان بدهی خودروسازان را 80 هزار میلیارد تومان اعلام کردم در حالی که هیچ یک از مسئولان شرکت های خودروسازی این اعداد و آمار را تکذیب یا تایید نکردند. در صورتی که این ادعا غلط بود خودروسازان باید از مطرح شدن این آمار معترض می شدند و ادعای تشویش اذهان عمومی می کردند از سوی دیگر اگر 80 هزار میلیارد ضرر درست است مسئولان امر باید توضیحات لازم را درباره چرایی ایجاد این زیان ارائه دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه دولت و مجلس می توانند عملکرد بهتری در ساماندهی مشکلات خودروسازی داشته باشند ادامه داد: زیان 80 هزار میلیارد تومانی خودروسازی رقمی چند برابر ضرر موسسات مالی است.

گرانی خودرو باعث افزایش قیمت سایر کالاها می شود

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: گرانی برخی کالاها بر قیمت سایر کالاها نیز اثرگذار است به طور مثال در صورت گرانی خودرو سایر کالاها نیز افزایش قیمت پیدا می کند.

خودروسازان با شرایط تولید موجود نمی توانند به هیچ یک از تعهد خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه خودروسازان تاکنون یک میلیون خودرو پیش فروش کرده اند یادآور شد: خودروسازان با شرایط تولید موجود نمی توانند به هیچ یک از تعهد خود عمل کنند حتی برخی خودروها که باید در شهریور ماه تحویل داده می شد اکنون به خریداران تحویل داده نشده است. خودروسازان به دنبال افزایش قیمت خودروهای پیش فروش شده بودند اما با ایستادگی کمیسیون اصل نود ناچار شدند خودروهایی که موعد تحویل آنها تا پایان دی ماه است با قیمت قبلی به خریداران تحویل دهند، این شرکتها ادعا کردند ورود کمیسیون اصل نود به موضوع و جلوگیری از افزایش قیمت ها باعث زیان 4 هزار میلیارد تومانی آنها شده است در حالی که ما از ضرر مردم جلوگیری کردیم.

پراید حدود 50 میلیونی خارج از تصور است

وی با بیان اینکه پراید 48 میلیونی در ذهن نمی گنجد گفت: در حال حاضر شرکتهای خودروسازی بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان پیش فروش کرده اند که سرمایه هنگفت و کلانی است و باید مشخص شود در چه محلی هزینه شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه خودروسازی به باتلاقی تبدیل شده است که هر روز وضعیتش بدتر می شود تاکید کرد: اگرچه در حال حاضر برای نجات از وضعیت و مشکلات خودروسازی، کلاه به کلاه می کنیم اما این وضعیت تا کجا ادامه پیدا می کند سیاست حاکم بر خودروسازی درازمدت نیست و در صورتی که تدابیر لازم برای رفع مشکلات اتخاذ نشود خودروسازی نیز به موسسات مالی جدید تبدیل می شود.

 

نظرات کاربران

Parameter:395401!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون