صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
421830 1398/04/31
0.0 (0)

کولیوند درباره سرنوشت انتخابات 4 مرداد توضیح داد:

شورایاری‌ها قانونی هستند

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس می‌گوید با توجه به اینکه شورایاری‌ها در سنوات گذشته تشکیل شده، استنباط شورای شهر تهران این بود که می‌توانسته باز هم برگزار شود.

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت انتخابات شورایاری‌ها گفت: در اختیارات و قوانین شوراها، بندی وجود دارد که به موجب آن شورای شهر می‌توانند شوراهایی را به عنوان شورایاری تشکیل دهند و از آن کمک بگیرند.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی شورای شهر تهران از طریق دولت و رئیس جمهور برای این کار اقدام کرد و آقای جهانگیری ابلاغ کرد که انجام شود، وزارت کشور به واسطه دستور دولت برای پوشش این امر اعلام آمادگی کرد.

شورای شهر اجازه قانونی برای تعیین صلاحیت افراد را ندارد

وی در پاسخ به اینکه شورایاری‌ها قانونی هستند یا خیر، افزود: از نظر قانون شورا می‌تواند برای خودش در هر منطقه کمکی داشته باشد؛ برای برگزاری انتخابات نیز دولت موافقت خود را به وزارت کشور اعلام کرده و گفته انجام شود اما اکنون بحث آن است که شورای شهر اجازه قانونی برای تعیین صلاحیت افرادی در این روند را ندارد و از این منظر آن را غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

شورایاری‌ها در سنوات گذشته انجام شده است

کولیوند گفت: فقط ساز و کار این موضوع تعریف نشده ولی ماهیت وجودی آن قانون است و شورای شهر می‌تواند برای کمک‌یاری خود، شوراهایی را در مناطق داشته باشد و با توجه به اینکه این امر در سنوات گذشته تشکیل شده، استنباط شورای شهر تهران این بود که می‌توانسته باز هم برگزار شود.

این نماینده مجلس درباره سرنوشت انتخابات 4 مرداد توضیح داد: اگر شورای شهر، وزارت کشور، دولت و مراجع چهارگانه به جمع‌بندی برسند و ساز و کار آن را مهیا کنند و نیاز به قانون نداشته باشد، این انتخابات انجام خواهد شد ولی اگر به جمع‌بندی نرسند، انجام نخواهد شد یا به تاخیر خواهد افتاد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس درباره تعریف سازوکار قانونی این موضوع گفت: اگر شورای عالی استان‌های کشور لایحه‌ بیاورد، مجلس کمک خواهد کرد و آن را در قانون می‌گنجاند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:421830!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین