صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

452777 1398/11/15 18:00:00
0.0 (0)

سفر یک روزه دکتر لاریجانی به استان خوزستان؛ سال آینده گشایش هایی را شاهد خواهیم بود

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس سال آینده شاهد گشایش هایی خواهیم بود. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، دکتر علی لاریجانی که صبح امروز (سه‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه) به استان خوزستان سفر کرده است، در بدو ورود به شهر اهواز و در جمع خبرنگاران، دهه فجر انقلاب اسلامی را  به مردم استان خوزستان تبریک گفت و افزود: سفر امروز دو وجه دارد که یکی از آنها افتتاح برخی پروژه‌های عمرانی و وجه دیگر حضور در شورای برنامه ریزی و توسعه  استان خوزستان و بررسی مسائلی از قبیل سیل، آمادگی برای آینده و نیاز‌های استان مانند رفع مشکلات شبکه فاضلاب اهواز با توجه به بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پروژه‌هایی که امروز به بهره‌برداری می‌رسند، عمدتا در حوزه وزارت نیرو  بوده و بخشی از آنها مربوط به وزارت آموزش و پرورش است.

دکتر لاریجانی با بیان این که یکی از پروژه‌های وزارت نیرو که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، طرح  آبرسانی به شادگان و روستاهای آن است، افزود: مجموع این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری معادل ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسند.

رییس مجلس با حضور در شهرستان شادگان طرح آبرسانی از تصفیه‌خانه دارخوین  به این شهرستان را به بهره‌برداری رساند.

همچنین دکتر لاریجانی در جریان این  سفر پروژه‌های صنعت برق خوزستان را به بهره‌برداری رساند.

پروژه‌های برق استان خوزستان شامل پست ۴۰۰ کیلو ولت متن به همراه خط ۴۰۰ کیلو ولت دو مداره شهید بقایی و خط ۲۳۰ کیلو ولت دو مداره متن به نیروگاه غرب کارون، فاز اول پست و خط ۴۰۰ کیلو ولت جندی شاپور، کلید خانه پست و خط دو مداره ورودی ۴۰۰ کیلو ولت شهید بقایی و نصب در پست ۲۳۰/۴۰۰ شهید بقایی می‌شود.

لازم به ذکر است ارزش سرمایه گذاری  طرح‌های صنعت برق استان خوزستان ۲هزار و ۴۵ میلیارد تومان است.

سال آینده گشایش هایی را شاهد خواهیم بود

دکتر لاریجانی در مراسم آغاز بهره برداری از طرح های صنعت آب خوزستان در شهرستان شادگان گفت: دهه فجر، مقطع بسیار مهمی از  تاریخ ایران است، امام خمینی (ره) با حضور خود در کشور  حرکت بزرگی را  که با پیشوایی ایشان شکل گرفته بود سرعت بخشید و بساط نظام دیکتاتوری برچیده و انقلاب اسلامی در این ایام در سال 57 به پیروزی رسید. 

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ملت ایران آرمان هایی در انقلاب داشته است که به برخی از آن ها دست پیدا کرده است و باید همت شود تا سازندگی و رفع نیازهای مردم در اولویت امور قرار بگیرد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه آبرسانی به شهرستان شادگان با پیگیری های نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو و استاندار  خوزستان صورت گرفت که جای تشکر دارد، افزود: فعالیت بسیاری در ساخت تصفیه خانه ها و شبکه های برق رسانی صورت می گیرد که باید بیشتر با مردم در میان گذاشته شود. 

وی ادامه داد: سال گذشته با گفت وگو با مردم در خصوص صرفه جویی برق در ساعات اوج مصرف 3 هزار مگاوات صرفه جویی شد که ابتکار سازنده ای بود و در مسیری که پس از انقلاب اسلامی طی کردیم، اهدافی وجود داشت که چنین ابتکاراتی نمونه ای از آن  است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مردم خوزستان فداکارانه از انقلاب اسلامی دفاع کردند، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان خوزستان نشان می دهد حسی که از آغاز پیروزی  انقلاب مبنی بر آبادانی کل کشور به دست فرزندان انقلاب وجود داشت، در حال شکل گیری است.

وی با بیان اینکه روستاها قبل از انقلاب جاده و امکانات رفاهی نداشتند، اما اکنون از امکانات بهداشتی،  درمانی و آموزشی  برخوردارند و در زمینه امکانات زیربنایی نیز  فعالیت های خوبی در مناطق روستایی صورت گرفته است، گفت: در فضای غبارآلود گاهی خدمات دیده نمی شود و فعالیت های وزارت نیرو گوشه ای از خدمات ارائه شده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه بخش های مختلف کشور تلاش می کنند تا فضای سازندگی و آبادانی در کشور شکل بگیرد و این موضوع باید منعکس شود، افزود: گاهی کشمکش های سیاسی موجب می شود خدمات ارائه شده توسط بخش های مختلف دیده نشود.

وی افزود: امام خمینی (ره) تاکید داشتند که آبادانی کشور باید به دست نیروهای انقلابی صورت بگیرد، چنان که یکی از اقدامات نمادین ایشان تشکیل جهاد سازندگی بود تا این نیروها به روستاها بروند و آن ها را آباد کنند، لذا سازندگی و آبادانی  کشور به دست نیروهای انقلابی از اهداف مهم انقلاب اسلامی بوده است که باید مستمرا ادامه پیدا کند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استقلال سیاسی دستاورد بسیار مهمی است، گفت : در حال حاضر هیچ کشوری توان دستور دادن به ایران را ندارد، اما متاسفانه گاهی قدر  نعمت استقلال آن طور که باید دانسته نمی شود. زمانی  همین  کشور ، همین  جغرافیا و  همین امکانات مادی وجود داشت، اما سفیر انگلیس به شاه دستور می داد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه تعداد زیاد مستشاران نظامی در ایران قبل از انقلاب اسلامی باعث شده بود بخش نظامی از آنها دستور بگیرد، عنوان کرد: قبل از انقلاب و در شرایطی که بیشترین ظلم به فلسطین می شد، ایران از اسرائیل حمایت کرد ، حال آن که وضعیت گذشته به شرایط عزتمندانه فعلی تبدیل شد که ملت ایران از نظر سیاسی روی پای خود ایستاده است. 

وی با بیان اینکه استقلال سیاسی یکی از اهداف انقلاب بود که با تدبیر و صلابت  در خصوص آن عمل شد و نقش کنونی ایران در منطقه نتیجه این صلابت است، گفت: در حوزه اقتصادی بخشی از راه طی شده و علیرغم اینکه در شرایط تحریم قرار داریم می توانیم با اتکا به توان داخلی به موفقیت دست یابیم. 

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه ایجاد مانع در فروش نفت ایران، ورود سرمایه به کشور را دچار مشکل کرده است، تصریح کرد: در مقطعی از زمان تمام نیازهای کشور از خارج تامین می شد، اما اکنون شرکت ها مجبورند نیازهای خود را از داخل تامین کنند و  این موضوع موجب فعال شدن بسیاری از واحدهای تولیدی داخلی شده است. 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که هرچند از نظر اقتصادی تحت فشاریم، اما  براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس سال آینده شاهد گشایش هایی خواهیم بود، گفت: اعلام نمی کنم که از راه  دیپلماسی برای رفع مشکلات استفاده نشود، اما  نباید برخی کشورها تصور  کنند که با فشار می توانند به اهداف خود برسند. 

دکتر لاریجانی در پایان با تاکید بر اینکه خودبینی و خودمحوری نباید وجود داشته و حب و بغض ها باید برای خدا باشد، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی پایدار بماند، باید الفت در کنار  روحیه مقاومت در داخل کشور افزایش پیدا کند و این کلید توفیق ما است.

لازم به ذکر است طرح صنعت آب خوزستان مشتمل بر  آبرسانی به شهرستان های شادگان و رفیع، 22 روستا در شهرستان های باوی و رامشیر  ،بازیابی و توسعه تصفیه خانه و سد تنظیمی آریو برزن بهبهان است.

تولید ۹۵درصد تجهیزات صنعت برق در داخل ستودنی است

دکتر لاریجانی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های صنعت برق استان خوزستان گفت: سالگرد انقلاب اسلامی همواره برای نیروهای فداکار روحیه‌بخش است، در سال جاری نیز با توجه به شرایطی که برای کشور به وجود آمد؛ خصوصاً شهادت سپهبد قاسم سلیمانی انرژی مضاعفی برای نیروهای خدمتگزار ایجاد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به مردم شریف استان خوزستان باید به واسطه استقامت ستودنی در  دوران جنگ تحمیلی با تمام توان خدمت کرد و به یادداشت که محل اصلی تصمیم‌گیری‌ها در دوران جنگ، منطقه خوزستان بود و انتظارات مردم مقاوم این منطقه برای آبادانی آن به حق است.

وی با تأکید بر اینکه برای حل مسئله تأثیرات منفی رسوب غبار بر روی تأسیسات وزارت نیرو خصوصاً بخش برق در لایحه بودجه سال آینده منابعی در نظر گرفته شده است، ادامه داد: بخش برق موفق شده است ۹۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز  این صنعت را در داخل تولید کند که این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه دانشجویانی که در دانشگاه‌ها جذب رشته برق می‌شوند، ضریب هوشی بسیار بالایی دارند، افزود: به وزارت نیرو توصیه می‌کنم که برای نیروگاه‌ها برنامه مفصل‌تری طراحی و از متخصصین داخلی بیشتر استفاده کند؛ چنان که با توجه به محدودیت‌های ارزی، بستر لازم برای استفاده از متخصصان داخلی نیز فراهم شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: در لایحه بودجه سال آینده می توانیم زمینه های بیشتری را برای تولید تجهیزات در داخل کشور فراهم کنیم تا با استفاده از توانمندی‌های داخلی عملکرد  موفق تری داشته باشید.

وزارت نفت به خوزستان توجه ویژه کند

دکتر لاریجانی همچنین در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، گفت: همه ما موافقیم که نباید سیل را بلای طبیعی بدانیم، زیرا  اگر در شرایط جغرافیایی، تمهیدات لازم را در نظر بگیریم، دچار خسارت نمی‌شویم و سیل در صورت مهار می‌تواند در حوزه‌های مختلف کشاورزی نقش موثری داشته باشد‌.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم مدون سازی تلاش‌های سال گذشته در زمان وقوع سیل و احصای هر دو جنبه کاستی‌ها و کارهای جهادی، ادامه داد: با توجه به اینکه سیل در ایران با فرض ورود به دوره ترسالی تکرار می‌شود، باید نواقص خود را در مهار سیل بشناسیم، در خصوص کانال‌های هدایت سیل و لایروبی انهار نواقصی وجود داشت که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد.

وی با بیان این که وقتی می‌توان سیل را احتمال داد، باید کمبودها خصوصا در زمینه لایروبی بر طرف و در این زمینه  از ظرفیت نیروهای مسلح نیز استفاده شود، عنوان کرد: مشکلات فاضلاب شهر اهواز بسیار مهم است که باید به آن توجه شود و  امیدواریم در لایحه بودجه سال آینده با پیش بینی اعتبار مناسب مسئله فاضلاب اهواز را برطرف کنیم؛ همان گونه که تلاش می‌کنیم با نظر مقام معظم رهبری منابعی را از صندوق توسعه ملی به رفع مشکل فاضلاب خوزستان اختصاص دهیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این که اختیارات استانداران باید از آنچه هست بیشتر باشد،گفت: هدف از افزایش اختیارات استانداران، پیشبرد صحیح امور استانها بدون برهم زدن  چارچوب ملی است‌. لذا خوب است استانداران نظرات خود را در خصوص اختیارات مورد نظرشان ارائه کنند تا بتوان  برای آن راهکار قانونی پیدا کرد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه باید به استان خوزستان با نگاه راه‌بردی نگریست، به لزوم  تداوم و افرایش حرکت های مثبت و رو به جلو در خدمت رسانی و مقابله با ایجاد فضای یاس و ناامیدی اشاره کرد و گفت: وزارت نفت باید به استان خوزستان توجه ویژه کند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که  با همت صورت گرفته، حرکت های پویا و اثربخشی در زمینه کشاورزی، تعمیرات و ساخت ساختمان‌های خسارت دیده شکل بگیرد.

دکتر لاریجانی در پایان خاطر نشان کرد: ۲۲بهمن روز ملی پیروزی ملت ایران و پشتوانه ای جدی برای حضور در انتخابات است و امیدواریم انتخابات خوبی پیش رو داشته باشیم.

در ادامه این سفر دکتر لاریجانی بعد از ظهر امروز از طریق ویدیو کنفراس ۴۷۱ کلاس درس را در شهرستان‌های شوش، شادگان، دزفول، ماهشهر و اهواز افتتاح کرد.

پنجاه درصد از خسارت سیل خوزستان به اراضی کشاورزی پرداخت شده است

رییس مجلس در ادامه سفر به خوزستان در جمع خبرنگاران، گفت: در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان گزارشی در خصوص پرداخت خسارات به ساختمان‌‌ها و اراضی کشاورزی خسارت دیده از سیل ارائه شد، بر اساس این گزارش بیش از پنجاه درصد از خسارت اراضی کشاورزی پرداخت شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ساختمان‌های که نیاز به تعمیر داشته‌اند، تکمیل  شده اند و مواردی  که نیاز به ساخت داشته‌اند نیز ۸۰ درصد پیشرفت داشته و مابقی آن تا اسفند‌ماه تکمیل می‌شود.

رئیس قوه مقننه، عنوان کرد: بر روی لایروبی انهار و کانال کشی‌ها مطالعات لازم انجام شده و برای برخی از آنها منابعی در نظر گرفته شده است تا عملیات اجرایی ساخت آنها آغاز شود.

وی با اشاره به اینکه خوزستان به عنوان یک سرزمین پر اهمیت برای مردم کل کشور مطرح است و مردم قدر مقاومت و عزت آفرینی مردم رشید این استان  را در دوران دفاع مقدس  می‌دانند، ادامه داد: اگر گاهی برطرف کردن مشکلات زمان‌بر می‌شود به دلیل کمبود منابع است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه در زمینه ریزگردها و تاثیر آن بر تاسیسات برقی منابعی در نظر گرفته شده بود و امروز بر اساس گزارش‌های ارائه شده بسیاری از مشکلات در این زمینه برطرف شده است، گفت: با توجه به شرایط  استان خوزستان همه کشور به دنبال رفع مشکلات آن هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: استان خوزستان مرزهای طولانی دارد به همین دلیل در زمینه واگذاری برخی اختیارات به استاندار مسائلی مطرح شد که اعلام کردم پیشنهادهای موجود در این باره را ارائه کنند تا در قانون مدنظر قرار بگیرد و استانداران بتوانند سریع‌تر تصمیم‌گیری نمایند.

رئیس قوه مقننه در پایان، خاطرنشان کرد: حضور پر شور و چشمگیر همه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن می‌تواند دشمن را پس بزند و پایه‌ای برای حضور فراگیرتر  شود.

نظرات کاربران

Parameter:452777!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون