صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
405012 1398/02/11
0.0 (0)

کرد:

ستاد بحران خسارت‌های وارد شده به مردم سیستان و بلوچستان را نادیده نگیرد

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس، با اشاره به خسارت‌های ناشی از سیلاب‌ اخیر گفت: صدا و سیما عملکرد بسیار ضعیفی در پوشش خسارت‌های مناطق آسیب دیده سیستان بلوچستان داشته است.

علی کرد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،  در رابطه با وضعیت شهر‌های سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان گفت: بارش باران به عنوان یک رحمت الهی از نیمه‌های اسفند97 در استان سیستان و بلوچستان تا نیمه های فروردین ادامه داشت و حجم آب بسیار زیادی را وارد این استان کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه شرایط و اقلیم استان سیستان و بلوچستان از نظر جوی، بارش باران، برف و تگرگ  به سه بخش عمده تقسیم می‌شود افزود: اقلیم سیستان که شامل دشت سیستان، تا سفید آبه و هرمک نزدیک زاهدان می‌شود، در این منطقه میزان و نوع بارندگی متفاوت بوده و اغلب با طوفان و رگبار همراه است. اقلیم سرحد شامل شهرستان‌های زاهدان، بخش‌های کورین، نصرت آباد، شهرستان میرجاوه  و خاش با بخش‌ها و دهستان‌های اطراف، که اغلب کوهستانی بوده و آب و هوایی خشک و پوشش گیاهی بالایی دارد. اقلیم سوم مکران است که شامل شهرستان‌های سراوان، سوران ،مهرستان، ایرانشهر، سرباز، دلگان ، نیک شهر ،چابهار و بخش های تابعه است که اغلب گرمسیری و در حاشیه دریا و نقاط بیابانی و خشک است.

بارندگی شدید در سیستان و بلوچستان بعد از 17 سال

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس، گفت: بعد از 17 سال بارندگی بسیار خوبی در استان داشتیم، مخصوصاً در حوزه انتخابیه بنده که در اقلیم سرحد به مرکزیت خاش و تفتان سربلند قرار دارد، متوسط بارندگی ها 250 میلی‌متر بوده که در بعضی از نقاط کوهستانی همراه با طوفان و تگرگ بود که باعث شدت نزولات آسمانی بر روی زمین و موجب جاری شدن سیلاب‌های تند و شدید شد.  

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بارش باران شدید و جاری شدن سیلاب‌ها، خسارت های مالی بسیار زیادی برای کشاورزان و دامداران داشته است. سیلابهای اخیر در بخش کشاورزی، دیوارهای حفاظتی مزارع و باغات، سیل بند ها و پشتهای خاکی، سنگی و سیمانی و بعضی از سدهای کوچک را از بین برده و حتی بسیاری از محصولات زراعی و باغی مردم در طعمه سیل قرار گرفت. بیشترین خسارات در استان سیستان و بلوچستان بیشترین به شهرستان های خاش، میرجاوه و بخش های کورین و نصرت آباد، نوک آباد و تهلاب و ریگ ملک وارد شد.

عملکرد ضعیف صدا و سیما در پوشش مناطق آسیب دیده سیستان و بلوچستان

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: مردم سیستان و بلوچستان مردمی با حجب  و حیا و قانعی هستند و در زمان بحران‌ها، خشک سالی‌ها و مشکلات کشور ایستادگی کردند، به همین دلیل با این عمق خسارات که در بخش کشاورزی و دام پروری و زمین های مزروعی شده صدایی از مردم فهیم، با اقتدار، قانع و شجاع استان سیستان و بلوچستان در نیامد. هر چند صدا و سیما جمهوری اسلامی نیز این خسارت‌ها را به خوبی پوشش نداد، از طرفی ستاد بحران استان نیز مطالب را به صورت واقعی به ستاد مرکزی بحران کشور ارائه نکرده است.

ستاد بحران خسارت‌های وارد شده به مردم سیستان و بلوچستان را نادیده نگیرد

وی با اشاره به جبران خسارات وارده به استان سیستان بلوچستان در اثر وقوع سیلاب اظهار کرد: خسارت‌هایی که به منازل، محل سکونت مردم، مراکز آموزشی و به راه‌های مواصلاتی بین شهری و روستایی و عشایری وارد شد، هیچ جبرانی صورت نگرفته و ما نیز به این دلیل که استان‌های مازندران، لرستان و خوزستان دچار خسارت‌های بسیار زیادی شدن، فعلا صدایی را بلند نکردیم، اما مسئولین کشور، هیئت دولت، رئیس جمهور و وزیر کشور به عنوان ستاد بحران باید بدانند که بلوچستان خسارات بسیار زیادی را متحمل شده است را ندادیده نگیرند. اعتباراتی که تخصیص داده می‌شود از بودجه عمومی مملکت و چه از صندوق توسعه ملی، سهم استان را مطابق با خسارات مسکونی، فضاهای آموزشی، ترمیم راه‌های روستایی، اصلاح پل‌های مواصلاتی، بخش کشاورزی و دام‌پروری نادیده نگیرند.

مناطق خاش، ریگ ملک، تهلاب بیشترین خسارت را در سیل اخیر دیده‌اند/ عملکرد ضعیف وزارت نیرو در مدیریت آبهای مرزی 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خاطرنشان کرد: امروز مناطق خاش، ریگ ملک، تهلاب بیشترین خسارت را در سیل اخیر دیده اند و نیاز فوری به بولدوزر و لودر دارند، و باید سریعاً به این منطقه اعزام شود. همچنین در حاشیه رودخانه ماهی در نصرت‌آباد در منطقه گرابان، نصرت آباد و گلوگاه و شورین هم خسارات جبران ناپذیری وارد شده است که باید ستاد بحران ضمن اعزام دستگاه‌، برای ترمیم راه‌های مواصلاتی و مخصوصاً دیواره‌های حفاظتی باید اقدام کنند. شیب آب در منطقه بلوپستان و سرحد به طرف پاکستان است و هزاران متر مکعب آب از کشور جمهوری اسلامی بیهوده به آن سوی مرز رفت، عملکرد  و مدیریت وزارت نیرو و آب منطقه‌ای برای مدیریت آبهای موجود جالب نبود، گذر راه‌های آبی کاملا مشخص است و ضعف عملکرد را نباید به گردن دیگران بیاندازند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: جهاد کشاورزی باید تمام منابع آبی ما از جمله رودخانه ها چشمه سارها، قنوات و چاه‌ها که دچار آسیب صد در صدی در حوزه انتخابیه بنده شده است را ترمیم و بهبود ببخشد. می‌طلبد تمامی منابع آبی لایروبی و ته زنی شده و کانال‌های آبرستانی و لوله انتقال آب  به صورت ویژه و فوری ترمیم شده و در اختیار مردم قرار  بگیرد زیرا تاکنون که یک ماه از این سیل می‌گذرد بسیاری از مزارع یونجه، گندم، جو سیفیجات آبیاری نشده اند چرا که کانال آب ندارند و همه کانال ها در اثر سیل تخریب شده اند.

بسیاری از راه‌ها بعد از 1 گذشت یک ماه بازگشایی نشده‌اند/ مردم آذوقه را با حیوان حمل می‌کنند

نماینده مردم خاش، نصرت آباد، میرجاوه و کورین در مجلس در تذکری خطاب به مدیریت بحران، وزیر کشور، وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی افزود: به داد مردم این مناطق برسید، بسیاری از راه‌های مواصلاتی عشایری ما بعد از گذشت یک ماه از بارندگی هنوز بازگشایی نشده اند، مردم آذوقه را با حیوان حمل می‌کنند، تمامی مسیر‌ها به صورت مال رو بوده، در حال حاضر که بارندگی نیست و هوا کاملاً مناسب است.

بارندگی‌های اخیر رودخانه‌ها و چشمه سار‌ها را احیا و پر آب کرده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به فوائد بارندگی‌های استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: تمام منابع طبیعی ما احیا شدند، رودخانه‌ها پر آب، چشمه سارها جاری و ما دست به دعا هستیم که خدا به داد ما رسید و خسارات یک امر طبیعی است، اما دولت باید حامی ما باشد، دستگاه اجرایی باید به کمک ما بیایند، سرحد زمین همانند یک بهشت است تمامی درختان و گیاهان در حال رویش است و همه آبها جاری است اما متاسفانه عدم مدیریت آب باعث شد بسیاری از آبها به هدر برود./

 پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:405012!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین