صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

421731 1398/04/31 11:28:26
0.0 (0)

موسوی:

ستاد بازآفرینی شهر تهران بازار مسکن را تنظیم می کند

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اعطای وام به مالکان و انبوه سازان روند ساخت و ساز و نوسازی بافت های فرسوده، توسعه شهرها و تنظیم بازار عرضه و تقاضا شکل خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدابوالفضل موسوی بیوکی با بیان اینکه ستاد بازآفرینی شهری بر اساس مصوبه دولت در همه استانها شکل گرفته گفت: این ستاد باید در مراکز استان ها نیز شکل می گرفت.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اعلام تصمیم دولت مبنی بر ساخت 400 هزار واحد مسکونی بیان کرد: 200 هزار واحد در بافت های فرسوده، 100 هزار واحد در شهرهای جدید و 100 هزار واحد نیز در شهرهای زیر بیست هزار نفر و روستاها ساخته خواهد شد.

موسوی یادآور شد: قانونگذار در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف به شناسایی و بازسازی سالانه 270 محله بافت فرسوده کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه توجه ما در شهرهای بزرگ و به ویژه مراکز استانها معطوف به توسعه درونی شهرهاست گفت: شهرها باید به گونه ای حرکت کنند که محدوده ها و حریم های آنها افزایش پیدا نکند.

موسوی با یادآوری اینکه طبق قانون، استانداران و شهرداری ها مکلف به احیا و نوسازی بافتهای فرسوده هستند افزود: هر یک از دولت های نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم برنامه هایی داشتند، دفاتر خدمات محله ای در محله های تهران تشکیل شد و امیدواریم با تخفیفی که مدیریت شهری تهران قائل شده (حذف درآمد شهرداری ها) این عدد کمی در نظر گرفته شده برای دولت محقق شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه هر شهری باید بر اساس طرح جامع و تفصیلی خود حرکت کند افزود: تغییر کاربری شهر خارج از طرح تفصیلی خلاف قاعده است.

وی با بیان اینکه بیش از 98 درصد ساخت و سازها در ایران با بخش خصوصی است گفت: دولت و شهرداری ها تنها می توانند سیاست گذاری کنند. طرح جامع تفصیلی نیز یک نوع سیاست گذاری است تا توسعه شهرها با برنامه ریزی محقق شود.

موسوی با اشاره به اینکه دریافت عوارض از موانع جمله ساخت و ساز بود، خاطرنشان ساخت: با حذف این عوارض از سوی شهرداری سنگ و مانع بزرگ ساخت و ساز ها نیز برداشته شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیاست فعلی ستاد بازآفرینی شهری، تأمین منابع مالی است گفت: از این رو با اعطای وام به مالکان و یا انبوه سازان روند ساخت و ساز و نوسازی بافت های فرسوده، توسعه درون شهرها و تنظیم بازار عرضه و تقاضا شکل خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: این سیاست فرصت مناسبی برای نهضت خانه سازی توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خاتمه یادآور شد: سالانه باید 700 واحد مسکونی ساخته شود اما با توجه به عقب ماندگی ما در این حوزه دولت مکلف به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال شده تا از این طریق نوسانات بازار تنظیم شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:421731!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون