صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

465358 1399/08/27 11:15:00
0.0 (0)

در نشست فراکسیون زنان با رئیس مجلس مطرح شد

زنان در کنار نقش اجتماعی، قوام دهنده اصلی خانواده ایرانی هستند/ مباحث خانواده و زنان را هرگز با سازوکارهای دولتی پیش نبرید

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خانواده مهمترین سلول جامعه است و زن قوام دهنده اصلی خانواده ایرانی تاکید کرد: پس اینجا معلوم می شود که نقش زن در جامعه ایرانی چه نقش مهم و کلیدی است و البته این مساله غیر از نقشی است که زنان ایران بصورت مستقیم در جامعه بازی می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار اعضای فراکسیون زنان و خانواده مجلس افزود:  زنان تحصیل کرده، زنان با سطح علمی بالا، فعالان زن در عرصه های اجتماعی و فرهنگی، زنانی که در عرصه های مدیریتی موثر هستند همه مصادیقی از فعالیت مستقیم زنان در عرصه اجتماع هستند که البته در این زمینه باید این فعالیت های تقویت شود و البته آسیب های این حوزه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس تاکید کرد: جامعه مهمترین سلول خانواده است. ما باید برای هرکار اجتماعی یا فرهنگی و حتی اقتصادی باید تمرکز اصلی خود را بر خانواده قرار دهیم. خانواده اصلاح شود، جامعه اصلاح می شود.

وی اضافه کرد: علی رغم اینکه وضعیت خانواده در یک نگاه روندی در طول سال های اخیر دچار چالش شده است اما در عین حال جایگاه خانواده در جامعه ایرانی بسیار خوب است. یعنی در جامعه ایرانی خانواده نهادی قدرتمند محسوب می شود. یعنی روابط بین اعضای خانواده همچنان از وضعیت مناسبی برخوردار است.

قالیباف با تاکید بر این که خانواده در جامعه ایرانی اکنون یک فرصت بسیار بزرگ است که بر پایه آن می توان بسیاری از زیرساخت های اجتماعی و فرهنگی را اصلاح کرد افزود:  زن به‌عنوان همسر و به‌عنوان مادر است که می شود محوری که خانواده را  کنار هم نگه می دارد، زندگی خانواده را روح می دهد، خانواده را حفظ می کند و جهت می دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانوان در هر منظر و حوزه‌ای از آقایان موفق‌تر هستند، گفت:  بانوان در حوزه مسائل اجتماعی،  فرهنگی،  عدالت پروری، کاهش فساد،  نظم،  مسئولیت پذیری و   سالم سازی محیط نسبت به  آقایان موفق تر  بوده‌اند.

وی  خطاب به اعضای فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه  مسئولیت سنگینی بر دوش شما ۱۶ نفر گذاشته شده است، افزود: اصلاح جامعه و پیشرفت کشور، انقلاب و نظام در موضوع خانواده خلاصه می‌شود و زنان محوریت خانواده را تشکیل می‌دهند.

قالیباف خطاب به اعضای فراکسیون زنان، گفت: شما در درون مجلس بیش از 16 نفر هستید و بار سنگین پیگیری مباحث 50 درصد جمعیت کشور فارغ از نگاه جنسیتی بر دوش شما است.

ضرورت ایجاد همگرایی میان نمایندگان زن مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ایجاد همگرایی میان نمایندگان زن مجلس تاکید کرد و گفت: نیاز است با هم بر روی یک موضوع اتفاق نظر داشته باشید؛ معتقدم که فراکسیون زنان می‌تواند محور تحول مجلس را به عنوان نماینده در درون مجلس، تحول در حوزه مربوط به خانواده را در سطح کشور و همچنین در حوزه آسیب‌های حوزه زنان مانند زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست، دختران یتیم، زنان معلول و کهنسال دنبال کند.

دکتر قالیباف با بیان اینکه جامعه‌ای که به زنان ظلم کند پیشرفت نمی‌کند خطاب به نمایندگان یادآور شد: بار مسائل زنان بر دوش شما است، البته وظیفه من هم نسبت به سایر نمایندگان بیشتر است؛ انقلابی گری منزلت است و باید نمایندگان به ویژه شما 16 نماینده زن برای رفع مشکلات حوزه زنان تلاش و همت کنید و من هم به سهم خودم به عنوان یک نماینده پای کار هستم و شما را حمایت می‌کنم و تقاضا دارم انسجام خودتان را حفظ کنید و انسجام جز با گذشت امکان پذیر نیست و بزرگ و بزرگ منشی به گذشت است و اگر به فکر انسجام هستید باید از حق مسلمتان برای انسجام فراکسیون گذشت کنید.

مباحث خانواده و زنان را هرگز با سازوکارهای دولتی پیش نبرید

وی از اعضای فراکسیون زنان مجلس خواست که در حوزه بیرون مجلس مباحث خانواده و زنان را هرگز با سازوکارهای دولتی پیش نبرند، تصریح کرد: البته از امکانات دولت استفاده کنید اما سستیم را دولتی نکنید؛ هر موضوعی را که از مردم گرفتیم و به دولت دادیم با مشکل مواجه شدیم؛ قدرت جمهوری اسلامی در حال حاضر وابسته به موشک ها نیست بلکه در گرو قلب و دل مردم است.

از قانونگذاری و نظارت غفلت نکنید و حداکثر استفاده را ببرید

 رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت استفاده از ظرفیت بنیاد خانواده که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است تاکید کرد و خطاب به اعضای فراکسیون زنان مجلس ،گفت: از ظرفیت های بنیاد استفاده کنید زیرا می‌تواند شروع کار شما برای بخش مردمی باشد تا در بخش‌های مختلف کار را پیش ببرید و این حرکت را خارج سیستم دولتی انجام دهید؛ فرصت طلایی دست شما است و نیاز است از قانونگذاری و نظارت غفلت نکنید و حداکثر استفاده را ببرید و از بانوانی که دستشان به هیچ جا نمی رسد حمایت کنید؛ چشم امید مردم مناطق محروم  به ما است و باید این موضوع را مورد توجه قرار داد.

نظرات کاربران

Parameter:465358!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون