صفحه اصلی » پروفایل فراکسیون » اخبار فراکسیون
431897 1397/08/03
0.0 (0)

با حضور اعضای فراکسیون غذا و دارو صورت گرفت:

رونمایی از داروی گلاتیرامر برای درمان ام اس

اعضای فراکسیون غذا و دارو ضمن بازدید از کارخانه تولید داروهای ضدسرطان و سایت آنکولوژی از داروی گلاتیرامر برای درمان بیماری ام اس رونمایی کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، اعضای فراکسیون غذا و دارو و ‌کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ظهر چهارشنبه 2 آبان ماه  از کارخانه تولید داروهای ضدسرطان و سایت آنکولوژی بازدید کردند، همچنین در این مراسم از داروی گلاتیرامر استات که در جهت کند کردن روند بیماری ام اس مورد استفاده قرار می‌گیرد، رونمایی شد.

سبد دارویی کارخانه اکتوورکو با توسعه فاز یک به بیش از دویست قلم کالایی رسیده است

همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بازدید فراکسیون غذا و دارو از کارخانه اکتوورکو و رونمایی از داروی ضد پیشروی ام اس گفت: این مجموعه از سال 1390 شروع به کار کرده و سبد دارویی شان در حال حاضر با توسعه فاز یک به بیش از دویست قلم کالایی رسیده است. از جمله داروهای مهمی که این مجموعه تولید می‌کند داروهای اینترفرون ‌ها بوده که مربوط به کنترل بیماری ام اس است، امروز نیز از یک داروی دیگری با نام گلاتیرامرکه در جهت کند کردن روند بیماری ام اس مورد استفاده قرار می‌گیرد رونمایی شد.

دارو گلتیارامر صد در صد ایرانی و قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی است

 نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ویژگی دارو گلاتیرامر این است که صفرتا صد آن حتی مواد اولیه هم توسط کارخانجات تولیدکننده مواد اولیه در ایران تهیه شده و صددرصد داروی بومی ایرانی محسوب می‌شود،  از نظر کیفیت هم با توجه به استانداردها و تاییده هایی که گرفته است قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی است و از این نظر یک ویژگی خاص محسوب می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: امسال خط های تولیدی دیگری نیز  با مشارکت بخش‌های مختلف کشور و ظرفیت های خارجی در حال راه اندازی هستند که هم در رده‌ی داروهای ضدسرطان و هم در حوزه داروهای مربوط به رماتیسم فعالیت خواهد کرد. این مجموعه داروهایی که قرار است در سالروز میلاد حضرت رسول (ص) افتتاح شود یک ویژگی‌ بسیار مهم دارد و آن هم کاهش وابستگی دارویی کشور به واردات است.

پایه گذاری تکنولوژی کشت سلولی در ایران

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: یک دسته داروها نیز وجود دارندکه با نام داروهای بیو سلولی شناخته شده و مواد اولیه آنها از کشت سلولی که یک تکنولوژی بسیار پیشرفته است تهیه می‌شود. داروهای بیو سلولی تحولی عظیمی را در صنعت دارویی جهان ایجاد کرده است. این تکنولوژی را خوشبختانه در داخل کشور با همکاری کشورهای آلمان،اسپانیا و برند Merck   و شرکت بایرساینس سوئیس وارد  و پایه گذاری کردند.

جذب هشتادمیلیون یورو  سرمایه گذار خارجی و تولید 3000 هزار شغل

وی ادامه داد: این کارخانه بیش از سه هزار پرسنل دارد که از نظر ایجاد و تولید شغل نیز قابل توجه است، یکی از ویژگی هایی که برای اعضای فراکسیون غذا و دارو  هم حائز اهمیت بود جذب سرمایه گذار خارجی به میزان هشتادمیلیون یورو بود که از این جهت هم یک گام بسیار بزرگی در راستای جلب و جذب سرمایه خارجی در ایران برداشته بودند.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: متاسفانه صاحبان این صنعت در زمینه تامین و اختصاص ارز در سختی و مضیقه قرار داشتند. صاحبان این کارخانه یک ثروت ملی تلقی می‌شوند و باید از آنها  تمجید و قدردانی کنیم چرا که سه هزار خانواده را دور این سفره جمع کرده  واسطه ای برای کسب روزی حلال آنها شده است.

اقدام با ارزش کارخانه اکتوورکو در جهت خودکفایی و پایدار کردن اقتصاد مقاومتی

سیدمرتضی خاتمی  نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  در رابطه با تولید داروی گلاتیرامرکه در جهت کند کردن روند بیماری ام اس مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: کارخانه اکتوورکو یک مجموعه بسیار فعال است که توانسته است با انتقال تکنولوژی، اقدام بسیار با ارزشی را در راستای خودکفایی و پایدار کردن اقتصاد مقاومتی و در جهت تولید داروهای خوراکی و تزریقی انجام دهد و توانسته است بسیاری از اقلام نیازهای دارویی کشور را تامین کند.

رفع مشکلات شرکت‌هایی دارویی با تخصیص 500 میلیارد دلار

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود با اشاره به تخصیص اخیر 500 میلیارد دلار به شرکت‌های تولید دارو تصریح کرد: این مبلغ با پیگیری های کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دستگاههای اجرائی ذیربط برای تقویت مجموعه‌های تولیدی صنعت دارو تامین شده است. با توزیع مناسب این مبلغ بسیاری از مشکلات شرکت‌های دارویی بر طرف خواهد شد. دارویی که امروز رونمایی شد برای درمان بیماری ام اس مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود چنین داروی تولید داخل، سطح دسترسی بیماران را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در این رابطه گفت: دارویی که امروز در کارخانه اکتوورکو رونمایی شد کاملا بومی بوده و حتی مواد اولیه دارو نیز از شرکت‌های داخلی تامین شده بود. باتوجه به اینکه بیماری ام اس در کشور ما روز به روز در حال افزایش بوده و از طرفی علت این بیماری نیز  صورت کامل شناخته نشده است، باید بتوانیم در مسیر تولید آن گام های موثری برداریم.

شیوع بیماری ام اس در ایران رو به افزایش است

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشبختانه شرکت اکتوورکو توانسته بعضی از دارو ها را با لیسانس کشور های پیشرفته مانند شرکت Merck    آلمان، بومی سازی کند  و در کشور خودمان با همان مواد اولیه و با همان کیفیت تولید کند. زمانی که دارویی در کشور تولید می‌شود با قیمت بسیار پایین تر در اختیار بیماران قرار می گیرد.

گفتنی است کارخانه اکتوورکو دارای تاییدیه‌ها و گواهی نامه های مختلف ازجمله GMP غذا و دارو و تاییدیه شرکت Krka جهت تولید داروهای تحت لیسانس و همکاری با شرکت Merck  می باشد. کارخانه آتی فارمد، سایت هورمونی مجزای الکتراکتوورکو که با هدف تولید محصولات خاص هورمونی فعالیت می کند و در سال ظرفیت تولید 500 میلیون قرص را دارد که این قرص ها محصولات ضدبارداری، داروهای درمان جایگزین هورمونی و داروهای بیماری های رحم می باشد و انتقال تکنولوژی از شرکت Chemo اسپانیا صورت گرفته و در کرج با مساحت 12000 متر مربع فعال است.

نظرات کاربران

Parameter:431897!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین