صفحه اصلی » اخبار مجلس » اطلاع رسانی(مجلس)

474738 1399/11/06 14:19:00
0.0 (0)

در گفتگوی رئیس مجلس با رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین صورت گرفت:

روابط دوستانه تهران - پکن براساس همکاری و منافع مشترک در همه حوزه ها پیش خواهد رفت

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویدئو کنفرانسی با رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین تأکید کرد که مجالس ایران و چین در عرصه های مختلف منطقه ای و دوجانبه همکاری های سازنده و مؤثری دارند و در آینده نیز سطح همکاری پارلمانی متناسب با روابط دو کشور توسعه و گسترش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز ( دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۰۶ ) با لى جان شو رئیس کنگره ملی جمهوری خلق چین در خصوص راههای تقویت و تحکیم همکاری های فیمابین به ویژه مراودات پارلمانی و چشم انداز تحولات بین المللی و منطقه ای طی نشست رسمی و وبیناری گفتگو و تبادل نظر کردند . 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این گفتگوی ویدئو کنفرانسی با تبریک فرارسیدن عید بهاره و سال نو چینی، به پیشینه تاریخی و طولانی مراودات دو ملت اشاره کرد و گفت : با پیروزی انقلاب اسلامی روابط دو کشور وارد دوران نوینی از همکاری ها در عرصه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی - پارلمانی گردید و دیدگاههای مشترک در قبال تحولات بین المللی و منطقه ای موجب تحکیم و تقویت هرچه بیشتر روابط فیمابین شد . 

آقای قالیباف افزود : باور داریم که آینده از آن آسیا و کشورهای مستقل است و ما نگاه به حوزه مهم تمدنی ، تاریخی ، فرهنگی و اقتصادی قاره آسیا را فرصتی مهم برای مردم این قاره پهناور میدانیم . وی تأکید کرد : روابط دوستانه تهران - پکن متأثر از روابط با سایر کشورها و شرایط بین المللی نبوده و نخواهد بود و براساس همکاری و منافع مشترک در همه حوزه ها پیش خواهد رفت. اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تحکیم هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه میباشد . 

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک موفقیت چین در مبارزه با بیماری کرونا و به ویژه تهیه واکسن آن از کمک های پکن به جمهوری اسلامی ایران در جهت مقابله با این بیماری قدردانی کرد و به دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران در تولید واکسن اشاره و تلاش های مشترک کادر درمانی - بهداشتی و علمی ایران و چین را ستود . وی بر استمرار همکاری دو کشور در مبارزه با ویروس کرونا و تولید واکسن تاکید کرد .

 آقای قالیباف در ادامه ، همکاری های پارلمانی فیمابین را بخش مهمی از روابط دو کشور خواند و افزود : مجالس ایران و چین در عرصه های مختلف منطقه ای و دوجانبه همکاری های سازنده و مؤثری دارند و در آینده نیز سطح همکاری پارلمانی متناسب با روابط دو کشور توسعه و گسترش خواهد یافت. وی ضمن تأکید بر حمایت مجلس شورای اسلامی از راهکارهای تسهیل کننده و شتاب دهنده مناسبات دو کشور در عرصه های مختلف تصریح کرد : ایران علاقمند به ارتقاء سطح همکاری ها در همه بخش های مورد علاقه طرفین میباشد . 

قالیباف همچنین از موضع قاطع چین در رد تحریم ها علیه ملت ایران قدردانی کرد و افزود بر اینکه روابط ایران و چین به صورت مستقل حائز اهمیت راهبردی است و متأثر از تحول در سایر کشورها نبوده و نیست وی بر اهمیت احترام همه طرفها به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین تأکید نمود . 

در این نشست آقای جان لی شو رئیس کنگره ملی خلق چین با اشاره به پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور گفت : گفتگو و رایزنی میان روسای مجالس ایران و چین در آغاز سال میلادی جدید نشاندهنده تعمیق روابط سازنده دو کشور میباشد . 

وی افزود : همانگونه که رهبری چین تاکید دارند ، روابط دوستانه جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی ایران نشأت گرفته از پیشینه تاریخی همکاری های دو کشور در زمان های سخت و حمایت های بیدریغ در مسائل مهم فیمابین است . 

رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین ضمن اشاره به اهمیت مراودات و تبادلات پارلمانی در توسعه مناسبات دوستانه در کشور بر آمادگی مجلس چین بر تقویت و تحکیم همکاری های پارلمانی فیمابین تاکید کرد . 

وی افزود : دولت و پارلمان چین سیاست آمریکا و اعمال تحریم علیه کشورها را محکوم و بر پایبندی و حمایت کشور متبوعش از توافقات بین المللی تاکید نمود . 

رئیس دائمی کنگره خلق چین در پایان این نشست برای تبادل تجارب در امر مبارزه با ویروس کرونا میان مراکز بهداشتی در کشور تاکید کرد و گفت : جمهوری خلق چین از هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی جهت مبارزه با کرونا و تهیه واکسن کرونا استقبال می نماید . رؤسای مجالس ایران و چین در این گفتگو بر تداوم و استمرار رایزنی و گفتگوهای پارلمانی فیمابین در سطوح مختلف ، بهره گیری از ظرفیت های حقوقی و قانونی مجالس دو کشور برای پیشبرد روابط فیمابین دو کشور ، همکاری برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم و تبادل تجربه و اطلاعات در زمینه فعالیت های پارلمانی توافق کردند . 

همچنین طرفین توافق نمودند با استفاده از ظرفیتهای پارلمانی دو کشور از مصوبات و توافق دولت های چین و ایران حمایت نمایند و دیدار بعدی را در پایتخت های دو کشور انجام دهند . 

در این نشست مجازی روسای کمیسیون های امنیت ملی و سیاست خارجی ، انرژی ، اقتصادی ، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین و معاونین وزارتخانه های اقتصاد و دارایی ( رئیس کمیسیون مشترک دولتی و معاون امور مجلس و مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه و جمعی دیگر از مقامات پارلمانی مجلس شورای اسلامی و مقامات عالیرتبه همتا از پارلمان ، وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی چین حضور داشتند .

نظرات کاربران

Parameter:474738!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون