صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

470521 1399/10/02 00:00:00
1.0 (1)

رای مثبت مجلس به تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی

نمایندگان با درخواست تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت های خودروسازی در خصوص کیفیت و قیمت خودرو موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی امروز (سه‌شنبه دوم دی ماه) مجلس به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8:03 دقیقه و با حضور  205 نفر از نمایندگان آغاز شد و سوال از وزرا در نخستین دستور کار قرار داشت.

حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم زابل و زهک در جریان سوال از محمدجواد ‌آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری مبنی بر علت عدم اجرای فیبر نوری بخصوص در استان‌های مرزی مثل سیستان و بلوچستان، پس از استماع توضیحات وزیر مربوطه، از پاسخ های وی به صورت مشروط قانع شد.

همچنین محمدحسن آصفری در نشست علنی در جریان رسیدگی به سوال از حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، به شرط واریز حق الزحمه معلمین تا پایان سال از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش قانع شد.

در ادامه و در جریان رسیدگی به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان با پیشنهاد ابراهیم رضایی نماینده دشتستان با الحاق یک بند به ماده (1) این طرح با 184 رأی موافقت کردند که بر اساس آن، دارندگان حکم مستقیم از رهبر انقلاب و منصوبان رهبری می‌توانند به عنوان کاندیدا در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند. همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با الحاق یک بند به ماده یک طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با 136 رأی موافق، 85 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در جلسه موافقت و مقرر کردند اساتید و مدرسین حوزه علمیه نیز بتوانند کاندیدای ریاست جمهوری شوند. سپس مجلس با ماده یک با 151رأی موافق، 35 رأی مخالف و 14 رأی مخالف از مجموع 242 نماینده حاضر در جلسه موافقت کرد که بر اساس آن شرایط اختصاصی و عمومی داوطلبان ریاست جمهوری مشخص شد و عبارت است از:

در ماده یک آمده است: ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری مصوب 1364/4/5 با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

ماده 35- داوطلبان ریاست‌جمهوری باید واجد شرایط اختصاصی و عمومی ذیل باشند:

الف) شرایط اختصاصی داوطلبان ریاست جمهوری به شرح ذیل است:

1. رجال مذهبی و سیاسی

2. ایرانی ‏الاصل و نداشتن تابعیت و اقامت یا مجوز کارت سبز (گرین کارت) کشورهای دیگر در گذشته و حال

3. مدیر و مدبر

4. حسن سابقه، امانت و تقوا

5. مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور

همچنین در بند ب تاکید شد؛ داوطلبان ریاست جمهوری جهت احراز شرایط اختصاصی موضوع بند «الف» باید واجد شرایط عمومی ذیل باشند

1. داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی ‏ارشد یا معادل آن مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و یا مرکز مدیریت حوزه های علمیه

2. حداقل سن 40 سال تمام و حداکثر سن 70 سال تمام در هنگام ثبت نام

3. برخورداری از سلامت و توانایی جسمی و روانی کافی، جهت ایفای مسئولیت ریاست جمهوری

4. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم قانونی

در جریان رسیدگی به جزئیات نمایندگان بند 5 را به کمیسیون ارجاع دادند، در این بند آمده است؛ عدم محکومیت به جرائم اقتصادی و انتخاباتی، جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، اقدام بر ضدنظام جمهوری اسلامی ایران، ارتداد، خیانت در امانت و جرائم علیه عفت عمومی

در تبصره گفته شد؛ در صورتی که اتهامی در خصوص جرائم موضوع این بند متوجه داوطلبی باشد که واجد شرایط مقرر در این قانون است، شورای نگهبان پس از استماع توضیحات داوطلب در موارد اتهامی و أخذ مدارک مربوطه و حسب لزوم دریافت گزارش یا توضیحات از مراجع ذی صلاح، نسبت به صلاحیت داوطلب تصمیم گیری می نماید.

6. عدم محکومیت کیفری مؤثر و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی

7. نداشتن سوء سابقه امنیتی و عدم وابستگی به گروه‌های غیرقانونی

8. عدم مؤثربودن درتحکیم رژیم سابق و وابستگی به آن

9. عدم سابقه استعمال یا اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان

10. سابقه تصدی حداقل مجموعاً 4 سال در مناصب ذیل:

الف- مقام سیاسی موضوع بندهای «الف» تا «ج» ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386.7.8

ب- معاون رؤسای قوای سه‌گانه

پ- اعضا شورای عالی امنیت ملی یا اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام

ت- رئیس کل بانک مرکزی

ث- رئیس دیوان محاسبات کشور

ج - استاندار

چ- شهردار شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت

ح- رئیس سازمان‌ها و نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی در سطح ملی

خ- فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر

د- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور

ذ- مدیر حوزه های علمیه کشور

در تبصره 1 تاکید شد؛ تشخیص و احراز شرایط نامزدهای ریاست‌جمهوری در چارچوب نظر تفسیری شورای نگهبان در خصوص «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجال سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری» موضوع بند «5-10 سیاست های کلی انتخابات»، برعهده شورای نگهبان می‌باشد.

تبصره 2 می گوید: وزارت کشور صرفاً در صورتی اقدام به ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری می نماید که مطابق تشریفات مقرر در ماده (55)، واجد شرایط مقرر در اجزای «1»، «2»، «4»، «5»، «6» و «10» بند (ب) این ماده بوده و مدارک مثبته در این خصوص را به هنگام ثبت نام ارائه نمایند.

در تبصره 3 آمده است: داوطلبان ریاست‌جمهوری موظفند به هنگام ثبت‌نام، سوابق قابل ارزیابی در خصوص تصدی مسئولیت‌ها و مدیریت‌های محوله را ارائه دهند.

در این جلسه، نمایندگان مجلس با پیشنهاد استعفای روسای قوای مقننه و قضائیه، اعضای هیأت رئیسه مجلس و اعضای شورای عالی قضایی ۶ ماه قبل از ثبت‌نام برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند.

سپس سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 2 دی ماه) مجلس شورای اسلامی برای رعایت پروتکل های بهداشتی به منظور مقابله با بیماری کرونا، به مدت ۳۰ دقیقه در صحن علنی تنفس اعلام کرد.

نمایندگان در ادامه با درخواست تحقیق و تفحص از بررسی عملکرد شرکت های خودروسازی در خصوص کیفیت و قیمت خودرو با 210 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 251 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ناطقان میان دستور جلسه امروز، مهدی عسگری نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس؛ سید غنی نظری خانقاه نماینده مردم خلخال و کوثر؛ امان الله حسین پور نماینده مردم اسفراین؛ عبدالناصر درخشان نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و دلگان و الیاس نادران نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس بودند.

در انتهای جلسه پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور، علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز (سه شنبه، 2 دی ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و 5 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:470521!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون