صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

500798 1400/10/19 14:48:00
0.0 (0)

رای مثبت خانه ملت به کلیات لایحه بودجه 1401

نمایندگان مردم در مجلس، پس از استماع اظهارات رئیس جمهور و نمایندگان موافق و مخالف، با کلیات لایحه بودجه 1401 موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (یکشنبه 19 دی ماه) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت 8 و 7 دقیقه و با حضور 226 نفر از نمایندگان آغاز شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دقایقی قبل برای دفاع از کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ وارد صحن علنی مجلس شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این نشست ضمن تسلیت سالروز شهادت جمعی از ایرانیان در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: پیگیری مطالبات به حق این خانواده‌ها و شفاف‌سازی جزئیات رسیدگی به پرونده برای اولیای دم و حصول اطمینان از بسته شدن راه تکرار حوادثی چنین تلخ و جانکاه، ضروری و نیازمند اتخاذ تدابیر لازم است.

سپس نوبت به بررسی کلیات بودجه رسید که رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1401 در تشریح گزارش کمیسیون متبوع خود با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده از افزایش پایه پولی جلوگیری کرده است، گفت: سهم نفت در بودجه سال آینده به ۲۸ درصد افزایش یافته است.

در ادامه مفتح گزارش کمیسیون برنامه و بودجه درخصوص کلیات لایحه بودجه 1401 را قرائت کرد و با بیان اینکه لایحه بودجه ۱۴۰۱ با رقمی به مبلغ ۳۶۳۱ همت با اکثریت آرا به تصویب نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه رسید، گفت: همچنین مبلغ ۱۵ همت بابت سهمیه قیر به ۶ دستگاه اجرایی و ۲۶۵ میلیون یورو جهت افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان در نظر گرفته شده است.

سپس نوبت به دفاعیات رییس جمهور از کلیات لایحه بودجه 1401 رسید که حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه امروز امید مردم برای گره‌گشایی از مشکلات معیشتی به مجلس و دولت انقلابی است، گفت: تلاش دولت تحقق عینی و عملی وعده‌ها در خصوص تأمین معیشت مردم است.

پس از پایان سخنان رییس جمهور درباره کلیات لایحه بودجه 1411 کشور، رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت ارز ترجیحی و تأثیر آن بر معیشت مردم گفت: دولت توقع داشت ظرف ۴۸ ساعت مجلس درباره لایحه دوفوریتی درباره این موضوع تصمیم بگیرد اما مجلس هرگز برای یک امر به این مهمی تصمیم فی‌البداهه، عجولانه و ۴۸ ساعته نخواهد گرفت.

این بار مخالفان و موافقان کلیات لایحه بودجه 1401 بودند که به بیان دیدگاه خود پرداختند و بر این اساس؛ مهرداد گودرزوندچگینی، علیرضا پاک فطرت، جعفر قادری، روح اله ایزدخواه، محمدحسین فرهنگی، مهدی عسگری و جبار کوچکی نژاد مخالف کلیات  لایحه بدجه 1401 بودند.

همچنین علی حدادی، مالک شریعتی نیاسر، علی خضریان، محمدحسین حسین زاده بحرینی، حبیب اله دهمرده، احمد امیرآبادی فراهانی، سیدمحسن دهنوی، مجتبی یوسفی، حجت اله فیروزی، سید کاشم دلخوش اباتری و محمدرضا پور ابراهیمی داورانی به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه 1401 به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

پس از پایان اظهارات مخالفان و موافقان، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه پشت تریبون قرار گرفت و با بیان اینکه سال آینده در کشور۶۵۰ هزار میلیارد تومان حقوق پرداخت می شود، گفت: کل درآمد نفتی ما ۲۶ میلیارد دلار است که صرفا ۶۲.۵ درصد آن را می توانیم تبدیل و استفاده کنیم.

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با بیان اینکه با تصویب کلیات لایحه بودجه، اقتدار مجلس خدشه‌دار نمی‌شود، گفت: رأی نمایندگان به کلیات لایحه اقتدار مجلس را به این شرط حفظ می‌کند که دولت نیز به اصلاحات جزئیات توجه و با ما همکاری کند تا بودجه‌ای قدرتمند به تصویب برسد.

دکتر قالیباف رئیس مجلس پیش از رأی گیری درباره کلیات لایحه بودجه گفت: با توجه به اصلاح و تغییر قانون آیین نامه داخلی مجلس، کلیات لایحه به رأی گذاشته می شود و نمایندگان مطمئن باشند که اصلاحاتی که مدنظر است به ویژه درباره ارز ترجیحی و مباحث معیشتی با همکاری دولت مورد توجه قرار می گیرد.

نمایندگان پس از استماع اظهارات رئیس جمهور و نمایندگان موافق و مخالف، با کلیات لایحه بودجه 1401 با 174 رأی موافق، 76 رأی مخالف و 6  رأی ممتنع از مجموع 261 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

پس از رأی موافق نمایندگان به کلیات لایحه بودجه 1401، ضمن تشکر از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف و دولت درباره کلیات لایحه بودجه با تاکید بر اینکه محرومیت زدایی، تولید و اشتغال از دغدغه های مجلس است، گفت: اولویت مجلس در بحث رویکرد جبرانی در کالاهای اساسی، سیاست پلکانی است.

دکتر قالیباف زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه، 19 دی ماه) مجلس شورای اسلامی را که مربوط به بررسی کلیات لایحه بودجه سال 1401 کل کشور بود را راس ساعت 11 و 55 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست آتی صحن روز (سه شنبه، 21 دی ماه) ساعت 7 و 45 دقیقه با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:500798!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر