صفحه اصلی » اخبار بین الملل » اطلاع رسانی(بین الملل)
1398/03/29
0.0 (0)

دیدار نایب رئیس مجلس عراق با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

بشیر خلیل الحداد نایب رئیس مجلس ملی عراق و هیات  همراه با مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و عراق دیدار و پیرامون تقویت همکاری های پارلمانی، دوجانبه و منطقه ای گفتگو کردند.

بشیر خلیل الحداد نایب رئیس مجلس ملی عراق و هیات  همراه با مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و عراق دیدار و پیرامون تقویت همکاری های پارلمانی، دوجانبه و منطقه ای گفتگو کردند.

پزشکیان در ابتدای این دیدار، با اشاره به اهمیت همکاری های دو کشور در روند تحولات و تأثیرات مهم آن در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه گفت: خوشبختانه روند بازگشت عراق به جایگاه طبیعی اش در منطقه و ایفای نقش مؤثر و سازنده در تحولات، روبه رشد است. این پیروزی بزرگی هم برای عراق و هم برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: عراق با اتکاء به ظرفیت های بالای ملی، دینی و راهبردی خود و با حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران بر توطئه ها فائق آمد و در کشور به عنوان دو شریک راهبردی با اقتداری بیشتر از گذشته مسیر موفقیت در آینده را طی خواهند نمود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، وحدت و همبستگی میان مسلمانان منطقه و جهان اسلام را رمز موفقیت ملت ها در برابر زورگویی و زیاده خواهی آمریکا و دیگر کشورهای غربی بیان نمود و گفت: ما به پیروی از کلام خداوند متعال در قرآن کریم که می فرماید مسلمانان با یکدیگر برادرند و با تبعیت از اسلام ناب محمدی، خواهان ارتباط با تمام کشورهای مسلمان منطقه هستیم و اگر اختلافات کنار گذاشته شود و همگی با هم متحد شویم، آمریکا و رژیم صهیونیستی و دیگر کشورهای غربی نمی توانند در امور منطقه دخالت کنند.

وی تصریح کرد: اقدامات خصمانه و راه اندازی جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران نشانگر اقتدار جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت در منطقه است. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در ادامه با اشاره به بدعهدی و خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اقدامات اخیر رئیس جمهور آمریکا در اعمال فشار تحریم های اقتصادی به ملت ایران گفت: درخواست مذاکره مجدد با ایران بی منطق و خلاف اصول بین المللی است.

وی افزود: کشوری که به هیچ یک از معاهدات بین المللی پایبند نیست و به راحتی آن را نقض می کند، قبل اعتماد نیست. لذا هیچگونه مذاکره مجددی با این کشور صورت نخواهد گرفت.

وی بر نقش مهم مراودات پارلمانی در تقویت و تحکیم روابط برادرانه در کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد همکاری های فی مابین در حوزه های مختلف اقتصادی، درمانی، فرهنگی و ... بیش از پیش توسعه و گسترش یابد.

بشیر حداد نیز در این دیدار ضمن تشکر از دعوت همتای خود، سفر هیات پارلمانی عراق به این ایران را نشانگر روابط برادرانه میان دو کشور خواند و گفت: ارتباط میان ایران و عراق فراتر از یک رابطه سیاسی است. روابط ما ریشه ای دیرینه و برادرانه و بر پایه اعتقادات دینی و ایمانی بنا نهاده شده است.

وی افزود: هیات پارلمانی عراق به دنبال تعمیق روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی در عرصه های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی و پارلمانی میان دو کشور است.

نایب رئیس مجلس نمایندگان عراق با قدردانی از حمایت های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت عراق در دوران مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری و پس از آن در تشکیل مجلس و دولت جدید عراق گفت: ملت عراق هیچگاه تلاش ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران را در دوران جنگ از مردم مناطق کردنشین عراق فراموش نمی کند و تنها راه رهایی از جهنم ایجاد شده به دست رژیم دیکتاتور صدام حسین، مرزهای ایران بود و ما همواره قدردان منت و نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: حفظ ثبات و امنیت عراق را در گرو حفظ ثبات و امنیت کشورهای همسایه بویژه ایران می دانیم و برای حفظ و حراست از تمامیت ارضی کشورمان، اجازه نخواهیم داد کشور ما سکوی تعرض به دیگر همسایگان باشد.

بشیر حداد در پایان بر همکاری و انتقال تجربیات پارلمانی یکدیگر، در حوزه های مختلف قانونگذاری کمیسیون ها و فراکسیون ها تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود که این تبادل اطلاعات بیش از پیش موجب توسعه و گسترش همکاری دو کشور گردد./

نظرات کاربران

Parameter:416366!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین