صفحه اصلی » بین الملل » بین الملل

462753 1399/06/25 19:45:33
0.0 (0)

دیدار سفیر چین در تهران با رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران ظهر امروز با احمد امیرآبادی‌ فراهانی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در تهران ظهر امروز سه‌شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ با احمد امیرآبادی‌‌فراهانی رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین دیدار و گفتگو کرد.

امیرآبادی فراهانی در ابتدای این دیدار ضمن تبریک روز ملی و سالگرد هفتاد و یکمین سال تاسیس جمهوری خلق چین، با اشاره به فرا رسیدن پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی میان ایران و چین در سال آتی گفت: می‌توان از این موضوع در جهت بهره‌برداری حداکثری برای تعمیق دوستی دو ملت استفاده کرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد نسبت به دخالت‌های آمریکا در امور چین و ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در موضوعات بین‌المللی از جمله مقابله با یکجانبه‌گرایی و رفتارهای زورگویانه آمریکا اشتراک نظر دارند.

وی ادامه داد: سیاست‌های تهاجمی این کشور از جمله اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه دو ملت را قویا محکوم به شکست می‌دانیم و بر تقویت همکاری‌ها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا تاکید داریم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و چین در بحث خروج آمریکا از برجام هم اظهار کرد: آمریکا با خروج از برجام و اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران نشان داد که هیچگاه به توافقات بین‌المللی پایبند نبوده و کشور قابل اعتمادی نیست.

امیرآبادی‌فراهانی در ادامه ضمن تاکید بر همکاری‌های دو کشور در زمینه مبارزه با شیوع کرونا گفت: ایران از اولین کشورهایی بود که پس از شیوع کرونا در چین با ارسال کمک‌های بشر دوستانه به همدردی با مردم و دولت چین پرداخت و متعاقبا بعد از شیوع کرونا در ایران، چین هم کمک‌های شایانی را نسبت به کشورمان انجام داد.

وی با اشاره به نقش پارلمان‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی در تحکیم روابط دوستانه و تسریع همکاری‌های فیمابین گفت: برگزاری نشست‌های دو و چند جانبه پارلمانی با هدف حل و فصل مسائل موجود در منطقه‌ و همچنین رفع موانع احتمالی در مسیر تقویت و تحکیم روابط اقتصادی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

چانگ هوا سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز در این دیدار ضمن تبریک تشکیل گروه دوستی پارلمانی ایران و چین و ریاست امیرآبادی‌فراهانی بر این گروه و ضمن محکوم کردن دخالت‌های آمریکا در امور دیگر کشورها گفت: چین همیشه نسبت به دخالت آمریکا در امور سایر کشورها به هر بهانه‌ای انتقاد داشته است.

وی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تصریح کرد: وزارتخانه‌های دو کشور تلاش دارند تا در زمینه مسائل بانکی و اقتصادی روابط خوبی را ایجاد کنند، البته برخی موضوعات حل شده و سایر موارد هم نیاز به حل و فصل دارد.

شایان ذکر است؛  خانم آزاد و آقایان دشتی اردکانی، محسن پیرهادی، سیدمحسن دهنوی و محمد رشیدی از دیگر اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در این دیدار حضور داشته و با سفیر چین در تهران در خصوص راه‌های توسعه روابط و مسائل فرهنگی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند./

نظرات کاربران

Parameter:462753!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون