صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
بت کلیا:

دلالان باید از بازار مصالح ساختمانی جمع شوند؛ گرانی مصالح عامل افزایش قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در شرایط کنونی دلالان در جهت گران فروشی محصولات ساختمانی اقدام می کنند، این در حالی است که نهادهای نظارتی باید به این موضوع رسیدگی کنند.

یوناتن بت کلیا عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از تأثیر منفی دلالان در عرصه افزایش قیمت مصالح ساختمانی، گفت: در دو سال اخیر قیمت مسکن هر ماه و هر روز در حال افزایش بوده و این مسئله مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است، حال همواره درباره دلایل موثر در بروز این مسئله، به موضوع کمبود مسکن و افزایش تقاضا اشاره شده است.

مصالح ساختمانی

گرانی مصالح ساختمانی عامل افزایش چشمگیر قیمت مسکن

نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی است که یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، گرانی چشمگیر مصالح ساختمانی بود، متأسفانه فروشندگان عمده این محصولات به بهانه افزایش نرخ ارز، قیمت مصالح را چندین برابر کرده اند، حال این سوال پیش می آید که محصولی مانند فولاد که از صفر تا صد آن در داخل تولید می شود، چرا باید با قیمت دلار بالا برود.

تفاوت اقتصاد ایران با بازارهای خارجی؛ افزایش روزانه قیمت محصولات

بازارهای اقتصادی ایران با کشورهای دیگر کاملا متفاوت است، در این کشورها، قیمت محصولات برای یک سال در ابتدای سال تعیین شده و نرخ آن ها تا آخر تغییری نخواهد کرد، اما متأسفانه در ایران، هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم

وی گفت: بازارهای اقتصادی ایران با کشورهای دیگر کاملا متفاوت است، در این کشورها، قیمت محصولات برای یک سال در ابتدای سال تعیین شده و نرخ آن ها تا آخر تغییری نخواهد کرد، اما متأسفانه در ایران، هر روز شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

سهم 60 درصدی مصالح ساختمانی و زمین در قیمت نهایی مسکن

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: بر اساس آمارها سهم مصالح ساختمانی و زمین در قیمت نهایی مسکن حدود 60 درصد است، بنابر این ساماندهی بازار مصالح می تواند مسکن را به سمت ثبات و آرامش هدایت کند.

نبود نظارت بر بازار خرید و فروش مصالح ساختمانی در کشور

بت کلیا با انتقاد از نبود نظارت بر بازار خرید و فروش مصالح ساختمانی در کشور، گفت: در شرایط کنونی دلالان از وضعیت آشفته بازار استفاده کرده و در جهت گران فروشی محصولات ساختمانی اقدام می کنند، این در حالی است که نهادهایی مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت صمت و سازمان تعزیرات باید به این موضوعات رسیدگی کنند.

دولت بازار مسکن را کاملا رها کرده است

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در شرایط کنونی دولت بازارهای اقتصادی از جمله بازار مسکن را کاملا رها کرده و این مسئله موجب بروز تلاطم در این حوزه شده است، البته اخیرا اقداماتی در عرصه دولت و مجلس برای ساماندهی بازار صورت گرفته که باید هر چه سریع تر عملیاتی شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:416751!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون