صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

462316 1399/06/19 14:47:00
0.0 (0)

در جلسه علنی 19 شهریور چه گذشت؟

نمایندگان در مصوبه ای اختیارات تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس را به هیات رئیسه مجلس واگذار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی چهارشنبه (19 شهریور 99) مجلس شورای اسلامی راس ساعت 8 و 13 دقیقه به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و با حضور 240 نفر از نمایندگان آغاز شد.

دستور کار جلسه علنی 19 شهریور

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه، دستور کار جلسه علنی را به شرح زیر قرائت کرد:

گزارش کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در مورد: طرح الحاق یک تبصره به ماده 38 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد: طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر حوزه محیط‌‌‌‌‌ زیست (اعاده شده از شورای نگهبان)

گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقم( اعاده شده از شورای نگهبان)

سؤال ‌‌علی خضریان نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس از وزیر محترم جهاد کشاورزی

 

واگذاری اختیارات تشکیل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به هیات رئیسه مجلس

گفتنی است نمایندگان به عنوان نخستین دستور بررسی طرح الحاق یک تبصره به ماده (38) آیین نامه داخلی مجلس مبنی بر واگذاری اختیارات تشکیل کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس به هیات رئیسه مجلس را در دستور کار قرار داده و آن را با 179 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر و دوسوم آرای نمایندگان تصویب کردند.

دکتر محمدباقر قالیباف در جریان بررسی این طرح در پاسخ به اخطار محمود احمدی بیغش گفت: در ابتدای مجلس یازدهم دستورالعمل تبصره 1 آیین نامه داخلی مجلس مورد اصلاح قرار گرفت، حال ما با همین اصلاحات در تشکیل یک کمیسیون تخصصی دچار اشکال شدیم و قطعاً چاره ای جز تشکیل آن کمیسیون وجود ندارد. ان شاءالله آیین نامه داخلی مجلس به صورت اساسی مورد اصلاح قرار خواهد گرفت و این مسئله در دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس است.

در ادامه نمایندگان در جریان بررسی طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر حوزه محیط‌‌‌‌‌ زیست با اصلاح ماده واحده این طرح با 161 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر موافقت کردند که بر اساس آن از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، احکام قانونی حوزه محیط زیست، مذکور در پیوست این قانون، منسوخ اعلام می‌شود.

گفتنی است گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقم (اعاده شده از شورای نگهبان) به عنوان سومین موضوع در دستور کار نمایندگان قرار گرفت که پس از بررسی، رئیس مجلس به منظور رفع ابهامات و برطرف کردن ایرادات شکلی، طرح مربوطه را به کمیسیون اقتصادی ارجاع داد.

 

ناطقان میان دستور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، مهدی طغیانی نماینده اصفهان، رضا تقی پور انوری نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهرو پردیس، زهره سادات لاجوردی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهرو پردیس، احمد محرم‌زاده نماینده اهر و هریس و جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تایباد، باختر و تربت جام در جلسه علنی چهارشنبه (19 شهریور) به ایراد نطق پرداختند.

 

قالیباف: جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت بازار مسکن، ارز و بورس

گفتنی است در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 19 شهریور) دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار غلامعلی کوهساری نماینده مردم آزادشهر و رامیان مبنی بر نبود امکانات و تجهیزات مناسب برای مقابله و رسیدگی به حوادث در استان گلستان، گفت: از اعضای کمیسیون عمران می‌خواهیم  موضوع  زلزله اخیر را پیگیری کنند.

رئیس مجلس همچنین در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی مبنی بر افزایش قیمت مسکن و خودرو  گفت: مجلس یکشنبه آینده در مورد وضعیت بازار مسکن، ارز و بورس به صورت غیرعلنی تشکیل جلسه خواهد داد.

 

تصویب دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن

نمایندگان در نشست علنی چهارشنبه (19 شهریورماه) مجلس با دو فوریت طرح جهش تولید و تأمین مسکن با 169 رأی موافق، 33 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

اعلام وصول سه طرح مهم

گفتنی است طرح نظام رتبه‌بندی معلمان، طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها، سوال ملی حبیب‌الله دهمرده نماینده زابل، زهک و هیرمند از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد علت عدم اجرای فیبر نوری در استان‌های مرزی و طرح تشکیل استان گلساران از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد. همچنین در جلسه امروز مجلس طرح تحول بازار صنعت خودرو و طرح کاربردی شبکه ملی اطلاعات نیز اعلام وصول شد.

 

اقناع مشروط

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز برای پاسخگویی به سوال علی خضریان مهمان صحن علنی مجلس بود که خضریان پس از استماع سخنان خاوازی از توضیحات وی درخصوص "علت حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال 94 تاکنون و انحصار واردات گندم برای افراد خاص" به صورت مشروط قانع شد.

 

بیانیه فراکسیون قرآن و عترت در اهانت نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام (ص)

بیانیه فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی در محکومیت مذاکرات امارات و اسرائیل و اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس حضرت محمد (ص) نیز در جلسه علنی امروز از سوی هیات رئیسه مجلس قرائت شد که متن آن به شرح زیر است:

بار دیگر دست خباثت آلود دشمن بد دل و کینه توز در اهانت به ساحت شریف و مقدس حضرت محمد مصطفی (س) و کلام الله مجید نمایان شد. همزمانی این حوادث تلخ با تلاش دولت های مرتجع عربی در عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل نشانه آشکار نیات شوم و پلید جهان استکبار برای به سرانجام رساندن پروژه اسلام زدایی از خاورمیانه اسلامی است از این رو به تمامی برادران و خواهران ایمانی خود در سراسر جهان اعلام می کنیم که امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند حفظ وحدت و هوشیاری در برابر توطئه های جبهه جهانی کفر هستیم. هرچند این دست اقدامات کوچکترین خللی در روند گرایش به حقانیت مکتب اسلام وارد نمی کند و بالعکس زمینه توجه هرچه بیشتر افکار عمومی جهان به این وجود نورانی و مکتب انسان ساز بیش از پیش جمع می شود لکن وظیفه انسانی اقتضا می کند تا با بهره گیری از هر وسیله ای نسبت به پیگیری حقوقی مصوبات و محکومیت قاطع این اقدامات ضد بشری تمام اهتمام امت اسلامی به کار گرفته شود.

ما نمایندگان مردم شریف و ملت مسلمان ایران اسلامی ضمن محکومیت شدید این اقدام رذیلانه و وقیحانه از دولت جمهوری اسلامی ایران به ویژه وزارت امور خارجه می خواهیم تا با به کارگیری تمامی ظرفیت های حقوقی اقدامات لازم برای تعقیب این حادثه درمجامع بین المللی دنبال کرده و هشدارهای جدی را به کشورهای متبوع و درگیر با این رابطه اعلام کند که سکوت بیش از این جایز نیست، همچنین از دیگر دولت های اسلامی و رئیس اتحادیه بین المجالس اسلامی درخواست داریم تا با محکومیت اقدامات شنیع شیاطین مکار جبهه استکبار و دست های خبیث صهیونیسم جهانی که عامل هر فتنه انگیزی در جهان است، مانع از تکرار این دست اقدامات برای عاملات و همچنین دولت های مقصر در این حوادث شوند.

 

جوابیه قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس در خصوص اظهارات یک نماینده

روح‌الله متفکرآزاد عضو هیات رئیسه مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 شهریورماه) مطابق ماده 74 آیین‌نامه داخلی مجلس با توجه به اظهارات اردشیر مطهری نماینده گرمسار، جوابیه محمدجواد کولیوند قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس را به شرح زیر قرائت کرد:

هیأت رئیسه محترم

با سلام

نظر به انتصاب مطالب خلاف واقع و نادرست به وزارت کشور علی‌الخصوص وزیر محترم و اینجانب در جلسه علنی چهارشنبه 19/6/99 به استحضار می‌رساند انتصاب کلمه "کارچاق‌کن" در صحن علنی مجلس به معاون پارلمانی وزیر کشور امری ناروا و ناپسند و دور از شأن نمایندگی است لذا انتظار است هیأت رئیسه مجلس نسبت به این تهمت ناروا موضع خود را در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به ایشان اعلام کند.

استیضاح حق نمایندگان مجلس است و در فرآیند خود قابل احترام است، مشار‌الیه در مجلس و شبکه 5 سیما به این موضوع پرداخته‌اند که وزارت کشور وامدار هیچ مقام و جایگاهی نمی‌باشد لذا ضمن اعتراض شدید به اظهارات آقای اردشیر مطهری اعلام می‌گردد مشارالیه هر گونه بند و مدارکی دال بر اظهارات خود دارد در اختیار هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار دهد.

مضافا اینکه اینجانب به عنوان قائم مقام وزیر در امور مجلس این حق را برای خود محفوظ می‌دانم که احقاق حق از مراجع ذیربط بنمایم.

 

تذکرات کتبی

قرائت تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور آخرین دستور کار نمایندگان در جلسه علنی چهارشنبه بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، علی نیکزاد که ریاست جلسه علنی مجلس در دقایق پایان را بر عهده داشت زنگ پایان نشست علنی امروز (چهارشنبه، 19 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 24 دقیقه به صدا درآورد. نایب رئیس مجلس زمان برگزاری جلسه بعدی را ساعت 8 صبح یکشنبه (23 شهریورماه) اعلام کرد.

نظرات کاربران

Parameter:462316!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون