صفحه اصلی » پروفایل کمیسیون » اخبار کمیسیون

452351 1398/11/07 17:17:00
0.0 (0)

بعدازظهر امروز پیشنهاد شد

درخواست کمیسیون بهداشت مجلس برای افزایش اعتبارات بیمارستان روزبه در بودجه ۹۹

نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به منظور بررسی گزارش کارگروه آسیب‌های اجتماعی پیرامون وضعیت حوزه روانپزشکی کشور تشکیل شد.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی اعضای کارگروه آسیب های اجتماعی مجلس و جمعی از مسئولان حوزه روانپزشکی و رئیس بیمارستان روزبه امروز (دوشنبه، 7 بهمن ماه) با حضور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش در خصوص وضعیت بیماران روانی و بخش‌های درمانی مرتبط با حوزه روانپزشکی در کشور پرداختند.

رسیدگی به وضعیت حوزه روانپزشکی کشور مغفول مانده است 

جواد علاقه‌بند راد رئیس انجمن روانپزشکی کودکان و نوجوانان کشور با بیان اینکه مشکلات حوزه روانپزشکی در کشور مغفول مانده است، گفت: مسائل اجتماعی، احساس ناامنی و نبود امید به آینده باعث شده است که اختلالات قلبی و عروقی و اعصاب و روان در رأس مراجعه به مراکز درمانی قرار گیرد که با علائم جدی تظاهر پیدا می کند.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون زیرساخت‌ها در حوزه روانپزشکی دارای مشکل است؛ ضمن اینکه عدم رسمیت بخشی به استقلال نوجوانان باعث شده که آن ها در پی استرس و تشویش دائمی به بیماری‌های روحی مبتلا شوند اما مسئولان در درک این معضل با مشکل مواجه هستند. از سوی دیگر در برنامه‌ریزی‌ها برای سلامت روان این رده سنی که فاصله بین کودکی و بزرگسالی بوده تدبیری اندیشیده نشده است.

بیمارستان روزبه به عنوان الگوی درمان بیماران روانی با مشکل کمبود بودجه مواجه شده است

سید طه یحیوی رئیس بیمارستان روزبه با یادآوری اینکه این بیمارستان با قدمتی 80 ساله، قدیمی ترین بیمارستان بوده که به عنوان الگو در درمان بیماری های روحی و روانی در سطح کشور مطرح بوده و اقدامات آن بر سایر بخش ها اثرگذار است، گفت: حال بیماران و بخش‌های روانی خوب نیست چرا که اغلب آن‌ها از قشر کم درآمد و محروم جامعه هستند که بعد از گذراندن دوره درمان از سوی خانواده‌هایشان طرد می‌شوند.

وی یادآور شد: 25 درصد جامعه مبتلا به اختلالات مختلف روانپزشکی هستند، ضمن اینکه اغلب افراد بین سنین 16 تا 21 سالگی به دلیل مشکلات روحی، مصرف مواد مخدر و مسائل مختلف اجتماعی با بحران هویت روبه رو هستند.

یحیوی تاکید کرد: قرار بود برای درمان سرپایی و بستری بیماران روحی روانی برنامه‌ریزی خاصی داشته باشیم اما به دلیل کمبود بودجه نتوانستیم آن را محقق سازیم که این امر می‌طلبد مسئولان مربوطه از مراکز درمانی که به ارائه خدمات به بیماران روحی روانی می‌پردازند، حمایت کنند.

رئیس بیمارستان روزبه خاطرنشان کرد: این بیمارستان 207 تختخوابی که دارای بخش‌های مرتبط با اعتیاد، غذایی و کودک بوده و در هزینه‌کردهایش تراز آن با نسبت قابل توجهی منفی است.

اختصاص یکی از نشست های کمیسیون بهداشت و درمان برای بررسی وضعیت حوزه روانپزشکی

علی نوبخت حقیقی با یادآوری اینکه در پی افزایش اضطراب و افسردگی در جامعه تعداد 70 نفر از فعالان حوزه روانشناسی و روانپزشکی اطلاعیه‌ای صادر کردند، گفت: نظر به اهمیت وضعیت روانپزشکی در کشور این کمیسیون نشستی را برای بررسی وضعیت حوزه روانپزشکی اختصاص خواهد داد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: برگزاری این نشست تنها برای رفع نیازهای بیمارستان روزبه نیست، چرا که وضعیت حوزه روانپزشکی در کشور مهم‌ترین مسئله است چرا که قابل لمس کردن نیست و نیاز است که برای سیاستمداران تبیین شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون لازم است تا مسئولان مربوطه درحوزه روانپزشکی توضیحات لازم را در مورد وضعیت مراکز درمانی و بیماران به کمیسیون ارائه دهند تا بتوانم این موضوع را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کنم.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه از مکاتبه خود با رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 99 برای ترمیم ردیف های جاری و عمرانی تخصیص یافته به بیمارستان روزبه خبر داد.

ارائه گزارش کارگروه از آسیب های اجتماعی در کمیسیون بهداشت مجلس

همایون هاشمی ضمن قدردانی از رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای مکاتبه با کمیسیون تلفیق بودجه 99 برای افزایش اعتبارات بیمارستان روزبه، گفت: این اقدام شما قوت قلبی برای مسئولان این بیمارستان است که با انگیزه بیشتری به ارائه خدمات به بیماران روحی و روانی بپردازند.

رئیس کارگروه آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این کارگروه با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و 3سال است که در سکوت خبری به فعالیت در زمینه بررسی آسیب‌های پنجگانه اجتماعی پرداخته است.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، در پایان ضمن ارائه گزارش به صورت مکتوب در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط این کارگروه به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از آن ها خواست در نشستی که به منظور بررسی وضعیت حوزه روانپزشکی کشور انجام می‌شود لازم است تمام مسئولان مربوطه به ویژه بخش‌های مرتبط با حوزه کودکان و نوجوانان همچون وزارت آموزش و پرورش، همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشته باشند.

نظرات کاربران

Parameter:452351!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون