صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

431115 1398/07/02 18:03:20
0.0 (0)

در نشست فراکسیون زنان با وزیر نیرو مطرح شد؛

حدود هفت میلیون روستایی به شبکه آبرسانی وصل شده‌اند

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر نیرو به منظور ارائه گزارش از عملکرد این وزارتخانه برای اجرای قانون برنامه ششم توسعه برگزار شد.

به گزارش  خبرگزاری خانه‌ ملت، نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه، 2 مهرماه) با حضور وزیر نیرو به منظور ارائه گزارش از عملکرد این وزارتخانه برای اجرای برنامه ششم توسعه به ویژه مواد 101 و 102 این قانون برگزار شد.

ضرورت معافیت مدارس از پرداخت مالیات مصرف انرژی

نشست فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر نیرو

فریده اولادقباد با یادآوری اینکه این فراکسیون با دو رویکرد نظارت بر حسن اجرای قانون برنامه ششم توسعه و قانونگذاری و رفع خلاء‌های احتمالی در قوانین مدنی و برنامه توسعه از وزرا دعوت به عمل می‌آورد، گفت: یکی از مهمترین مواد قانون برنامه ششم توسعه ماده 101 مبنی بر عدالت جنسیتی و ماده 102 که به تحکیم بنیان خانواده تأکید دارد، هستند بنابراین این فراکسیون از وزرا می‌خواهد تا گزارشی را از عملکرد خود در خصوص اجرای این مواد ارائه دهند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیته انرژی یکی از کمیته‌های تخصصی این فراکسیون بوده که به ریاست سکینه الماسی اداره می‌شود، یادآور شد: مواد 35، 36، 44، 48، 49 و 50 از مهمترین موادی قانون برنامه هستند که به موضوع انرژی اشاره دارند.

وی افزود: در بند ث ماده 35 آمده که احیاء، مرمت و لایروبی قنوات به میزان سالانه پنج‌درصد(5%) وضع موجود در طول اجرای قانون برنامه با تأکید بر فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری برای احیای قنوات صورت بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در بند الف ماده 36 نیز دولت مکلف شده است اقدامات لازم را با رعایت سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی در جهت اصلاح نظام بهره‌برداری آب آشامیدنی، بهره‌وری استحصال و بهره‌وری مصرف آن‌را حداقل معادل سی‌درصد(30%) ارتقاء دهد و نیز حداقل سی‌درصد(30%) آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را ازطریق شیرین کردن آب دریا تا پایان اجرای قانون برنامه تأمین نماید.

اولادقباد خاطرنشان کرد: در بندهای الف و ب ماده 37 نیز بر استفاده از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی داخلی و خارجی و سازمان‌های بین‌المللی در ازای واگذاری پساب استحصالی و استفاده از منابع حاصل از فروش پساب فاضلاب جهت توسعه و تکمیل طرحهای فاضلاب شهری با پیش‌بینی منابع و مصارف آن در قانون بودجه سنواتی تاکید شده است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان از وزیر نیرو خواست تا با تدوین آیین‌نامه در جهت معافیت مدارس از پرداخت هزینه مصرف انرژی اقدام کند تا این مدارس در این خصوص با مشکلی مواجه نشوند.

اجرای برنامه‌ای برای توانمندسازی و آموزش زنان در وزارت نیرو

مولود شیوا، مشاور وزیر نیرو و مسئول امور بانوان و خانواده در این وزارتخانه در بیان اهداف این وزارتخانه برای اجرای ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه گفت: وزارت نیرو در حوزه زنان 5 هدف اصلی اعم از شناسایی بانوان متخصص در صنعت آب و برق برای فعالیت در سمت‌های مدیریتی، فراهم آوردن زمینه لازم برای ارتقاء سطوح فعالیت زنان شاغل که در این راستا برنامه‌ای را برای توانمندسازی آموزش زنان اجرا کرده که برای آن 40 زن از سراسر کشور معرفی شده‌اند، رویکرد جدید این وزارتخانه برای برنامه‌ریزی جهت توسعه برنامه‌های اجتماعی از طریق برقراری ارتباط با زنان اقشار مختلف جامعه که اجرای طرح بانوی آب در مدیریت مصرف آب با استفاده از ظرفیت سمن‌ها در این راستا صورت گرفت، تعامل موثر وزارت نیرو با سمن‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک برای برنامه‌ریزی در جهت تحکیم خانواده را دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: در این وزارتخانه 9 هزار و 889 نفر از زنان سهم حضور در این وزارتخانه داشته که 163 نفر از آنها به عنوان مدیر پایه و 39 نفر به عنوان مدیر میانی فعالیت دارند و در مجموع 11 درصد سهم مدیریت این وزارتخانه به زنان اختصاص پیدا کرده است؛ همچنین به تازگی 3 انتصاب جدید در دفاتر کلیدی از بین نیروهای زن فعال در این وزارتخانه داشتیم.

اجرای ماده 47 باعث ایجاد تناسب در جذب نیرو توسط وزارت نیرو می‌شود

سکینه الماسی رئیس کمیته انرژی فراکسیون  زنان مجلس شورای اسلامی با ارزیابی مثبت از اجرای طرح شرکت توزیع برای حمایت از خانواده‌های کم درآمد از محل صرف‌جویی هزینه‌ها که همزمان با بازگشایی مدارس اجرا شده است، گفت: یکی از مواردی که بعد از ادغام این وزارتخانه تعیین تکلیف نشده، حوزه آب و فاضلاب بوده است؛ از سوی دیگر وزارت نیرو باید گزارشی از نحوه دسته‌بندی خشکی استان‌ها و برنامه‌هایی که برای احیای آنها در نظر دارد، ارائه دهد.

نماینده مردم کنگان، دیر و جم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت نیرو تاکنون در خصوص 30 درصد آب دریا که باید تا پایان اجرای قانون برنامه ششم توسعه در آنها آب شیرین‌کن نصب شود، چه اقداماتی انجام داده است؟

وی یادآور شد: یکی از مواردی که باعث بروز نارضایتی در حوزه انتخابیه‌ام شده است، وجود نیترات بالا در آب است، ضمن اینکه به نظر می‌رسد احداث غیرکارشناسی سدها نیز عامل خشکسالی کنونی این منطقه بوده است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با ارزیابی مثبت از حضور 9 هزار و 889 زن در این وزارتخانه، خاطر نشان کرد: البته می‌توان گفت که در به کارگیری نیروهای زن توسط این وزارتخانه در کشور تناسب رعایت نشده است چرا که در استان بوشهر حتی یک مدیر زن در این بخش وجود ندارد.

الماسی در پایان از وزیر نیرو خواست تا اجرای ماده 47 قانون برنامه مبنی بر ضرورت به کارگیری نیروهای بومی را در استان‌های گرمسیری در دستور کار خود قرار دهد.

لوله های آب اکثر روستاهای کشور فرسوده است

هاجر چنارانی با ارزیابی مثبت از اجرای طرح ملی قبض سبز توسط وزارت نیرو از آن به عنوان اقدامی فرهنگی یاد کرد و افزود: یکی از مشکلاتی که روستاها در حوزه آبرسانی با آن مواجه هستند، فرسودگی لوله‌های آب است که اصلاح شبکه را می‌طلبد ضمن اینکه برای رفع این مشکل در روستاها می‌توان از یک طرح جهادی استفاده کرد که با همکاری سایر وزارتخانه‌ها همچون وزارت نفت صورت گیرد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدتی است حقوق پرسنل گشت و بازرسی در قالب اوراق خزانه پرداخت می شود و پیمانکار نه تنها 10 درصد آن را کسر می‌کند بلکه با تأخیر نیز پرداخت می‌کند بنابراین وزارت نیرو باید در این رابطه تدبیری بیاندیشد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به وزیر نیرو در خواست کرد که در رابطه با وضعیت دشت نیشابور که بزرگترین دشت استان نیز بوده به ویژه در زمینه تأمین امکانات و نیرو تدبیری بیاندیشد، همچنین پروژه نیمه کاره در این بخش که به رفع معضلات ناشی از برداشت بی‌رویه آب منتهی می‌شد را با هماهنگی شرکت ژاپنی که پیش از این در این بخش فعالیت داشته، عملیاتی کند.

وزارت نیرو تنها وزارتخانه‌ای است که متناسب با قانون برنامه ششم حرکت می‌کند

پروانه مافی با بیان اینکه وزارت نیرو تنها وزارتخانه‌ای است که متناسب با قانون برنامه ششم توسعه حرکت کرده است، گفت: شاید مردانی که در این  وزارتخانه کار می‌کنند، مهندس بوده و کمتر دغدغه به کارگیری نیروهای زن را دارند به همین دلیل خانم‌ها در آن بر اساس شایستگی‌هایشان رشد مناسبی نداشته‌اند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه‌اش تصریح کرد: در حوزه شمیرانات ورودی آب شرب از سد لار به سوهانک 6 لیتر بر ثانیه بوده که باید به 10 لیتر تبدیل شود چرا که مردم این منطقه نیاز شدیدی به آب دارند چرا که میزان ورودی آب با رشد جمعیت در این منطقه که در فصول بهار و تابستان بیشتر هم می‌شود، هماهنگی ندارد.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی تونل خط انتقال سطح آب زیرزمینی کاهش پیدا کرده است که نیاز به توجه ویژه دارد، از سوی دیگر تأمین تصفیه‌خانه آب شرب، منبع مالی ندارد که با وجود آلودگی آب در این منطقه، ایجاد این تصفیه‌خانه امری ضروری است.

مافی افزود: در حوزه برق در حاشیه سد لتیان فراز و نشیب‌های نامطلوبی وجود دارد که عامل بروز تصادفات بوده و تلفات جانی و مالی به همراه دارد چرا که هنگام شب این محدوده کاملاً تاریک است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در منطقه اسلامشهر زیرساخت‌های یک پست دائمی فوق توزیع در بخش احمدآباد مستوفی که صنایع بزرگی در آن قرار دارد، قدیمی است و لازم است با تأمین اعتبارات این مشکل برطرف شود چرا که لوله‌گذاری‌ها در این منطقه مربوط به 50 سال قبل بوده و راه‌های روستایی اسلامشهر نیز نیازمند تأمین روشنایی در شب است.

آب‌های جاری تهران باید ساماندهی شود

سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به مشکلات شهرری گفت: در روستاهای این منطقه اعم از باقرشهر و مقیم آباد با مشکلات زیادی در زمینه تأمین آب مواجه هستند ضمن اینکه لازم است آب‌های جاری تهران ساماندهی شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: سبزی‌ کاری‌های اطراف تهران هنوز با آب آلوده آبیاری می‌شوند بنابراین لازم است این وزارتخانه به وظیفه خود در خصوص ایجاد تصفیه‌خانه در این منطقه عمل کند.

وضعیت آب شرب بروجن بحرانی است

خدیجه ربیعی فرادنبه ضمن قدردانی از وزارت نیرو به دلیل حمایت از پروژه‌های تأمین نیروی برق از طریق نیروی خورشیدی یادآور شد که در حوزه انتخابیه‌اش 19 پروژه در این زمینه افتتاح شده است که کمکی برای تولید برق در راستای اجرای مصوبات قانون برنامه ششم توسعه است.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افتتاح دو تصفیه‌خانه در گندوان و بلداجی باعث بروز تشویش شد، ضمن اینکه این تصفیه‌خانه‌ها هنوز تکمیل نشده‌اند کما اینکه تصفیه‌خانه بلداجی نیاز به رفع نقص دارد.

وی تصریح کرد: هم اکنون شبکه انتقال آب در کل کشور نیاز به اصلاح دارد، همچنین کیفیت آب شرب به ویژه در حوزه انتخابیه‌ام نیازمند توجه ویژه است. از سوی دیگر شهر سفیددشت که پایتخت صنعت استان کهگیلویه و بویراحمد است با مشکل شدید کمبود آب مواجه شده که به حفر چاه نیاز دارد. همچنین 3 روستای بزرگ بروجن در تأمین آب شرب با وضعیت بحرانی مواجه شدند.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان از احداث پست های برق به عنوان سرمایه‌گذاری مطلوب در جهت ایجاد شغل و تولید یاد کرد که لازم است در این بخش نیز از پتانسیل نیروهای بومی منطقه استفاده شود.

دستگاه ها باید وزارت نیرو را در تحقق برنامه هایش همراهی کنند

سیده حمیده زرآبادی ضمن قدردانی از وزیر نیرو برای اجرای مصوبات حوزه برق در حوزه انتخابیه اش افزود: هم اکنون می طلبد که همه وزارتخانه ها و سازمان ها با وزارت نیرو همکاری کنند تا نتایج اقدامات این وزارتخانه مثمرثمر واقع شود کمااینکه وزارت جهاد کشاورزی می تواند در خصوص خشکسالی با الگوی کشت موثر واقع شود، همچنین طرح های هادی باید با هماهنگی این وزارتخانه صورت بگیرد.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وجود پسماندها که هزینه زیادی را در حوزه محیط زیست به دولت تحمیل می کند از جمله مواردی است که سازمان حفاظت محیط زیست می تواند بدان ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: پروژه عظیم آبرسانی در آبیک که از طالقان آغاز می شود تاثیر زیادی در کیفیت آب خواهد داشت که در شرایط کنونی باعث نارضایتی مردم این منطقه شده است.

زرآبادی در پایان از وزیر نیرو خواست که در خصوص اهمال کاری که به حذف 25 میلیون مترمکعب آب که از طارم و شاهرود به این منطقه می آمد شده است را مورد بررسی قرار دهد.

تبدیل وضعیت قراردادهای جانبازان فعال در وزارت نیرو تعیین تکلیف شود

زهرا سعیدی مبارکه خطاب به وزیر نیرو گفت: تبدیل وضعیت جانبازان فعال در این وزارتخانه که قرار بود از قراردادی به پیمانی تبدیل شوند را پیگیری کنید.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تمام مواد قوانین شورای عالی آب باید رعایت شود از سوی دیگر استفاده از پسآب برای رشد محصولات کشاورزی یکی از مواردی است که انتظار داریم شما به عنوان یک چهره علمی آن را از طریق هیات دولت پیگیری کرده و برای رفع این مشکل دستور ویژه بدهید ضمن اینکه این معضل را می توان از طریق همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست رفع کرد.

احیای دریاچه ارومیه با سرعت بیشتری عملیاتی شود

زهرا ساعی با ارزیابی مثبت از اقدامات وزارت نیرو در جهت ارتقای کیفیت آبرسانی به روستاها، گفت: در نشست شورای اداری کشور که هفته گذشته به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، قرار شد شبکه آبرسانی روستاها زیرمجموعه شبکه آبرسانی شهری قرار گیرد که تاکنون عملکرد مطلوبی در حوزه آب داشته است.  

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فعالیت اداره کل روستایی در حوزه آب باعث کندی کارها شده است ضمن اینکه کیفیت آب از شرایط مطلوبی برخوردار نبوده بنابراین قرار بر این شد مشکل روستاها در حوزه آبرسانی که به کیفیت آب و نوع لوله کشی مرتبط بوده برطرف شود.

عضو ناظر مجلس در شورای اداری کشور، در پایان از وزیر نیرو خواست تا تسریع روند اجرای فاز احیای دریاچه ارومیه را عملیاتی کند.

نبود مدیریت باعث خشکی زاینده رود شد

ناهید تاج الدین ضمن قدردانی از وزیر نیرو به دلیل به کارگیری مدیران زن و نگاه ملی که به حوزه آب دارد، افزود: مشکل خشکی زاینده رود در استان اصفهان که به بحران آب در این منطقه دامن زده است ناشی از نبود مدیریت صحیح در حوزه آب بوده که امیدواریم که وزیر نیرو با رویکرد ملی که برای مدیریت این حوزه در پیش گرفته است این مشکل را نیز برطرف کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تامین برق در ورودی روستاها و جاده های استان اصفهان از مهم ترین مواردی است که وزیر نیرو باید توجه ویژه ای به آن داشته باشد چرا که تاریکی این جاده ها در شب باعث بروز تصادفات می شود، همچنین توجه ویژه به ساماندهی لوله های آب مناطق روستایی از دیگر موضوعاتی است که باید در دستورکار این وزارتخانه قرار گیرد.

اداره آب و فاضلاب روستایی تا پایان سال 98 ایجاد می شود

رضا اردکانیان وزیر نیرو در ابتدا تاکید کرد که گزارشی را در خصوص عملکرد این وزارتخانه در اجرای قانون برنامه ششم توسعه به فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ارائه خواهند کرد.

وی افزود: ما در بحث آب و انرژی نیازمند همکاری سازمان یافته بانوان در سطح ملی هستیم و گریزی نداریم که از مصرف نامطلوب آب در شرایط کنونی که ریشه در فرهنگ دارد دور شویم.

وزیر نیرو تصریح کرد: این امری بدیهی است که وزارت نیرو عملکرد مهندسی دارد اما کم کم باید با یک رویکرد فرهنگی به فعالیت بپردازیم آن هم در شرایط تحریم تا بتوانیم یک زندگی طبیعی داشته باشیم که این مهم در بخش های کشاورزی و صنعت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با انتقاد از نحوه مصرف انرژی در بخش های دولتی خاطرنشان کرد: 23 مگاوات انرژی صرف فعال سازی دستگاه های سرمایشی در تابستان برای ادارات می شود و در کل 4 هزار و 500 مگاوات در ادارات سازمان های دولتی مصرف می شود که نیاز به تغییر رویکرد جدی دارد و نیازمند فعالیت گسترده افرادی است که در مراکز تعلیم و تربیت فعالیت دارند ضمن اینکه در این خصوص باید فضای وسیع تری را به فعالیت بانوان اختصاص دهیم چرا که مدیریت صحیح مصرف آب جز با روحیه مادرانه بانوان که فطری و غریزی بوده امکان پذیر نیست.

اردکانیان با یادآوری اینکه اجرای ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه باید از بدنه مجلس شورای اسلامی آغاز شود، یادآور شد: در این مورد به کمیت های دیکته شده اعتقادی ندارم و معتقدم باید در این زمینه روش مبتنی بر شایسته گزینی از بین زنان در منابع انسانی حاکم شود ضمن اینکه در حال نهایی کردن نظام نامه ای در این خصوص هستیم تا به شرکت ها ابلاغ کنیم که تمام انتصابات خود را بر این اساس انجام دهند مشروط بر این که بانوان نیز در کشور به این خودباوری برسند که می توانند در وزارت نیرو فعالیت موثری داشته باشند.

وی با انتقاد از نبود تقاضا از سوی زنان برای فعالیت در وزارت نیرو از آن تحت عنوان اقدامی خودتحریمی برای این قشر یاد کرد و افزود: وزارت نیرو این آمادگی را دارد که حتی کمپینی را راه اندازی کند که تعداد 17 نماینده زن مجلس به 71 نفر افزایش یابد.

وزیر نیرو در مورد مشکل فرسودگی لوله ها و نبود شبکه آب شرب در روستاها ضمن تشریح تاریخچه شکل گیری شرکت آب فاضلاب که از آن تحت عنوان برگ زرین تاریخ جمهوری اسلامی ایران یاد کرد که در دنیا قابل عرضه است، اظهار کرد: 15 سال قبل در پی تصویب لایحه ای شرکت آب و فاضلاب روستایی ایجاد شد و تا 6 سال پیش تعداد 900 هزار نفر از جمعیت روستایی به شبکه آبرسانی متصل شدند و از آن تاریخ تاکنون این جمعیت به 6 میلیون و 800 هزار نفر افزایش پیدا کرده است که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته این تعداد تا پایان این دولت به 9 میلیون نفر خواهد رسید.

اردکانیان با تاکید بر اینکه فاضلاب روستایی بخش مغفول مانده در حوزه آب و فاضلاب است، عنوان کرد: هم اکنون لازم است که در این زمینه جهشی صورت گیرد و یک شرکت آب و فاضلاب استانی که تمام وظایف روستاها را برعهده بگیرند تعیین شود همچنین از یک سال و نیم گذشته در پی آسیب شناسی های صورت گرفته با مصوبه هیات دولت آمادگی 200 درصدی در این حوزه فراهم شده است ضمن اینکه تا پایان سال شرکت آب و فاضلاب روستایی ایجاد می شود که بسیاری از مشکلات این بخش را رفع خواهد کرد.

وزیر نیرو در پایان با اشاره به اینکه این وزارتخانه یک دستگاه بین بخشی است، از مجلس خواست که در جهت فرهنگسازی برای حمایت از تمام مناطق کشور در حوزه آب از آن حمایت کند همچنین تاکید کرد که تبدیل وضعیت جانبازان در این وزارتخانه را پیگیری خواهد کرد.

برگزاری جشنواره برای شناسایی زنان مبتکر در حوزه انرژی

شفیعی کارشناس پژوهشگاه نیرو وزارت نیرو که در حوزه تجاری سازی مالکیت فکری، رونق تولید و سیاست های اقتصاد مقاومتی فعالیت می کند، افزود: قرار بر این شده است که این پژوهشگاه جشنواره ای را برای بانوان کشور برگزار کند که در آن دستاوردهای آن ها از مرحله ارائه ایده تا صادرات در حوزه آب و انرژی به نمایش گذاشته شود.

وی تصریح کرد: این جشنواره تنها مختص به بانوان فعال در وزارت نیرو نیست و بانوان دارای ایده در این حوزه که در سایر وزارتخانه ها، دانشگاه ها و بخش خصوصی نیز فعالیت دارند می توانند در این جشنواره شرکت کنند ضمن اینکه نقش وزارت نیرو در این جشنواره حامی این بانوان در جهت پیوند علم و صنعت بوده و خروجی آن نیز تشکیل انجمن بانوان مبتکر در حوزه انرژی است.

این کارشناس پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: این جشنواره با هدف توان افزایی بانوان در این حوزه برگزار شده و در گام اول در سطح ملی سپس در سطح بین المللی برگزار خواهد شد./

پایان پیام  

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:431115!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون