صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها
438699 1398/08/27
0.0 (0)

حبس یا بازداشت محکومان مالی موضوع تادیه مهریه ممنوع است

بر اساس مصوبه امروز کمیسیون قضایی، حبس یا بازداشت محکومان مالی موضوع تادیه مهریه و جرائم غیرعمد ممنوع است مگر در صورت اثبات ملائت مالی محکوم‌ٌعلیه و امتناع وی از پرداخت محکومٌ‌به.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز ( دوشنبه، 27 آبان ماه ) کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، جزئیات طرح الحاق سه تبصره به ماده ( 11 ) قانون محکومیت‌های مالی ( موضوع مهریه ) بررسی شد وبا توجه به اینکه کلیات ماده واحده در نشست هفته گذشته تصویب شده بود، در نشست امروز 3 تبصره یعنی 2 تبصره به ماده 7 و یک تبصره به ماده 11 قانون محکومیت های مالی الحاق شد.

بر اساس تبصره یک الحاقی به ماده 7 قانون محکومیت های مالی الحاق شد که بر اساس آن حبس یا بازداشت محکومان مالی موضوع تادیه مهریه و جرائم غیرعمد ممنوع است مگر در صورت اثبات ملائت مالی محکوم علیه طبق ضوابط این ماده و امتناع وی از پرداخت محکوم به.

همچنین عدم امکان وصوق تمام یا قسمتی از مهریه به تشخیص دادگاه می تواند از از مصادیق تبصره ماده 1130 قانون مدنی باشد و در واقع طلاق برای بانوان آسان تر می شود.

بر اساس تبصره 2 الحاقی به ماده 7 ماده 22 قانون حمایت خانواده مورخ 1391 لغو می شود.

همچنین طبق تبصره الحاقی به ماده 11 قانون محکومیت های مالی؛ در مورد افرادی که درحال حاضر در زندان هستند در موردی که دادگاه حکم به تقسیط مهریه کند و محکوم به هم به ماخذ سکه طلای باشد در صورتی که به دلیل نوسان شدید قیمت سکه در بازار به میزان 20 درصد باشد به صرف تقاضای محکوم علیه، حکم تقسیط مهریه، بدون نیاز به تشریفات رسیدگی به مدت دو سال به نسبتی که توسط رئیس قوه قضائیه در مورد اختلاف سکه قبل و بعد از نوسان، اعلام می‌شود تعدیل خواهد شد و این حکم مانع تقاضای تعدیل محکوم به از سوی طرفین طبق مقررات مزبور نخواهد بود.

نظرات کاربران

Parameter:438699!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین