صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

500705 1400/10/15 16:40:00
0.0 (0)

پایان بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس

نمایندگان در نشست علنی مجلس بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان را به پایان رسانده و ناظران مجلس در ستاد ملی جمعیت را انتخاب کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی صبح چهارشنبه (15 دی) مجلس شورای اسلامی  به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس، رأس ساعت 8 و 10 دقیقه و با حضور 198 نفر از نمایندگان آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه دستور کار صحن علنی را قرائت کرد که بررسی طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه، تقاضای تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری، طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و ادامه رسیدگی به طرح جهش تولید دانش بنیان از جمله موارد در دستور جلسه بود.

 

 مخالفت با کلیات طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه

«طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه» به عنوان نخستین دستور کار امروز صحن مطرح و کلیات آن مورد بررسی قرار گرفت. رئیس سازمان اداری استخدامی کشور ضمن اعلام مخالفت با این طرح گفت که «با روی کار آمدن دولت جدید به دنبال جبران خدمات به کارکنان دولت هستیم تا با اصلاح صورت گرفته بتوانیم رضایتمندی مردم را به دست آوریم.»

موافقان کلیات این طرح از جمله علی بابایی کارنامی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت که «معدل حقوق کارکنان قوه قضاییه به زیر 5 میلیون تومان رسیده و باید به این وضعیت رسیدگی شود.» مجید ناصری نژاد نیز در موافقت با کلیات این طرح گفت «کار قضات سنگین و طاقت‌فرسا است و کارکنان باید در رسیدگی پرونده‌ها به قضات کمک کنند.» حسن لطفی نماینده مردم رزن و درگزین نیز در توضیح نظر موافق خود به حقوق اندک قضات اشاره کرد و گفت که «این فوق‌العاده پرداخت 6 سال عملیاتی و اجرایی خواهد شد و بار مالی برای دولت ندارد.» علی آذری نماینده  مردم قوچان و فاروج  هم در موافقت با یادآوری اصول قانون اساسی گفت که «در قانون اساسی بر ضرورت توجه به معیشت کارکنان دستگاه قضا تأکید شده است.»

غلامحسین رضوانی در بیان مخالفت خود با کلیات طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه گفت «افزایش حقوق ها موجب تورم می‌شود» مهدی طغیانی نیز اعلام کرد که «قدرت خرید همه کارکنان کاهش یافته و مشکلات پیش آمده تنها مختص قشر خاصی از کارمندان نیست.» محمدتقی نقدعلی نیز در مخالفت با کلیات این طرح گفت «چنین طرحی بار مالی به دولت تحمیل می‌کند.»

در نهایت و پس از ایراد نظرات موافقان و مخالفان، کلیات طرح تعیین فوق العاده خاص کارکنان قوه قضائیه تصویب نشد.

 

انتخاب ناظران مجلس در ستاد ملی جمعیت

انتخاب اعضای ناظر مجلس در ستاد ملی جمعیت از دو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی دیگر دستور کار امروز مجلس بود که بر این اساس؛ زهره سادات لاجوردی و فاطمه رحمانی انتخاب شدند.

 

پایان بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان

ادامه رسیدگی به «طرح جهش تولید دانش بنیان» دستور کار دیگر امروز مجلس بود. نمایندگان در نشست امروز مواد 12 تا 20 را بررسی و به تصویب رساندند البته تعدادی از مواد این طرح از جمله ماده 10 و 17 برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شده است. بر همین اساس، نمایندگان طبق ماده 12 طرح نام برده «استانداران را موظف کردند منابع استانی و اختیارات خود را با اولویت تقویت فعالیت های نوآورانه در استان به کار گیرند.»

نمایندگان همچنین با هدف توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت، صنایع و واحدهای تولیدی، مشوق‌هایی را برای انعقاد قراردادهای تحقیق و توسعه‌ای میان صنایع تولیدی با دانشگاه را تعیین کردند. تأسیس سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری وابسته به هیات امنای دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و پژوهشی، جهاددانشگاهی و پارک های علم و فناوری نیز با موافقت نمایندگان در جریان بررسی طرح جهش تولید دانش بنیان  به تصویب رسید.  همچنین در راستای توسعه صنایع دانش بنیان مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر، صنایع پرمصرف موظف به تامین یک درصد از برق موردنیاز سالانه خود از طریق احداث نیروگاه های تجدیدپذیر شدند.

تعیین مشوق‌های مالی برای ترغیب بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در طرح های مصوب شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان از دیگر مواد مصوب طرح جهش تولید دانش بنیان بود که با اعلام نظر موافق نمایندگان به تصویب رسید. ‌معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزارتخانه های ذیربط نیز به عنوان مسئول پیگیری اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان تعیین شدند.

 

ناطقان میان دستور

در ادامه نشست اسامی ناطقان میان دستور از سوی علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رییسه مجلس اعلام شد که بر این اساس فاطمه رحمانی نماینده مشهد و کلات، علیرضا پاک فطرت نماینده شیراز و زرقان، مجتبی بخشی پور نماینده اسلام آباد غرب، حسین امامی راد نماینده چناران ، طرقبه و شاندیز و مجتبی ذوالنوری نماینده قم به بیان دغدغه‌های ملی و منطقه‌ای پرداختند.

رحمانی: تحول ساختار اداری در اولویت قرار گیرد

پاک‌فطرت: تدوین قانون تعارض منافع در حوزه مشاغل باعث کاهش بی‌عدالتی‌ها می‌شود

بخشی‌پور: اکثر شهرداری ها در آستانه ورشکستگی هستند

امامی راد:برخی دولتمردان به جای تعامل روزه تغافل با مجلس گرفته‌اند

ذوالنوری:حماسه ۹ دی ۸۸ خون جدیدی در رگ جریان انقلاب تزریق کرد

 

تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

روح اله متفکرآزاد در ادامه نشست علنی امروز تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

 

تذکرات شفاهی

- نباید با آبروی دانشجویان پزشکی بازی کرد/با اشتباه سازمان سنجش برخورد شود

نصراله پژمان‌فر در تذکری به وضعیت پیش آمده برای دانشجویان پزشکی اشاره کرد و گفت: به جای بازی با آبروی دانشجویان و اذیت آنها باید با اشتباه کننده در سازمان سنجش برخورد کرد.

- سازمان سنجش مستندات ادعای تقلب در کنکور پزشکی را ارائه کند

احمد نادری نیز در تذکری از عملکرد سازمان سنجش در ارتباط با دانشجویان رشته پزشکی و ادعای تقلب آن ها در آزمون انتقاد کرد و گفت: این موضوع باید در کمیسیون آموزش و اصل 90 پیگیری شود.

- بودجه سال ۱۴۰۱ بدون پشتوانه علمی و منطق اجتماعی ارائه شده است

علی بابایی کارنامی با برشمردن برخی ایرادات لایحه ارائه شده بودجه ۱۴۰۱ توسط دولت در تذکری، گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ بدون پشتوانه علمی و منطق اجتماعی ارائه شده است.

- هیچ مبلغی خلاف قانون از مس کرمان جابه جا نشده است

محمدرضا پورابراهیمی در خصوص اقدامات خلاف منافع مردم کرمان توسط مدیرعامل شرکت ملی مس، تذکری داد و گفت: تصمیماتی مغایر منافع و قوانین توسط شرکت ملی مس در دستورکار قرار گرفته است، وزیر صمت چه حقی دارد که تصمیم می‌گیرد و 500 میلیارد منابع را بدون مجوز و قانون جا به جا می‌کند، در حالی که این پول برای سهام عدالت بازنشستگان و مردم است.

علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: هیچ مبلغی خلاف جابه جا نشده است و به اندازه درصدی که در قانون آمده است قرار شد مسئولیت اجتماعی که تا به امروز عمل نشده است عمل شود.

- ضرورت تعیین تکلیف وضعیت زمین چمن مصنوعی کردکوی و سالن تختی بندر ترکمن

عبدالجلال ایری نیز در تذکری خطاب به وزیر ورزش، خواستار تعیین تکلیف وضعیت زمین چمن مصنوعی کردکوی و همچنین سالن تختی بندر ترکمن شد.

- رئیس جمهور به وعده خود برای استفاده از اهل سنت در میان پست های سیاسی عمل نکرد

جلیل رحیمی جهان آبادی در ادامه با اشاره به قول‌های که رئیس جمهور در استفاده از اهل سنت در پست های سیاسی داده بود، در تذکری گفت: آقای نیکزاد، آقای امیرآبادی و صولت مرتضوی در ایام انتخابات هنگام مذاکره با اهل سنت حضور داشتند و برای احیای حقوق اهل سنت تلاش کردند، اما تاکنون کاری صورت نگرفته است.

- وزارت جهاد کشاورزی فکری برای حل مشکلات صیادان گیلانی کند

احمد دنیامالی در تذکری با بیان مشکلات صیادان در استان گیلان گفت: وزارت جهاد کشاورزی فکری برای حل مشکلات صیادان گیلانی بکند.

- وزیر صمت بر قیمت ها نظارت کند/نارضایتی روستاییان از نبود اینترنت و ضعف آنتن تلفن همراه

حسن همتی همچنین در تذکری با اشاره به ضرورت نظارت وزیر صمت بر قیمت کالاها، گفت: مردم روستاها از نبود اینترنت و ضعیف بودن آنتن تلفن همراه ناراحت هستند.

- خبر حذف ارز ترجیحی قیمت نهاده های دامی را به ۱۱ هزار تومان افزایش داده است

حسین محمدصالحی نماینده مردم فریدن در مجلس نیز در تذکر شفاهی از افزایش قیمت نهاده های دامی به دنبال قوت گرفتن حذف ارز ترجیحی خبر داد.

 

 پایان نشست 15 دی ماه

علی نیک زادثمرین راس ساعت 12 و 11 دقیقه زنگ پایان نشست مجلس را به صدا درآورد و گفت: نشست آتی صحن روز یکشنبه (19 دی ماه) ساعت 7 و 45 دقیقه با ادامه دستور کار هفتگی مجلس برگزار خواهد شد.

نظرات کاربران

Parameter:500705!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر