صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
408438 1398/02/17
0.0 (0)

هاشمی:

جای شبکه‌ای نظام‌مند قابل پایش در تعیین تعرفه‌های پزشکی خالی است

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، تعیین عادلانه تعرفه‌های پزشکی را در گروی تامین زیرساخت‌های لازم برای ایجاد شبکه‌ای نظام‌مند، قابل پیش‌بینی، پایش و گزارش‌دهی در این حوزه دانست.

همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با وجود انتقاد جامعه  پزشکی نسبت به نحوه افزایش تعرفه‌های پزشکی و اظهارنظر رئیس سابق سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه رسیدن به تعرفه‌های واقعی غیرممکن است و اگر بخواهند تعرفه‌ها را عادلانه کنند به سال‌ها زمان نیاز است، گفت: منظور از تعرفه‌های عادلانه، عدالت به معنای مطلق نیست، بلکه بدین معناست که باید برای ساماندهی این بخش زیرساخت‌های لازم در جهت ایجاد شبکه‌ای نظام‌مند، قابل پیش‌بینی، پایش و گزارش‌دهی فراهم شده که مشمول زمان شود.

اجرای مطلوب مصوبات و بخشنامه‌های حوزه سلامت منوط به ایجاد شبکه نظارتی دقیق است

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بازرسی و نظارت عنصر اصلی برای عادلانه کردن تعرفه‌های پزشکی است و برای اینکه بتوانیم یک مصوبه یا بخشنامه‌ای را به صورت مطلوبی اجرا کنیم، لازم است که شبکه نظارتی دقیقی داشته باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: این شبکه نظارتی باعث می‌شود تا متخلفان را به موقع شناسایی کرده و به سازمان‌های ذیصلاح و قوه قضائیه معرفی کنیم و در عمل یک چرخه مناسب اجرایی-نظارتی را ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: موضوع تعرفه‌ها سالهاست که مورد بحث بوده است، ضمن اینکه در این حوزه گام به گام در حال رسیدن به شرایط نسبتا خوبی هستیم، همچنین این نکته حائز اهمیت است که هم تعیین تعرفه‌های پزشکی، پیراپزشکی و خدمات مرتبط با آنها و هم قیمت‌گذاری داروها باید از پویایی لازم در بستر زمان برخوردار باشد.

قیمت‌گذاری معکوس بهترین روش برای قیمت‌گذاری در حوزه سلامت است

هاشمی خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم به صورت سخت و مطلق با موضوع تعرفه‌ها برخورد کنیم، چرا که شاید لازم باشد نرخ کالایی را چند بار در سال تغییر دهیم، به این دلیل که شرایط مختلفی از جمله تورم، درآمد مردم و یارانه‌هایی که برای این محصولات لحاظ می‌شود، بر قیمت‌گذاری‌ها اثرگذار است، بنابراین نباید اصراری بر ثبات قیمت‌ها در طول یک‌ سال وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: اگر شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش برود، می‌‎توانیم برمبنای قیمت‌گذاری معکوس هم اقدام کنیم، به این صورت که قیمت یک دارو یا خدمت را کاهش دهیم، کمااینکه در بسیاری از کشورها این روش بکار گرفته شده است.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: همیشه نباید قیمت‌گذاری‌ها صعودی باشد، بلکه گاه می‌توانیم به نفع مردم نرخ تعرفه‌ها یا داروها را کاهش دهیم تا مانع از تحمیل فشار اقتصادی بر مردم شویم./

 پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:408438!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین