صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

437670 1398/08/20 14:54:58
0.0 (0)

خاتمی:

ثروت‌اندوزی برخی در سایه خلاء‌های قانونی/ برای جلوگیری از فرار مالیاتی قوانین موثر تصویب شود

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس، گفت: اگر قرار است بودجه بر اساس مالیات تدوین شود باید برای جلوگیری از فرار مالیاتی بیش از ۴۰ هزار میلیاردی و برخی معافیت‌های مالیاتی غیر مؤثر، قوانین لازم تصویب شود و همچنین بستر لازم و سامانه‌های مورد نیاز مهیا شود.

سیدمرتضی خاتمی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص لایحه بودجه ۹۹، گفت: تدوین بودجه بدون نفت یک تکلیف براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است‌ البته این امر باید در طول سال‌های گذشته و به تدریج صورت می‌گرفت اما شجاعت لازم برای این حرکت وجود نداشت و اینک به جهت اضطرار باید نسبت به انجام این کار اقدام کرد‌.

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی افزود: بخش قابل توجه بودجه دولت مربوط به پرداخت حقوق و کمک به صندوق‌های بازنشستگی است و پرداختی دولت در این رابطه بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بوده و این درحالی است که کل مالیات دریافتی نصف این عدد است.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد بودجه بر اساس مالیات تدوین شود باید برای جلوگیری از فرار مالیاتی بیش از ۴۰ هزار میلیاردی و برخی معافیت‌های مالیاتی غیر مؤثر، قوانین لازم تصویب شود و از سویی بستر لازم و سامانه‌های مورد نیاز مهیا شود.

خاتمی گفت: پس از التهابات و تورم های شدید، در تدوین بودجه باید تامین  معیشت مردم، رونق تولید و تولید صادرات محور مد نظر قرار گیرد و اگر قرار است سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه افزایش یابد، باید رونق ایجاد شود زیرا در شرایط رکود ممکن است شاهد کاهش درآمدهای مالیاتی باشیم.

وی یادآور شد: تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی ثروت نیز می تواند ضمن کاهش التهابات‌، سوداگران را کنترل کرده و افزایش مالیات را در جهت منافع ملی به همراه داشته باشد البته افرادی که با معاملات مکرر و سوداگری، ثروت کسب می‌کنند، هم باید کنترل شوند و هم مالیات پرداخت کنند.

نائب رئیس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی افزود: حقوق بگیران یعنی کارمندان، معلمان و بازنشستگان که حقوق متوسطی دارند قبل از دریافت حقوق مالیات می پردازند اما برخی یا فرار مالیاتی دارند و یا در سایه خلاء قانونی ثروت اندوزی می‌کنند و مالیات پرداخت نمی کنند بنابراین می‌توان با اخذ مالیات از ثروت اندوزان، اخذ مالیات از حقوق بگیران را به تدریج حذف کرد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:437670!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون