صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
436390 1398/08/12
0.0 (0)

توضیحات نمایندگان درباره گزارش کمیسیون آموزش درمورد پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد

نمایندگان مجلس در خصوص گزارش کمیسیون آموزش در موضوع پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد توضیحاتی را ارائه کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه، 12 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی بدون در نظر گرفتن رتبه و سطح علمی افراد ارائه دادند.

سیدعلی ادیانی ضمن اشاره به موضوع پذیرش خارج از نوبت دانشجو در سال 97 توسط دانشگاه آزاد در برخی رشته ها و گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: در سال 97 پس از پذیرش دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی مشکلات عدیده‌ای برای برخی از عزیزان و داوطلبان ایجاد شده است، اسامی برخی از دانشجویان حذف شد و دانشگاه با حذف نام تعدادی از دانشجویان از ثبت‌نام آنها هم ممانعت کرده است.

از جزیره‌ای بودن جذب دانشجو باید جلوگیری شود

وی ادامه داد: خوشبختانه مجلس به این موضوع ورود کرده است؛ مردم نگران بودند و موضوع حق‌الناس مطرح است و ایجاد حق من غیر حق برای افرادی حاصل شد که که ذی‌حق بودند؛ این اقدام مجلس و گزارش کمیسیون آموزش راهگشا است.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش کمیسیون آموش درباره پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد گفت: علاوه بر خسارت‌های مادی، خسارت‌های معنوی و حیثیتی مردم باید جبران شود.

ادیانی ادامه داد: باید کمیسیون آموزش در خصوص شیوه سنجش و پذیرش توضیحاتی بدهد، شیوه سنجش و پذیرش را باید یکپارچه کنیم و از جزیره‌ای بودن جذب دانشجو باید جلوگیری شود. آیا به میزان مدرک‌هایی که می‌دهیم متخصص داریم؟ جذب دانشجو باید متناسب با نیاز کشور باشد.

گزارش کمیسیون آموزش بازدارنده نیست

همچنین محمد محمودی شاه نشین ضمن عذرخواهی از داوطلبان و خانواده‌های آنها که پس از پذیرش نتوانستند در دانشگاه ثبت‌نام کنند، گفت: کمیسیون آموزش گویا صورت مسئله را پاک کرده است و خواستار بازگشت موارد واریزی و پرداخت هزینه شده است. گزارش کمیسیون در بند 3 و 4 درخواست همکاری سازمان سنجش را توصیه می‌کند در صورتی که کمیسیون باید شیوه سنجش و پذیرش در دانشگاه آزاد را متذکر شود.

نماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در توضیحات کمیسیون آموزش درباره پذیرش خارج از نوبت دانشجو در دانشگاه آزاد فقط در بند (5) کمیسیون برخورد با متخلفان را خواستار شده است. گزارش کمیسیون توجیه دانشگاه است و این گزارش بازدارنده نیست. این کار دانشگاه موجبات بی‌اعتمادی مردم و سرشکستگی حدود 600 نفر از جوانان کشور را فراهم کرده است.

خسارت مادی آسان‌ترین شیوه پرداخت خسارت است

احد آزادی خواه ضمن اشاره به موضوع گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی در سال 97 گفت: 600 نفر از خانواده‌ها از این موضوع متأثر شده‌اند و من از خانواده‌ها عذرخواهی می‌کنم.

وی افزود: اینکه اشتباه فردی در دانشگاه موجب این اتفاق بزرگ بشود بسیار موضوع مهمی است، چرا باید با سهل‌انگاری افراد این تخلف پرحجم ایجاد شود، چرا باید این اتفاق بیفتد، اسباب این اتفاق باید پیدا شود.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بند (2) گزارش کمیسیون آموزش درباره پذیرش خارج از ظرفیت دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد: در بند دوم این گزارش خسارت مادی مطرح شده است اما خسارت حیثیتی، اجتماعی، روحی و روانی باید جبران شود، خسارت مادی آسان‌ترین شیوه پرداخت خسارت است اما خانواده‌ها در این زمینه‌ آسیب دیده‌اند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:436390!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون