صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
حسن بیکی با اشاره به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی مطرح کرد؛

توانایی دستیابی به غنی‌سازی 20 درصد تنها ظرف یک هفته

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی در چارچوب معاهدات سازمان ملل اقدام به کاهش تعهدات برجامی خود کرده است، گفت: دنیا از تک‌قطبی خارج شده و آنها باید بپذیرند در صورت عدم اجرای تعهدات برجامی، خسارات هنگفتی به بار خواهند آورد.

ابوالفضل حسن‌بیکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران و تأثیر آن بر رفتار اروپایی ها گفت: چارچوب برجام پیش بینی کرده که اگر یکی از اعضای 1+5 از برجام خارج شود، جمهوری اسلامی مجاز به کاهش تعهدات تا جایی است که حتی می تواند در صورت عدم وجود منفعت برای کشورمان، اجرای این تعهدات را به صفر رسانده و از برجام خارج شویم و سازمان ملل نیز نمی تواند تحت هیچ شرایطی تحریم های قبل از برجام را به ما تحمیل کرده و ذیل فصل هشت برویم.

کاهش تعهدات برجامی در چارچوب معاهدات سازمان ملل است

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در جریان کاهش تعهدات برجام دو هدف را دنبال می کنیم، عنوان کرد: نخست اینکه در چارچوب معاهدات سازمان ملل حرکت کنیم و نکته دیگر اینکه افکار عمومی در سطح بین المللی را نسبت به چهره خبیث آمریکایی ها آگاه می کنیم تا به این جمع بندی برسند که آمریکایی ها نمی توانند کدخدای دنیا باشند و تک قطبی بودن جهان منتفی شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری، آمریکا در حال افول است تا جایی که به سمت فروپاشی اقتصادی و سیاسی آنها خواهد انجامید، اظهار  داشت: مردم آمریکا نیز باید افق آینده کشور خود را با مسئولان بی لیاقت خود درک کنند.

ابوالفضل حسن بیکی

حسن بیکی همچنین اقدامات ایران در حوزه برجام را با ظرافت و در جهت تأمین منافع ملی بر مبنای حکمت، عزت و مصلحت دانست و افزود: اروپایی ها در تصمیم گیری های آینده خود متوجه خواهند شد که ضرر جبران ناپذیری را در مقطعی که با آمریکایی ها هماهنگی داشتند دیده اند و منافع ملی و موقعیت اقتصادی آنها به خطر افتاده و بیش از اینها به خطر خواهد افتاد.

دنیا نیازمند انرژی ایران است

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه جهان چند قطبی شده و دنیا به سمت توسعه پیش می رود، ابراز داشت: تحقیقا جهان نیازمند انرژی منطقه بوده و لاجرم مکلف می شود انرژی ایران را خریداری کند لذا نمی توانند خرید نفت ایران را به صفر برسانند.

وی در ادامه اقدامات ایران را هشداردهنده خواند و افزود: در برجام بندی داشتیم که طرف مذاکره مکلف است در حوزه تحقیقات ایران را حمایت کند که هیچ کشوری در این زمینه با ما همکاری نکرد به جز کشور چین که به صورت محدود وارد عرصه شد اما امروز دانشمندان جوان ایرانی بر مبنای علم روز و بومی سازی اقداماتی انجام داده اند که به تکنولوژی تولید سانتریفیوژهای نسل 6 و 8 نیز دست یافته اند که برای آمریکا و اروپا غیرقابل تصور است.

کاهش تعهدات برجامی مقابل چشمان بازرسان آژانس

حسن بیکی در ادامه با بیان اینکه با سانتریفیوژ نسل 8 می توانیم غنی سازی 20 درصد داشته باشیم، عنوان کرد: یعنی اگر آب سنگین اراک را راه اندازی کنیم، با علم و ابزار سانتریفیوژ نسل 6 و 8 به سرعت می توانیم تولیدات را به جایی برسانیم که در هر مقطعی تصمیم به غنی سازی 20 درصد بگیریم و تنها یک هفته زمان می برد.

این عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ادامه داد: آمریکایی ها منتظر بودند جمهوری اسلامی ناظران سازمان ملل را از سایت های هسته ای خارج کند که ما این کار را نکردیم و جلوی چشم آنها کاهش تعهدات برجامی را انجام می دهیم و آنها نیز تأیید می کنند ایران بدون کمک اعضای 1+5 کار پژوهش هسته ای را پیش برده است.

وی در ادامه با بیان اینکه اروپایی ها نتوانستند 11 بند تعهد شده و 15 بند خواسته ایران را اجرا کنند اما جمهوری اسلامی در هیچ کجا با مشکل مواجه نشد و هم اکنون پول ما تأمین شده، نفت به فروش می رسد و حمل و نقل دریایی و هوایی انجام می شود، اذعان داشت: طبق آمار صادرات و واردات از بنادر جمهوری اسلامی بین 7 تا 12 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته که این آمارها برای آمریکا و اروپا غیرقابل تصور است از این رو اروپا به دنبال متقاعد کردن آمریکا بوده چرا که منافع خود را از طریق ایران تأمین می کنند.

کاهش تعهدات برجامی کشورهای اروپایی را زمین‌گیر می‌کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی انتظار اضافه ای از اروپایی ها نداشت، خاطرنشان کرد: شرایط اروپا به شدت شکننده شده و تظاهرات و نا آرامی های مدنی در فرانسه، دولت این کشور را با مشکل روبرو کرده همچنین شکست احزاب قدرتمند آلمان در انتخابات اخیر را شاهد هستیم و از سوی دیگر مقاومت مردم در انگلیس، دولت این کشور را فلج کرده است و سایر کشورهای اروپایی نیز با واسطه و بی واسطه در امورات اقتصادی و اقدامات اجرایی خود با مشکل مواجه شده است لذا قدرت اروپا نسبت به گذشته کاهش یافته و کاهش تعهدات برجامی ایران به این موضوع دامن خواهد زد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:428939!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون