صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
407760 1398/02/14
0.0 (0)

کریمی:

تلقی عوارض شهرداری ها به عنوان مالیات صحت ندارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری ها افزایش یافته است، گفت: تلقی عوارض شهرداری ها به عنوان مالیات صحت ندارد.

علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به طرح مباحثی مبنی بر اینکه در گزارش کمیسیون اقتصادی درباره مالیات بر ارزش افزوده عوارض شهری را به عنوان مالیات تلقی کرده اند، گفت: در قانون قبلی مالیات بر ارزش افزوه فصل عوارض و مالیات مجزا از یکدیگر بود، اما در قانون جدید تمام این موارد با یکدیگر در یک بخش درج شده است که در این راستا توزیع درآمد برای دولت به عنوان مالیات و توزیع درآمد برای شهرداری ها به عنوان عوارض در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تحولی مثبت به نفع شهرداری ها در لایحه مالیات بر ارزش افزوده شکل گرفته است، افزود: در قانون قبلی یک سوم مالیات و عوارض به شهرداری ها پرداخت می شد، اما در لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده این رقم به 50 درصد افزایش یافته است که این تحولی مثبت در راستای حمایت از شهرداری ها است.

مالیات

 

سازمان امور مالیاتی عوارض و مالیات شهرداری ها را مستقیم به حساب آنها واریز می کند

وی ادامه داد: به لحاظ نوع نگارش موضوع عوارض پیش از این فصلی مجزا داشت، اما در لایحه جدید مالیات و عوارض در یک فصل و به صورت یکپارچه عنوان شده است، لذا این موضوع که عوارض شهرداری ها به عنوان مالیات تلقی می شود، صحت ندارد.

آنچه که در لایحه مالیات بر ارزش افزوده رخ داده تغییر در چینش و نگارش مواد مربوط به عوارض است و از لحاظ ماهیت تغییری در این بخش رخ نداده و شرایط برای شهرداری در این لایحه بهتر شده است

کریمی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی تمام مبالغ عوارض آلایندگی و مالیات بر ارزش افزوده را وصول و سپس بین دستگاه ها توزیع می کند، تاکید کرد: سازمان امور مالیاتی مبالغی را که مربوط به شهرداری ها بوده را مستقیم به حساب آنها واریز می کند که بخشی از این مالیات بین سازمان شهرداری ها و دهیاری ها توزیع می شود.

شرایط شهرداری ها در لایحه مالیات بر ارزش افزوده بهتر شده است

وی افزود: آنچه که در لایحه مالیات بر ارزش افزوده رخ داده تغییر در چینش و نگارش مواد مربوط به عوارض است و از لحاظ ماهیت تغییری در این بخش رخ نداده و شرایط برای شهرداری در این لایحه بهتر شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در تمام مراحل بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده نماینده وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در جلسات کمیسیون حضور داشتند، تصریح کرد: وزیر کشور، رییس شورای عالی استان ها و شهردار تهران در جلسات کمیسیون اقتصادی حضور یافته و نقطه نظرات خود را مبسوط عنوان کرده اند و در صحن علنی مجلس نیز نماینده دولت می تواند نظر خود را در این باره اعلام کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:407760!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین