صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس
439778 1398/09/17
0.0 (0)

تقدیم لایحه بودجه 99 به مجلس در جلسه صبح 17 آذر

رئیس جمهور در جلسه علنی امروز صبح مجلس حضور یافت تا لایحه بودجه 99 کل کشور را به مجلس تقدیم کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز ( یکشنبه 17 آذر ماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 14دقیقه و با حضور  195نفر از نمایندگان آغاز شد که تقدیم لایحه بودجه سال 1399 کل کشور توسط دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار داشت.

در همین راستا حسن روحانی به همراه جمعی از اعضای کابینه همچون محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، زنگنه وزیر نفت، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، ابتکار معاون رئیس جمهور، امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در صحن علنی حضور یافت.

رئیس جمهور در جریان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ تاکید کرد که بودجه سال آتی، بودجه استقامت و مقابله با تحریم خواهد بود.

وی پس از سخنرانی خود در جلسه علنی صبح، متن لایحه بودجه کل کشور سال 99 را به دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

دکتر لاریجانی گفت: از رئیس جمهور محترم که گزارشی را درباره لایحه بودجه سال آینده ارائه کرده و همچنین از اعضای دولت که در نشست امروز حضور یافتند، تشکر می کنیم.

در ادامه جلسه، نمایندگان گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به مجلس درخصوص "رد طرح استفساریه بند 7 ماده 71 قانون تشکیلات و وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران" را مورد بررسی قرار دادند و نهایتاً با اصل طرح مذکور با 101 رأی موافق، 79 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

بنابر این گزارش در این استفساریه پیش بینی شده که بند 7 ماده 71 قانون انتخابات شوراها، شامل تشکیل شوراهای محلی نیز شود. همچنین این استفساریه در راستای معتبر کردن خلأ قانونی و ایرادات وارده از سوی دستگاه های نظارتی درخصوص قانونی شدن شورای محلی بود تا شورایاری ها در تهران و کلانشهرها جنبه قانونی پیدا کنند، اما مجلس با آن مخالفت کرده و از دستور کار مجلس خارج شد.

این گزارش می افزاید: بند 7 ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران عبارت است از: اقدام درخصوص تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونی های تولیدی و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذی ربط.

نمایندگان همچنین در جریان بررسی لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با 118 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده (5) این لایحه آمده است: نرخ عوارض نوسازی موضوع ماده (2) قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 7/9/1347 با اصلاحات و الحاقات بعدی هر سال به میزان 2.5 درصد ارزش معاملاتی موضوع صدر ماده (64) قانون معافیت‌های مستقیم مصوب 13/2/1366 با اصطلاحات و الحاقات بعدی آخرین تقویم تعیین می‌گردد.

در تبصره ماده (5) نیز ذکر شده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یک سال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند مشمول بخشودگی جرائم عوارض می‌شوند.

سپس درخواست دو فوریت برای بررسی طرح "اصلاح قانون نظارت بر مسافرت‌های خارجی کارکنان دولت" مطرح شد که نمایندگان ضمن عدم موافقت با بررسی آن به صورت دو فوریتی، با 112 رأی موافق، 45 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه با بررسی این طرح به صورت یک فوریتی موافقت کردند.

در جلسه امروز دو سوال ملی سیدقاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه از رضا اردکانیان وزیر نیرو درخصوص مدیریت علمی در منابع آب و برق و علت عدم توجه به تولیدکنندگان صنعت آب و برق و نیز دو سوال ملی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت از فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص عدم نظارت و سوءمدیریت شرکت بیمه ای و عملکرد زیاندهی شرکت سهامی بیمه ایران اعلام وصول شد.

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس؛  فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک؛  حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر؛  نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه و  عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر نیز ناطقان میان دستور جلسه امروز بودند.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس در جلسه امروز به محمود نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار و محمد محمودی شاه نشین نماینده مردم شهریار، قدس، ملارد در پی مصیبت‌های وارده تسلیت گفت.

پس از قرائت تذکرات کتبی به مسئولان اجرایی، عبدالرضا مصری زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه، 17 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 11 و 55 دقیقه به صدا درآورد.

نظرات کاربران

Parameter:439778!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین