صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

490045 1400/03/18 14:55:00
0.0 (0)

تصویب کلیات لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان در جلسه 18 خرداد مجلس/پرونده تخلف رئیس جمهور به قوه قضائیه ارسال شد

نمایندگان مردم در خانه ملت ضمن تصویب کلیات لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان، پرونده استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ را به قوه قضائیه ارسال کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی جلسه علنی امروز (سه شنبه 18 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف، راس ساعت 8 و 18 دقیقه و حضور 231 نفر از نمایندگان مردم در مجلس آغاز شد. رئیس مجلس در ابتدای جلسه یاد شهدای حمله تروریستی به مجلس را گرامی داشت و ضمن محکوم کردن این حمله تروریستی، به خانواده‌های معظم یکایک این شهدای عزیز تسلیت و تبریک گفت.

همچنین دکتر قالیباف درگذشت علی اکبر محتشمی پور نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در دوره های سوم و ششم مجلس را تسلیت گفت و برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت کرد.

دستور کار نخست امروز پارلمان، بررسی سوال ورناصری از وزیر نفت بود؛ نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس در ابتدای سوال خود، «علت عدم کنترل و بهره‌برداری از گازهای فلر» را از وزیر نفت جویا شد و در این باره توضیح داد: بیش از 20 سال از موضوع ساماندهی و جمع آوری گازهای فلر در وزارت نفت می گذرد، چرا کنترل و بهره برداری از گازهای فلر با وجود متقاضی بخش خصوصی جهت این پروژه‌ها تکمیل نشده است؟

وزیر نفت هم در پاسخ به سوال ورناصری با بیان اینکه  مهمترین کاری که در زمینه گازهای مشعل انجام گرفته احداث پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس است، توضیح داد: 3 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در آن شده و 56 میلیون مترمکعب ورودی این مجموعه است و 3.4 میلیون تن خوراک برای پتروشیمی‌ها تأمین می‌کند، این کار سال گذشته افتتاح شد. طرح دیگر جمع‌آوری گازهای مشعل در شرق کارون است که بخشی از آن به پتروشیمی بیدبلند خلیج فارس و بخشی به پالایشگاه گاز مارون می‌رود و هر دو در دست اجرا است.

علیرضا ورناصری نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس پس از استماع توضیحات وزیر نفت، از پاسخ‌های او با گذاشتن قید تشکیل کمیته‌ای مشترک بین کمیسیون انرژی، پدافند غیرعامل و وزارت نفت برای بررسی میدانی مشکلات، قانع شد.

جلال محمودزاده به عنوان دومین سوال‌کننده از وزیر نفت پشت تریبون قرار گرفت و سوال خود و کمال حسین پور درباره «دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در سطح کشور»، را اینگونه شرح داد؛ با وجود دارا بودن بیشترین ذخایر نفت و گاز، چرا مردم باید در شهرهای محروم و روستاها در صف های طولانی نفت سفید و گاز مایع انتظار بکشند؟ چه کسی مسئول این بی برنامگی‌هاست؟

وزیر نفت بار دیگر پشت تریبون قرار گرفت تا از عملکرد خود و وزارتخانه‌اش در مقابل سوال محمودزاده دفاع کند، او گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد روستاهایی که از گاز طبیعی بهره‌مند شدند، 2.5 برابر شد به نحوی که از 14 هزار روستا به آماری بالغ بر 35 هزار روستا رسیده ایم و بیش از 95درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند

نماینده مردم مهاباد در مجلس بعد از پایان توضیحات زنگنه وزیر نفت به سوال خود درباره «دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در سطح کشور»، با در نظر گرفتن پیش شرط تشکیل کارگروه مشترک برای بررسی این موضوع از پاسخ قانع شد.

در ادامه این گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درخصوص لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان بررسی شد و در نهایت پس از رای‌گیری نمایندگان مجلس با کلیات لایحه رتبه بندی معلمان به صورت دوشوری موافقت کردند.

بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در خصوص موارد اعلامی نقض اصول(77) و(125) قانون اساسی در موضوع سند 2030 به قوه قضائیه، دستور بعدی صحن علنی امروز بود که وکلای مردم در خانه ملت پس از استماع گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با ارسال پرونده استنکاف رئیس جمهور از اجرای قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ به قوه قضائیه با 182 رأی موافق، 13 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ساعت از 10 گذشته بود که علی نیکزاد با اتمام بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس براساس پروتکل‌های بهداشتی نیم ساعت تنفس اعلام کرد و این بار جلسه علنی پس از 30 دقیقه تنفس به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نایب رئیس مجلس آغاز شد.

بعد از آغاز مجدد صحن علنی، دستور به تذکرات کتبی نمایندگان به دولتمردان رسید که توسط روح اله متفکرآزاد قرائت شد.

همچنین نمایندگان، غلامحسین رضوانی را برای عضویت در هیات‌ سه ‌نفره اجرای‌ قانون اصلاح تبصره(4)ماده(95) قانون‌محاسبات ‌عمومی کشور، به عنوان عضو ناظر مجلس در این هیأت انتخاب کردند.

احمد امیرآبادی فراهانی، علیرضا سلیمی، عبدالکریم جمیری، عباس گودرزی و سید مهدی فرشادان ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز بودند.

در ادامه نشست علنی امروز طرح تبیین وضعیت شاخص های اقتصادی در پایان هر دولت اعلام وصول شد.

در نهایت عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز را ساعت 12 و 37دقیقه به صدا درآورد.

 

 

نظرات کاربران

Parameter:490045!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون