صفحه اصلی » قانون گذاری » دستور جلسات کمیسیون ها » هفتگی کمیسیون ها

427152 1398/06/03
0.0 (0)

تصویب موادی از لایحه حمایت از مالکیت فکری در کمیسیون فرهنگی

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برخی از مواد لایحه حمایت از مالکیت فکری را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، گزارش جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست امروز(یکشنبه ۳ شهریور) به شرح زیر است:

ادامه بررسی لایحه حمایت از مالکیت فکری در دستور کار قرار داشت و مواد 38، 39، 45 تا 55 لایحه مذکور بررسی و با اعمال اصلاحاتی به تصویب رسید.

بر اساس ماده ۳۸ مصوب در کمیسیون فرهنگی در خصوص آثار شنیداری-دیداری، کارگردان اصلی نمایشنامه یا فیلمنامه نویس، نویسنده متن گفت و گو و آهنگساز خاص همان اثر، پدیدآورندگان و نخستین دارندگان مشترک حقوق مادی آن هستند.

ماده ۳۹ نیز مقرر می دارد که حقوق مادی اثر اشتقاقی با رعایت حقوق پدید آورنده اثر اصلی متعلق به پدیدآورنده آن است.

بر اساس ماده ۴۵ قرارداد نشر در این قانون قرار دادی است که به موجب آن پدید آورنده یا دیگر دارندگان حقوق مادی حق تکثیر اثر و توزیع عمومی نسخه های آن را از طریق ابزار مکانیکی یا هر روش مورد توافق به شرایط معین به ناشر واگذار می‌کنند که وی شخصاً یا توسط دیگری و هزینه خود تکثیر و توزیع آن را انجام دهد.

تبصره این ماده مقرر می‌دارد که انعقاد قرارداد نشر به منزله این است که ناشر دارای حقوق انحصاری نشر اثر می باشد مگر اینکه به نحوه دیگری توافق شده باشد.

بر اساس تبصره ۲ انواع دیگر قراردادهای این شکل که از شمول تعریف مذکور خارجند مشمول قواعد عمومی قراردادها می‌باشند.

تبصره ۳ تاکید دارد نشر الکترونیکی قرار دادن داده در معرض عرضه از طریق رسانه های دیجیتال است که به دو گونه نشر بر حامل دیجیتال و نشر برخط تقسیم می شود.

بر مبنای ماده ۴۶ مصوب در کمیسیون در قرارداد نشر ذکر این موارد الزامی است: نام پدیدآورنده و دارنده حق، نام اثر، تالیف یا ترجمه بودن اثر، زمان و مهلت تحویل نسخه نهایی اثر به ناشر، چند جلدی بودن اثر، تعداد نوبت نشر و شمارگان در هر نوبت نشر، زمان محل و قلمرو توزیع، نحوه و شرایط پرداخت حق التالیف، تعیین ضمانت اجرای عدم تحویل نسخه نهایی اثر به ناشر.

تبصره این ماده تاکید دارد چنانچه در قرار داد نشر  تعداد نوبت نشر حداقل شمارگان انتشار اثر ذکر گردد اجازه انتشار فقط  برای یک نوبت فرض می‌شود و حداکثر شمارگان نیز مطابق نشر تعیین می گردد مگر اینکه از سایر مفاد قرارداد استفاده دیگری شود. ناشر ملزم است به منظور تعیین دقیق هر نوبت تنش و حداقل شمارگان منتشر شده در هر نشریه به هر ناشر و نسخه های منتشر شده اثر، بارکد ویژه اختصاص دهد.

بر اساس ماده ۴۷ ناشر ملزم است ظرف مدت شش ماه از زمان تحویل نسخه نهایی اثر را منتشر سازد مگر این که بر خلاف آن توافق شده باشد. چنانچه ناشر به دلیل موجه ظرف مهلت مقرر انتشار اثر اقدام نکند دارنده حق می تواند قرارداد را فسخ نماید. همچنین چنانچه عدم انتشار اثر مستند به دلیل موجه نباشد دارنده حق می تواند علاوه بر فسخ قرارداد خسارت وارده را نیز مطالبه نماید.

بر اساس ماده دیگری که تصویب شد چنانچه نوبت نشر به دفعات باشد و نسخه های چاپ شده در بازار کمیاب یا تمام شده باشد و ناشر نسبت به تجدید چاپ اثر اقدام ننموده باشد پدیدآورنده می تواند پس از انقضای چهار ماه از تاریخ مطالبه تجدید چاپ قرارداد را فسخ نماید.

نظرات کاربران

Parameter:427152!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون