صفحه اصلی » قانون گذاری » دستورجلسات صحن » روزانه مجلس
433055 1398/07/14
0.0 (0)

در جلسه علنی نوبت عصر چهاردهم مهر مقرر شد:

تشکیل کمیته ویژه مجلس برای بررسی حوادث روستای چنارمحمود

در جلسه علنی نوبت عصر چهاردهم مهر مقرر شد کمیته ویژه مجلس برای بررسی حوادث اخیر روستای چنارمحمود تشکیل شود.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی ؛  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه، 14 مهرماه) به ریاست دکتر علی لاریجانی ساعت 14 و 12 دقیقه و با حضور 195 نفر از نمایندگان آغاز شد.

ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده در دستور کار نخست قرار داشت.

نمایندگان با ماده (16) این لایحه موافقت کردند که به موجب آن مؤدیان مالیاتی مکلف شدند پس از وصول مالیات فروش و کسر مالیات پرداختی از خریدار یا کارفرما، مطابق مقررات به حساب سازمان واریز نمایند.

در ماده (16) این لایحه آمده است: مؤدیان مکلفند مالیات فروش موضوع این قانون را از خریدار یا کارفرما وصول کنند و پس از کسر مالیات پرداختی، مطابق مقررات به حساب سازمان واریز نمایند.

همچنین در تبصره ۱ ماده (16) نیز آمده است: سازمان می‌تواند با توافق مودیان مشمول این قانون مالیات متعلقه را همزمان با صدور صورتحساب به حساب سازمان نزد خزانه داری کل واریز نمایند. دستورالعمل اجرائی این تبصره، مشتمل بر فهرست مودیانی که مشمول این حکم می‌شوند و نحوه پرداخت مالیات متعلقه با پیشنهاد سازمان، به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارائی می‌رسد مالیاتی که به این ترتیب به سازمان پرداخت می‌شود، به حساب بستانکاری فروشنده منظور شده و برای خریدار، در صورتی که مصرف کننده نهایی نباشد، اعتبار مالیاتی به حساب می‌آید.

در تبصره ۲ این ماده نیز ذکر شده است: گمرک جمهوری اسلامی ایران مکلف است مالیات کالاهای وارداتی را در زمان ترخیص قطعی، و مالیات کالاهای متروکه را قبل از ترخیص نهایی، وصول و به صورت برخط به حساب سازمان واریز کند. گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است ضمن درج اطلاعات پرداخت در پروانه‌های گمرکی و یا فرم های مربوطه امکان دسترسی برخط سازمان به پایگاه‌های اطلاعاتی ذی ربط را فراهم نماید. گمرک مکلف است در ورود موقت، و ورود موقت برای پردازش، تضمینات لازم را براساس مقررات تبصره ماده (۵۳) قانون امور گمرکی اخذ نماید.

در تبصره 4 این ماده آمده است: واردکنندگان خدمت مکلفند مالیات متعلقه را محاسبه و طبق مقررات این قانون پرداخت نمایند. چنانچه محل ارائه خدمت و مصرف آن در خارج از کشور باشد، مشمول این حکم نخواهد بود.

همچنین در ادامه نمایندگان با 148 رأی موافق، 13 رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه با ارجاع تبصره های (3) و (5) ماده 16 این لایحه به کمیسیون در راستای بررسی بیشتر موافقت کردند.

در تبصره‌ ‌های 3 و 5 ماده (16) آمده است:

تبصره 3- واردکنندگان کالا از مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی مکلفند کالاهای مزبور را به گمرک اظهار نمایند. گمرک موظف است از قسمتی از کالاهای اظهار شده که به موجب بند «ب» ماده (۹۰) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب 10/11/95 «تولید داخل» محسوب می شود، فقط مالیات، و از قسمت باقیمانده که کالای وارداتی محسوب می شود، مالیات و حقوق ورودی دریافت و به حساب سازمان واریز کند.

تبصره 5-  مالیات آب، برق و گاز با توجه به مالیات مندرج در صورتحساب (قبوض) مصرف کنندگان و همچنین نفت تولیدی و فرآورده های نفتی وارداتی و تولیدی، فقط یک بار در انتهای زنجیره تولید و توزیع آنها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران (بابت و فرآورده اصلی و سوخت‌های هوایی)، شرکتهای پالایش نفت (بابت سایر فرآورده های تولیدی) و شرکت‌های دولتی تابع ذی ربط وزارت نفت و شرکت‌های گاز استانی و شرکت‌های تابع ذی ربط وزارت نیرو و شرکت‌های توزیع برق، آب و فاضلاب شهری و روستایی استانی بر مبنای قیمت فروش مصوب داخلی محاسبه، وصول و به حساب سازمان نزد خزانه واریز می‌گردد.

نمایندگان با ماده (17) این لایحه موافقت کردند که در آن ذکر شده: کلیه کارفرمایان موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده (۲۹) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران موظفند اطلاعات مربوط به قراردادهای پیمانکاری را حداکثر تا یک ماه پس از انعقاد قرارداد در سامانه مؤدیان ثبت نمایند. در غیر این صورت، سازمان مکلف است با رعایت ماده (۹) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان اطلاعات ثبت شده توسط پیمانکاران در سامانه مذکور را مورد قبول کارفرما تلقی نماید.

در ماده (18) که مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت، آمده است: وزیر امور اقتصاد و دارایی مجاز است با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور مدت دوره مالیاتی را برای هر گروه از مودیان 2 یا یک ماه تعیین نماید؛ مشروط بر آن که تغییرات مذکور حداقل سه ماه قبل از شروع دوره مالیاتی، از طریق سامانه مؤدیان، پایگاه اطلاع رسانی سازمان و حداقل یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار اطلاع رسانی عمومی شود.

تبصره - در صورتی که شروع با خاتمه فعالیت مؤدی در خلال یک دوره مالیاتی باشد، زمان فعالیت مؤدی طی دوره مربوط، یک دوره مالیاتی تلقی می‌شود.

در ماده (19) این لایحه نیز که به تصویب نمایندگان رسید، آمده است: الف- سازمان می‌تواند برای اشخاص حقیقی که بیش از یک نوع واحد مشمول مالیات بر ارزش افزوده در یک مکان یا مکان‌های متعدد دارند، در سامانه مؤدیان کارپوشه واحد ایجاد کند به مودیانی که دارای واحد مشمول مالیات بر ارزش افزوده در شعب متعدد هستند، مکلفند از یک کارپوشه واحد در سامانه مؤدیان استفاده کنند.

پ- در مشارکت‌های مدنی، اعم از اختیاری و قهری، اشخاص حقیقی در هر واحد مشمول مالیات مکلفند از بین خود یک نفر را به عنوان نماینده واحد مشمول مالیات انتخاب کنند. تمامی تکالیف مالیاتی واحد مشمول مالیات، از جمله ثبت‌نام و ثبت معاملات در سامانه مؤدیان و پرداخت مالیات توسط وی به نمایندگی شرکا انجام می‌شود. در غیر این صورت، سازمان موظف است دسترسی واحد مزبور به سامانه مؤدیان را قطع و پایانه فروشگاهی آن را مسدود نماید.

ت- برای مؤدیانی که مکان ثابت برای شغل خود ندارند، محل سکونت آنان، از لحاظ امور مالیاتی ملاک اعتبار است، در صورتی که مؤدی مکان‌های متعدد برای سکونت خود داشته باشد، مکلف است یکی از آنها را برای انجام تکالیف مالیاتی معرفی نماید. در غیر این صورت، سازمان یکی از مکان‌های سکونت مؤدی را برای انجام تکالیف مالیاتی انتخاب و به وی اعلام می‌کند.

نمایندگان در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده با ماده (20) این لایحه با 151 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 225 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده (20) این لایحه آمده است:  در مورد اشخاص حقوقی که منحل می‌شوند تا زمان ختم تصفیه، شخص حقوقی مزبور کماکان مؤدی محسوب می‌شود و مدیر یا مدیران تصفیه مکلف به انجام تکالیف مقرر در این قانون می‌باشند.

در ماده 21 این لایحه که با 137 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، چنین آمده: در انتقال یک واحد صنفی، شخص دارنده واحد صنفی تا اتمام انتقال، مسؤولیت اجرای مقررات و تمامی تکالیف دوره های مالیاتی مربوط از جمله صدور صورتحساب، ثبت معاملات در سامانه مؤدیان و سایر تکالیف قانونی را بر عهده دارد. خریدار مسؤولیتی در قبال تکالیف واحد صنفی قبل از اتمام انتقال ندارد؛ مگر این که به موجب سند رسمی این مسؤولیت را پذیرفته باشد.

تبصره- انتقال دهنده باید حداکثر ظرف مدت ده روز سازمان را نسبت به زمان اتمام فعالیت خود مطلع سازد. در صورت عدم اطلاع و شروع فعالیت توسط مؤدی جدید، در پرداخت مالیات و جریمه ها با وی مسؤولیت تضامنی خواهد داشت.

در ماده 22 این لایحه که به تصویب نمایندگان رسید، آمده است: مؤدی نسبت به مالیات مأخوذه ضامن است. مالیات جزء درآمد و اموال وی محسوب نمی گردد. سازمان برای وصول مالیات و جرایم متعلق نسبت به سایر طلبکاران به استثنای صاحبان حقوق نسبت به مال مورد وثیقه و مطالبات کارگران و کارمندان ناشی از خدمت، حق تقدم خواهد داشت.

در نشست علنی نوبت عصر امروز محمد خدابخشی با اشاره به حوادث اخیر در روستای چنار محمود شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری، گفت: با توجه به موضوعات مطرح شده در رابطه با ابتلای برخی از روستائیان به بیماری، لازم است که در این رابطه اقدامات مقتضی صورت گیرد.

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر خدابخشی گفت: در رابطه با حوادث اخیر شهرستان لردگان، نماینده محترم این منطقه تشریف آورده و توضیحات کافی ارائه شد البته به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفته شد که هرچه سریع تر کمیته ای را برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

در جلسه امروز همچنین محمد فیضی زنگیر نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین ؛ ابوالفضل حسن بیکی نماینده مردم دامغان؛ علی محمد مرادی نماینده مردم قروه و دهگلان؛ جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز و عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه نطق میان دستور قرائت کردند.

در نشست علنی نوبت عصر امروز "طرح تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان" ، " طرح تشکیل کمیسیون تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"، " طرح استفساریه تبصره 1 بند «د» ماده 87 قانون 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور" و " اصلاحیه دولت در خصوص لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری – صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی" اعلام وصول شد.

نظرات کاربران

Parameter:433055!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون