صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
382645 1397/10/25
0.0 (0)

در جریان سفر هیات پارلمانی ایران به سوریه مطرح شد؛

تشکیل کمیته مشترک نمایندگان ایران و سوریه برای تسریع در اجرای همکاری‌های راهبردی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تشکیل کمیته مشترک بین نمایندگان ایران و سوریه برای تسریع در اجرای همکاری های راهبردی خبر داد و افزود: رژیم صهیونیستی از مقاومت تحت الگوی ایران ضربه خورده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تشکیل کمیته مشترک بین نمایندگان ایران و سوریه برای تسریع در اجرای همکاری های راهبردی خبر داد و افزود: رژیم صهیونیستی از مقاومت تحت الگوی ایران ضربه خورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به سوریه که در پی تداوم مناسبات بین کشورمان و دمشق پس از بحران داعش انجام شد، امروز دوشنبه (24دیماه) با مقامات سیاسی این کشور دیدار و گفتگو کردند.

 جبهه ضد مقاومت در سراشیبی سقوط قرار دارد

ابتدا حشمت الله فلاحت پیشه، در دیدار با ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه با اشاره به اینکه هم اکنون سراشیبی جبهه ضد مقاومت بر همگان عیان شده است، گفت: این مهم در حالیست که جمهوری اسلامی ایران به عنوان رهبر جریان مقاومت در منطقه توانسته است اقدامات بی بدیلی  انجام دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین باید یادآور شد در عرصه سیاسی نیز جایگاه ایران کاملا مشخص و تعریف شده  و غیر قابل انکار است.

وی ادامه داد: مقامات سوری معتقد هستند که آمریکایی ها در عمل از سوریه خارج خواهند شد و نوعی احساس شکست برای رئیس جمهور ایالات متحده وجود دارد از این رو ترامپ بیش از این خود را گرفتار نخواهد کرد.

 نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در این بین مقامات سوریه عنوان می کنند که در مناطق کردنشین و برخی نقاط دیگر، تحولات کلی سوریه به سمتی پیش می رود که وحدت این کشور حفظ شود و فقط در مناطقی که بازیگران خارجی نقش ایفا می کنند تحقق این جریان وحدت گرا دچار تاخیر شده است.

در ادامه این سفر، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با حموده یوسف صباغ، رییس مجلس سوریه نیز دیدار و گفتگو کردند.

تشکیل کمیته مشترک بین نمایندگان ایران و سوریه

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص محورهای این دیدار گفت: باید راهبرد همکاری های جامع و برنامه مشترک بین مجالس دو کشور وجود داشته باشد تا این امر به تسریع اجرایی شدن راهبردها کمک کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در حوزه قانون گذاری مانند امضاء موافقت نامه ها و همچنین در حوزه نظارتی؛ کمک به اجرای هر چه سریع تر این راهبردها مدنظر بوده و حائض اهمیت است.

این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: بر این اساس مقرر شد کمیته مشترکی بین نمایندگان کشورمان و سوریه شکل بگیرد تا تحقق وظایف مجالس دو کشور خصوصا فوریت دادن به همکاری های بین طرفین در دستورکار قرار بگیرد.

امنیت و آرامش سوریه برای ایران بسیار مهم است

همچنین در پایان دیدارهای امروز هیات پارلمانی کشورمان، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در کنفرانس مطبوعاتی حضور یافت و به سوالات رسانه های خارجی پاسخ داد.

فلاحت پیشه در پاسخ به سوال خبرنگار سوریه مبنی بر اینکه چرا جمهوری اسلامی ایران به تحریک های رژیم صهیونیستی مانند اقدامات نظامی که صورت می گیرد پاسخ نمی دهد، گفت: امنیت سوریه و روند سیاسی رو به آرامش این کشور برای ایران مهم است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه، افزود: رژیم صهیونیستی در حوزه های مختلف از جبهه مقاومت تحت الگوی ایران ضربه خورده و در حوزه های میدانی خاص نیز میداند توان مقابله با ایران را ندارد و فقط قصد تحریک دارد تا از این طریق از تداوم امنیت در سوریه جلوگیری کند. این مهم در حالیست که روند کلی تداوم امنیت در سوریه، روندی نیست که رژیم صهیونیستی از آن رضایت داشته باشد./

پایان پیام

نظرات کاربران

Parameter:382645!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین