صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار کمیسیون ها

500036 1400/09/23 20:54:00
0.0 (0)

تشکیل کمیته بودجه در کمیسیون بهداشت برای بررسی بندهای مربوطه به حوزه سلامت در لایحه ۱۴۰۱

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان با تشکیل کمیته بودجه در کمیسیون برای بررسی بندهای مربوطه به حوزه سلامت در لایحه ۱۴۰۱ موافقت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون بهداشت و درمان در نشست روز سه‌شنبه  (23 آذر) به بررسی آخرین وضعیت تخصیص بودجه بخش سلامت در سال جاری و پیش‌بینی‌های لازم در تامین منابع این بخش در بودجه 1401 با حضور مسئولانی از وزارت بهداشت، بیمه سلامت، دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه پرداختند، نمایندگان در این نشست از میزان بودجه پیش بینی شده برای وزارت بهداشت در لایحه بودجه 1401 انتقاد کردند و بر این باور بودند که باید به اجرای قوانین مرتبط با حوزه سلامت در قوانین بودجه و برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی سلامت توجه جدی شده و اجرای قوانین حوزه سلامت در اولویت قرار گیرد. 

 موضوع حذف بودجه سلامت الکترونیک، درآمد اختصاصی سازمان انتقال خون، اعتبارات عمرانی بیمارستان ها، عوارض سیگار، هزینه های ناباروری و پیشگیری از حوادث برای اورژانس نیز توسط نمایندگان مطرح و بر ضرورت توجه به مقوله پیشگیری و افزایش بودجه وزارت بهداشت تاکید شد. نمایندگان همچنین بر ضرورت توجه به پیش بینی بودجه اختصاصی برای دارو تاکید کردند.

 گفتنی است، نماینده بیمه سلامت از افزایش 6 درصدی بودجه در لایحه بودجه 1401 ابراز نگرانی و مطرح کرد که افزایش تعرفه‌ها دیده نشده و هر میزان تعرفه را در نظر بگیریم با افزایش 6 درصدی همخوانی ندارد و ممکن است پرداخت ها از جیب مردم افزایش یابد که در این رابطه اعضای کمیسیون تاکید کردند که اگر به اجرای درست و دقیق قانون توجه شود حتی نیازی به افزایش بودجه نخواهد بود.

نماینده سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد که افزایش ها در کلیات لایحه بودجه 1401 به صورت سرجمع تنها 5 درصد در حالی که در بخش سلامت 33 درصد است.

 پس از بحث و گفت و گوهای صورت گرفته مقرر شد بیمه، هلال‌احمر و وزارت بهداشت سه کارشناس که اطلاعات کاملی را نسبت به بودجه و منابع و مصارف مجموعه های خود دارند به کمیسیون معرفی کنند تا پیشنهادات کارشناسی و دقیقی را برای نهایی شدن تصمیمات برای ارائه به کمیسیون تلفیق داشته باشند و همچنین تاکید شد که بدون اعمال هر گونه فشار به مردم  باید خلق منابع جدید در دستور کار قرار گیرد.

 گفتنی است، در این جلسه از اعضای کمیسیون درخواست شد که تلاش مناسبی را برای توجه نمایندگان به بندهای مربوط به حوزه سلامت در لایحه بودجه 1401 داشته باشند و نظر اجماعی اعضا برای اعمال نظرات کمیسیون در لایحه بودجه اخذ شود. همچنین کمیته بودجه در کمیسیون بهداشت برای بررسی بندهای مربوط به حوزه سلامت در لایحه بودجه 1401 تشکیل شد.

 

نظرات کاربران

Parameter:500036!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

شفافیت

بیشتر