صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
412017 1398/02/31
0.0 (0)

در صحن علنی مطرح شد؛

تشریح دلایل رد طرح جامع مدیریت شهری در 5 کمیسیون تخصصی مجلس

نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی مجلس درباره دلایل رد طرح جامع مدیریت شهری و روستایی در کمیسیون‌های انرژی، بودجه، بهداشت، عمران و آیین‌نامه داخلی توضیح دادند و بر افزایش بار مالی این طرح تأکید کردند.

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا رضایی کوچی در نشست علنی عصر امروز (سه‌شنبه، 31 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در توضیح رد طرح جامع مدیریت شهری در کمیسیون عمران مجلس گفت: نگاه این طرح به کلانشهرها و شهرداری‌های بزرگ است لذا شهرداری‌های کوچک آسیب می‌بینند به خصوص در شرایطی که بیش از 90 درصد شهرداری‌ها ورشکسته هستند و نمی‌توانند امورات جاری خود را اداره کنند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این طرح همچنین با اصل 75 قانون اساسی از حیث ایجاد هزینه برای دولت مشکل دارد ، بنا بر اذعان کارشناسان و نظریه معاونت قوانین نیز با اصول 44، 55 و 110 قانون اساسی و همچنین سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه مغایرت دارد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مدیریت جامع شهری از بعد هماهنگی در سطوح مدیریت و هماهنگی روابط بین دولت و نهاد مدیریت شهری مطلوب است اما تمرکز تمام تصدی‌گری‌ها در یک نهاد علاوه بر مغایرت با اصل44 قانون اساسی عملاً غیرقابل اجرا و منشأ فسادهای اداری و اقتصادی خواهد بود.

اسد الله قره خانی آلوستانی نیز در توضیح رد این طرح در کمیسیون انرژی مجلس گفت: این طرح همه قوانین  که در سال‌های گذشته برای اداره مطلوب شهرها وضع شده را به هم می زند لذا ناگزیر ساختار جدیدی را باید تعبیه کنیم که این اقدام هم مستلزم هزینه جدید و علاوه بر این مغایر اصل 75 قانون اساسی است.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهرداری‌ها توان مالی برای اداره شهر به این شکل را ندارند، از طرفی نیز دولت در حال تهیه لایحه مدیریت شهری جهت ارائه به مجلس است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت در لایحه خود به طور عمیق‌تر و حساب شده به موضوع مدیریت واحد شهری پرداخته بنابراین این طرح باید کنار گذاشته شود تا لایحه در دستور کار قرار گیرد.

محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز ضمن اشاره به رد طرح جامع مدیریت شهری در این کمیسیون گفت: بسیاری از مواد مطرح در این طرح با اصول متعدد قانون اساسی مغایرت دارد، همچنین لوایح مرتبط با موضوع طرح تهیه شده و در کمیسیون های دولت در حال رسیدگی است و مقرر است به زودی تقدیم مجلس شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی افزود: از سوی دیگر مفاد طرح موجب تداخل وظایف سایر دستگاه‌های اجرایی در شهرها می‌شود.

محمدحسین قربانی در خصوص رد طرح مذکور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این طرح در اکثر کمیسیون‌های فرعی ضمن بررسی کارشناسی رد شده است زیرا امروز نمی‌توانیم همه شهرها را با یک نسخه واحد مدیریت کنیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهرداری‌ها با تمام امکانات امروزه توان پرداخت حقوق پرسنل خود را ندارند، اگر این طرح هم تصویب شد، اختیاراتی به شهرداری‌ها افزوده می‌شود که هزینه آن را مردم باید تأمین کنند.

عزت الله یوسفیان ملا سخنگوی کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس در توضیح رد طرح جامع مدیریت شهری در این کمیسیون به بار مالی زیاد این طرح اشاره کرد و گفت: دولت باید برای جامعیت بیشتر و تأمین بودجه لایحه مدیریت واحد شهری را به مجلس ارائه کند./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:412017!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون

مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان ادوار مجلس و لیست قوانین