صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
408142 1398/02/16
0.0 (0)

نگهبان سلامی:

تحقیقات و مقالات منطبق با نیازهای روز جامعه نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بسیاری از مشاغلی که در گذشته به روش‌های سنتی بود، امروزه جایگاه خود را از دست دادند و شاید بخشی از آنها در آینده با ربات انجام شود.

محمود نگهبان سلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه تا سال 2025 حدود 70 درصد شغل‌ها به دلیل فناوری‌های نوین از رده خارج می‌شوند گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه سیاست‌گذاری و بحث‌های کلان ورود می‌کند اما تصویب قوانین در حوزه‌های فناوری بیشتر مربوط به مجلس است البته ما در کمیسیون آموزش و تحقیقات بیشتر نقش کلیدی داریم.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: تغییر مشاغل یک بحث واضحی است و با توجه به اینکه رشد و توسعه تکنولوژی به ویژه اینکه در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم، بسیاری از مشاغلی که در گذشته به روش‌های سنتی بود، امروزه جایگاه خود را از دست دادند و شاید بخشی از آنها در آینده با ربات انجام شود و یا در فضایی باشد که نیازی به نیروی انسانی نباشد.

در کاربردی کردن تحقیقات علمی و منطبق کردن آنها با نیازهای روز جامعه ضعف داریم

فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری به عنوان راهنما است

وی در مورد اهمیت و لزوم ایجاد تحولات گسترده در حوزه علم و فناوری، افزود: چهارچوب این مسائل برای ما مشخص شده و هم در سند جامع علمی کشور و هم در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مشخص و شاکله اصلی حوزه علم و فناوری ترسیم شده و در قوانین بالادستی نیز وجود دارد؛ همچنین در فرمایشات مقام معظم رهبری هر سال با توجه به تاکیداتی که در حوزه علم و فناوری دارند، همه اینها برای ما به عنوان یک جهت و راهنما برای حرکت است.

ضعف در کاربردی کردن تحقیقات علمی و منطبق کردن آنها با نیازهای روز جامعه

نگهبان سلامی ادامه داد: قطعا باید در این زمینه یک کار و تلاش بزرگی صورت گیرد اگرچه در منطقه به لحاظ علمی به ویژه در مقالات علمی شرایط بسیار خوبی داریم اما نکته‌ای که به عنوان ضعف است و باید برطرف شود، بیشتردر ارتباط یافته‌ها و تحقیقات است که در پایان نامه‌ها و رساله‌های دکترا و ارشد و کاربردی کردن اینها با نیازهای روز و جامعه است که  هنوز از آن فاصله داریم و اگر بخواهیم در این حوزه پیشرفتی داشته باشیم باید سعی کنیم تحقیقات را منطبق با نیازهای جامعه انجام دهیم.

مرکز پژوهش‌های مجلس یک بدنه کارشناسی بسیار قوی دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که مجلس و دولت چه کمکی در این زمینه می‌توانند داشته باشند، گفت: بخش تحقیقاتی مرکز پژوهش‌های مجلس یک بدنه کارشناسی بسیار قوی دارد که می‌تواند در این زمینه با توجه به اشراف کامل به اسناد بالادستی برای ایجاد طرح‌هایی که برای تصویب شدن در صحن است کمک کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت نیز باید از بدنه کارشناسی موجود در وزارت علوم، آموزش و پرورش و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری استفاده کرده و لایحه‌ای را تنظیم کند و در این مسیر گام مهمی بردارد./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:408142!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون