صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
رئیس کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس:

تحقق اهداف سیاست‌های کلی قانونگذاری نیاز به همکاری سه قوه دارد

رئیس کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس با بیان اینکه انسجام در تقنین یکی از مهمترین اهداف سیاست‌های کلی قانونگذاری است، گفت: تحقق اهداف سیاست‌های کلی قانونگذاری نیاز به همکاری سه قوه دارد.

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: مقرر شد کارگروهی در ذیل ستاد راهبردی مجلس در زمینه تلاش برای تحقق این سیاست‌ها تشکیل شود و زمینه را برای اجرائی کردن آن‌ها مهیا کنند.

رئیس کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هرکدام از بندهای سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری تکالیفی را برای قوای مختلف مشخص کرده و این وضعیت، نشان می‌دهد که باید تقسیم‌بندی روشنی در زمینه وظایف دستگاه‌های مختلف داشت.

اصلاح آئین‌نامه داخلی مجلس برای مهیا کردن زمینه اجرای سیاست‌های کلی قانونگذاری

وی افزود: با تقسیم بندی وظایف قوای مختلف و نهادهای مربوطه مشخص می‌شود که برای اجرای هرکدام از بندهای سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری نیاز است در کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس چه اقداماتی انجام شود و چه بندهایی از سیاست‌های کلی قانونگذاری باید توسط شورای نگهبان و دولت اجرائی شوند.

کاتب ادامه داد: هرکدام از این وظایف را ظرف مدتی معین باید به ستاد راهبردی ببریم و سپس دستگاه‌ها مامور می‌شوند تا وظایفی که برای آن‌ها مشخص شده، اجرائی شود.

مخاطب سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری تنها مجلس نبود

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی گفت: در نهایت باید قوانین را اصلاح کنیم و سازوکارهای لازم را جهت اجرای سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ایجاد کنیم و حتما در یکماه آینده این اقدامات انجام می‌شود.

کاتب اظهار داشت: باید توجه داشت که مخاطب سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری تنها مجلس نبود و هر سه قوه در کنار سایر نهادها باید همکاری کنند تا مفاد سیاست‌های کلی اجرائی شود.

عدم انسجام در نظام قانونگذاری می‌تواند منافع ملی را تحت شعاع قرار دهد

وی افزود: بخشی از بندهای سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری که تداخل کاری ایجاد می‌کند، باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد زیرا عدم انسجام در نظام قانونگذاری می‌تواند منافع ملی را تحت شعاع قرار دهد و برای رفع این مانع نیاز به همکاری جدی قوای سه‌گانه و نهادهای مرتبط احساس می‌شود.

رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخواهیم براساس سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری انسجام در تقنین را ایجاد کنیم باید قوای سه گانه و شورای نگهبان کمک کنند تا این هدف محقق شود./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:433277!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون