صفحه اصلی » اخبار مجلس » اخبار صحن مجلس

496478 1400/06/21 15:18:00
0.0 (0)

تاکید قالیباف بر پیگیری موضوع رمزارزها از سوی مجلس

رئیس مجلس در پاسخ به انتقادی مبنی بر قرار ندادن گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارزها در دستور کار صحن علنی تاکید کرد: مسئله رمزارزها در دستور کار مجلس است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، نشست علنی یکشنبه (21 شهریور) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رأس ساعت 8 و 8 دقیقه و با حضور 202 نفر از نمایندگان آغاز شد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز جلسه بازگشت عزتمندانه ناوگروه 75 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که در یک مأموریت دریانوردی بیش از 45 هزار کیلومتری در پهنه اقیانوس اطلس حضور یافتند را تبریک و تهنیت گفت.

 

موافقت مجلس با استعفای قاضی‌زاده هاشمی

نخستین دستورکار نمایندگان بررسی تقاضای استعفای امیرحسین قاضی زاده هاشمی از نمایندگی مشهد و کلات بود که بعد از استماع نظر سیدناصر حسینی پور نماینده مردم گچساران و باشت به عنوان موافق و علی اکبر علیزاده برمی نماینده مردم دامغان و کیومرث سرمدی واله نماینده مردم اسدآباد به عنوان مخالفان استعفا، با 218 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 253 نماینده حاضر در جلسه، با این تقاضا موافقت کردند.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز در جریان دفاع از تقاضای استعفای خود گفته بود که موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است. در حال حاضر موضوع از سنگر مجلس شورای اسلامی به سنگر خدمتگزاری به خانواده عزیز شهدا و جامعه بزرگ ایثارگران، آزادگان و رزمندگان است.

 

قالیباف در پاسخ به تذکر پورابراهیمی: مسئله رمزارزها در دستور کار مجلس است

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، نسبت به قرار ندادن گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارزها در دستور کار صحن علنی انتقاد کرد و همچنین خواستار خارج کردن فروش نفت از حالت سنتی و عرضه نفت خام در بورس انرژی شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به تذکرات این نماینده توضیح داد: در رابطه با تبصره (1) ماده (45) آیین نامه داخلی مربوط به قرائت گزارش کمیسیون‌ها در صحن باید بگویم طبق تبصره (1) ماده (45)‌ قانون، کمیسیون‌ها می‌توانند اگر اصلاحاتی جزئی وجود دارد همراه با گزارش بیاورند اما متأسفانه رسم شده طرحی را زمینه این تبصره می‌کنند و به صحن ارائه می‌دهند، در واقع می‌خواهند مسیر ارائه طرح‌ها و لوایح را دور بزنند که ما این روند را قبول نداریم لذا اگر پیشنهادی می‌خواهد به همراه گزارش‌ها بیاید باید مسیر لوایح و طرح‌ها را طی کند. قالیباف در پایان تأکید کرد: مسئله رمزارزها در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و قرائت خواهد شد.

 

تکلیف مجلس به وزارت جهاد برای صدور مجوز تأسیس شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی

نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی با ماده 11 آن که موارد مشمول حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها را مشخص می کند، موافقت کردند.

در ادامه بهارستان نشینان به پیشنهاد جعفر قادری نماینده شیراز و با تصویب صحن، وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کردند تا نسبت به تسهیل صدور مجوز شهرک های کشاورزی و دامپروری غیردولتی اقدام کند. این شهرک ها از همه مزایای شرکت‌های دولتی به جز واگذاری زمین به قیمت منطقه ای برخوردار می شوند. این بخش به صورت بند الحاقی به ماده 11 این قانون اضافه شد.

در ادامه این نشست، ناطقان میان دستور به ارائه نطق‌های 7 و 5 دقیقه ای خود پرداختند.

طباطبایی نژاد: استاندار اصفهان شخصیتی ملی باشد

امامی راد: پای پرآبله رئیس جمهور و دولتمردان باید جایگزین زخم بستر خانه‌نشینی‌ها و دورکاری‌ها شود

جویجری: مردم خوزستان تشنه توزیع عادلانه فرصت‌های شغلی بدون تبعیض هستند

بدری: اتمام عملیات اجرایی بزرگراه‌های اردبیل و اتصال به شبکه ریلی در اولویت وزارت راه باشد

پژمان‌فر: طرح شفافیت آرا هر چه سریع‌تر در دستور کار مجلس قرار گیرد

 

مجوز سازمان اسناد برای صدور سند مفروض حدنگار با قید کاربری کشاورزی

نمایندگان مجلس سازمان اسناد را مجاز به صدور سند مفروض حدنگار با قید کاربری کشاورزی تا زمان تصویب این قانون کرد، به موجب قانون تقویت امنیت غذایی، امکان تقسیم زمین های کشاورزی به قطعات کوچک تر پس از تصویب قانون وجود ندارد. بر این اساس ماده 12 این طرح به تصویب رسید که البته به تشخیص رئیس مجلس تبصره 4 این ماده برای اصلاح به کمیسیون ارجاع شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: اصل 61 می گوید اعمال قوه قضاییه به وسیله دادگاه‌های دادگستری است که باید طبق موازین اسلامی تشکیل شود و به حل و فصل دعاوی و حفظ حقوق عمومی و گسترش و اجرای عدالت و اقامه حدود الهی بپردازد یعنی کمیسیون های رفع تداخل شهرستانی که در تبصره 4 پیش بینی شده نظر خود را اعلام می کنند اما نظر قطعی نمی توانند اعلام کنند و باید دادگاه نظر قطعی را مطرح کند و تعدادی از نمایندگان که در این خصوص اخطار دادند و آن را مغایر با قانون اساسی دانستند اخطار درستی مطرح کردند لذا باید این تبصره در کمیسیون اصلاح شود.

 

 بیانیه قدردانی نمایندگان از نیروی دریایی ارتش

عضو هیأت رئیسه مجلس بیانیه ۲۶۵ نفر از نمایندگان در قدردانی و تشکر از حضور متقدرانه نیروی دریای ارتش در اقیانوس اطلس، دریای شمال و دریای بالتیک را قرائت کرد.

 

اعلام وصول ۷ طرح عادی در صحن علنی

عضو هیات رئیسه مجلس هفت طرح عادی شامل:

 - طرح اصلاح حوزه های انتخابیه دارای 5 شهرستان

- طرح استقلال آب و فاضلاب روستایی از آب و فاضلاب شهری

- طرح استفساریه صندوق ذخیره فرهنگیان موضوع تبصره 63 قانون برنامه دوم توسعه

- طرح اصلاح ماده 82 قانون آیین نامه داخلی مجلس

- طرح نحوه پرداخت به موقع غرامت خسارت دیدگان بیمه کشاورزی

- طرح استفساریه ماده 2 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی

- طرح الحاق یک بند به تبصره 4 قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها را اعلام وصول کرد.

 

تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

در ادامه این جلسه، روح الله متفکرآزاد عضو هیأت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد که مهم ترین محور آن تذکر ۵۰ نماینده به وزیر جهاد کشاورزی جهت لزوم نظارت بر عملکرد کارخانجات خوراک دام و طیور بود.

 در ادامه این نشست نمایندگان به بیان تذکرات شفاهی خود پرداختند.

در نهایت، عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی را ساعت 12 و 33 دقیقه به صدا درآورد و نشست بعدی را سه‌شنبه (23 شهریور) اعلام کرد.

نظرات کاربران

Parameter:496478!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون