صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان

482547 1400/01/22 09:32:16
0.0 (0)

زارع در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق؛

بودجه سال آینده 2 زمانه بسته شد/افزایش 4 برابری حقوق سربازان در سال آینده/پیش بینی 27 هزار میلیارد تومان برای تولید نهاده و واکسن دامی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: بودجه سال آینده را 2 سقفی و 2 زمانه بستیم؛ یک سقف در 6 ماهه اول و یک سقف در 6 ماهه دوم سال آتی هزینه و اعتبارات تخصیص داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 مجلس در نشست خبری امروز (پنجشنبه، 9 بهمن ماه) در تشریح مصوبات این کمیسیون، گفت: در بودجه سال 1400 وابستگی به نفت را کاهش دادیم به گونه ای که منابع این موضوع از 394 هزار میلیارد تومان به کمتر از 260 هزار میلیارد تومان رساندیم.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه شفاف سازی کردیم، افزود: بودجه را 2 سقفی و 2 زمانه بستیم؛ یک سقف در 6 ماهه اول و یک سقف در 6 ماهه دوم سال آتی هزینه شود و اعتبارات تخصیص داده شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتی در روزهای تعطیل نیز در حال بررسی بودجه بودیم، اضافه کرد: جمع منابع عمومی دولت 841 هزار میلیارد تومان بود که به 1158 هزار میلیارد تومان رسید.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 ادامه داد: 178 هزار میلیارد تومان شفاف سازی شد به طور مثال 90 هزار میلیارد تومان در حوزه واگذاری سهام و بند و تبصره 2 در کتاب بودجه آورده شده بود اما در ردیف ها نیامده و منابع آن صفر در نظر گرفته شده بود.

 

زارع افزود: 30 هزار میلیارد تومان برای اوراق تسویه در نظر گرفته شده بود که به آن 5 هزار میلیارد تومان افزوده شد این در حالی است که در ردیف‌های لایحه بودجه مبلغ آن یک ریال نوشته شده بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 با بیان اینکه 53 هزار میلیارد تومان بر اساس نامه رئیس جمهور برای استفاده از اوراق در نظر گرفته شد، افزود: مابه‌التفاوت هزار و 158 هزار میلیارد تومان تا 841 هزار میلیارد تومان، 178 هزار میلیارد تومان شفاف‌سازی بود و حدود 139 هزار میلیارد تومان نیز منابع جدید از حوزه مالیات، اوراق و اسناد ایجاد شد.

وی اضافه کرد: در تبصره 14 درباره دستورات مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تصمیماتی در حوزه منابع عمومی بودجه گرفتیم به طور مثال وزارت جهاد کشاورزی در سال آینده مکلف شد برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار هزار و 757 میلیارد تومان اعتبار تخصیص دهد؛ همچنین برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هزار و 757 میلیارد تومان پیش‌بینی کردیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با  بیان اینکه برای وزارت کشور به منظور مقابله با اثرات مخرب ریزگرد و تأثیر بر شبکه برق حدود 351 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفتیم، گفت: برای تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاهی حدود 263 میلیارد تومان در نظر گرفته شد، همچنین مقرر شد حدود 527 میلیارد تومان از این محل میان 13 دانشگاه جامع و برتر کشور به نسبت مساوی تقسیم شود.

پیش بینی دو هزار و 546 میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب و راه‌های روستایی در سال آینده

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400با بیان اینکه برای طرح‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور دو هزار و 47 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شد، ادامه داد: دو هزار و 546میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب و راه‌های روستایی در سال آینده در نظر گرفته شد که این موضوع به آبرسانی به روستاها و رفع مشکلات راه‌های روستایی کمک چشمگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه 877 میلیارد تومان برای طرح‌های آب و فاضلاب اهواز، حمیدیه،‌ کارون و باوی پیش‌بینی شد، تصریح کرد: افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی به میزان یک هزار میلیارد تومان یکی دیگر از مصوبات کمیسیون بود.

زارع گفت: 13 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی به منظور اشتغالزایی و توانمندی زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی شد.

افزایش 4 برابری حقوق سربازان در سال آینده 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات با بیان اینکه افزایش 4 برابری حقوق سربازان علاوه بر 400 هزار تومان که مربوط به رفت و آمد آنها است را در سال آینده مصوب کردیم، ادامه داد: برای سربازان متأهل تسهیلاتی مانند افزایش 50 درصدی این پرداخت در نظر گرفته شده است. همچنین مقرر است به منظور اشتغالزایی مبلغ 50 میلیون و 100 میلیون تومان تسهیلات کم بهره در زمان پایان خدمت پرداخت شود.

وی تصریح کرد: تمام تلاش همکاران ما این است که بررسی ردیف‌های پیشنهادی دولت در حوزه‌های مختلف طی روز‌های آینده انجام شود و همزمان با این که همکاران ما کلیات بودجه را در صحن بررسی می‌کنند ما درباره ردیف‌های بودجه را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 همچنین درباره 139 هزار میلیارد تومان منابع بودجه که توسط مجلس به منابع افزوده شده، تصریح کرد: این منابع به طور مثال 17 هزار میلیارد تومانی است که از حقوق ورودی خودروها از مناطق آزاد به دست می‌آید همچنین رقم واقعی مالیات بر ارزش افزوده 88 هزار و 300 میلیارد تومان بود در حالی که دولت آن را 66 هزار میلیارد در نظر گرفته بود.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر عوارض خروج از کشور برای بهسازی روستاهای مرزی در نظر گرفتیم، ادامه داد:  دولت سود سهام شرکت‌های دولتی که کمتر از 50 درصد بود را در لایحه بودجه نیاورده بود، که ما به ازای آن 10 هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم. منابع جدید نفتی نیستند و از آنجایی که پیش‌بینی دولت از این منابع نسبت به عملکرد آن در سال 99 کمتر بود ما آن را افزایش دادیم، در واقع اتکای ما به نفت کمتر شده است و سهام و اسناد خزانه اسلامی را به سمت تولید هدایت کردیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات همچنین اضافه کرد: حدود 27 هزار میلیارد تومان برای جهاد کشاورزی به منظور تولید نهاده ، واکسن دامی و حمایت از بخش تولید به پیشنهاد مجلس اضافه شد./

خبرنگار؛فاطمه ضرغامی

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:482547!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون