صفحه اصلی » اخبار خانه ملت » اخبار نمایندگان
408669 1398/02/18
0.0 (0)

قره خانی:

بودجه انرژی های پاک صرف پرداخت حقوق و یارانه می شود

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت : قرار بود 8 درصد از فروش برق ، صرف توسعه تکنولوژی بهره برداری از انرژی های تجدید پذیر شود اما دولت از این بودجه برای پرداخت حقوق و یارانه استفاده می کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اسد الله قره خانی آلوستانی با بیان اینکه دنیا به سمت کنارگذاشتن سوخت های فسیلی به ویژه در مورد خودرو پیش می رود، گفت : با توجه به اینکه استفاده ار سوخت های تجدیدپذیر در تمام دنیا به یک اصل اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و  در ایران نیز در برنامه های توسعه پنجم و ششم هدفگذاری برای تولید و تامین انرژی های پاک وجود دارد و به دولت ابلاغ نیز شده است.

وی در خصوص دلیل کم بودن سرعت جایگزینی انرژی های نو با فسیلی اظهار کرد : بهره برداری از انرژی های پاک نیاز در ابتدا به سرمایه بالا نیاز دارد و تا زمانی که به نیروگاه های حرارتی سوخت مجانی تزریق می شود ، حتی وزارت نیرو هم برای تامین برق مورد نیاز خود به سمت انرژی های نوین نخواهد رفت.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اصلاح تعرفه های سوخت و حامل های انرژی ، اظهار کرد : تا زمانی که  ارزش هر کیلو وات ساعت برق  70 تومان و هزینه تولید هر کیلووات ساعت برق خورشیدی 400 تومان باشد افراد انگیزه ای برای سرمایه گذاری ندارند.

قره خانی عنوان کرد :  بر اساس بند ه تبصره 5 مقرر شد 8 درصد از فروش برق برای تقویت انرژی تجدید پذیر صرف شود  اما همین مبلغ پس از واریز به حساب خزانه ، در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گرفت تا به بخش مربوطه  تخصیص یابد اما متاسفانه این سازمان مبلغ مورد نظر را برای پرداخت حقوق و یارانه صرف می کند.

وی به اقدامات مجلس در خصوص این تخلف گفت : بر اساس ماده 234 آیین نامه داخلی که در صحن علنی مجلس قرائت شد ، درخواست رسیدگی به موضوع از قوه قضاییه مظرح شد.

این نماینده مجلس در خصوص قراردادهای خارجی که در حوزه انرژی های تجدید پذیر منعقد شده است ، اظهار کرد : با توجه به افزایش نرخ ارز این قراردادها باید اصلاح شود و هر کیلوورات ساعت برق باید 600 تا 700 تومان قیمت گذاری شود اما جامعه کشش این تغییر قیمت را ندارد.به طور کلی تغییر حامل های انرژی به بسته های امنیتی ، اجتماعی و سیاسی نیازمند است.

قره خانی بیان کرد : در چند سال اخیر در حدود 500 مگابایت برق از منابع تجدید پذیر تولید و به شبکه مصرف متصل شده است، گرچه تولید برخی از تجهیزات در کشور مقرون به صرفه نیست اما وضعیت کشور در این حوزه از نظر علمی و تجهیزاتی خوب است./

پایان پیام

منبع: ایکانا

نظرات کاربران

Parameter:408669!model&6739 -LayoutId:6739 LayoutNameپوسته جدید - الگوی متنی کل و اخبار

مجلس شورای اسلامی

مجلس شورای اسلامی ایران ,مجلس,شورای,اسلامی,ایران,نمایندگان,پارلمان,قوانین،مقررات,قانونگذاری,نظارت,طرح,لایحه,قانون